Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

"Hodiny & Klenoty" - targi zegarków i bi¿uterii w Pradze.

Jiri Zimmer     "Polski Jubiler": Dziesi±te targi Hodiny & Klenoty, które odby³y siê 13-16 wrze¶nia 2001 r. w Pa³acu Przemys³u na terenie Targów Praskich, zosta³y uznane przez odwiedzaj±cych za imprezê targow± numer jeden w Czechach. Co mo¿e Pan, jako niezale¿ny obserwator, powiedzieæ o tych targach oraz czy by³y one rzeczywi¶cie tak znacz±cym wydarzeniem na czeskim rynku jubilerskim i zegarmistrzowskim?
     I tak i nie, bowiem obecne targi to rezultat d³ugotrwa³ej, wyniszczaj±cej walki pomiêdzy dwoma organizatorami targów w Pradze - MLT Ltd. i Incheba Praha Ltd. Firma MLT ju¿ od 9 lat organizowa³a w Pa³acu Przemys³u na terenie Targów Praskich targi "Complet"; ich poziom organizacyjny i oferowane standardy techniczne ¶mia³o mo¿na by³o nazwaæ europejskimi, a dodatkowym atutem by³ jesienny termin. Korloff - wspania³a importowana bi¿uteria wystawiana na TargachDruga firma - Incheba - by³a jedn± z pierwszych, która równie¿ odkry³a rynek jubilerski i uznaj±c go za obiecuj±cy pod wzglêdem finansowym, organizowa³a swoje targi na wiosnê. Przez kilka lat obie imprezy targowe wspó³istnia³y, jednak od 1998 r. targi wiosenne zaczê³y traciæ na atrakcyjno¶ci, bowiem wiêkszo¶æ wystawców zaczê³a preferowaæ targi jesienne jako targi gwiazdkowe. W rezultacie Incheba 50% swoich akcji sprzeda³a firmie ITE z siedzib± w Londynie. Nastêpnym krokiem firmy by³o nawi±zanie wspó³pracy z wp³ywow± organizacj± - Zrzeszeniem Z³otników i Zegarmistrzów, w wyniku której Incheba uzyska³a na okres piêciu lat wy³±czno¶æ na dzier¿awê terenów targowych wraz z Pa³acem Przemys³u. Tym samym wygra³a bataliê z MLT Ltd. o organizacjê targów jubilersko-zegarmistrzowskich w Pradze. Zatem historia targów rozpoczê³a siê jakby od nowa.
     Jak nowe realia wp³ynê³y na liczbê wystawców i poziom organizacyjny targów?
     Na targach zaobserwowano 50% spadek liczby wystawców w porównaniu z targami "Complet 2000", natomiast 80% wzrost w porównaniu z targami "Hodiny & Klenoty 2000". W liczbach absolutnych oznacza³o to 56 wystawców z Czech, Turcji i S³owacji. Dziesiêæ firm zegarmistrzowskich pokaza³o nowe marki i nowe modele kilku firm maj±cych uznanie na naszym rynku - TAG Heuer, Candino, Seiko i in.; prezentowano równie¿ zegarki firm Olympia i Lumir. Targi pokaza³y te¿, jak wyra¼nie wzrasta produkcja i poda¿ tzw. marek "home made", które oferuj± nowoczesne, zgodne ze ¶wiatowymi trendami wzornictwo, niskie ceny i jako¶æ porównywaln± z wyrobami importowanymi np. z Hongkongu.
     Je¶li chodzi o bi¿uteriê, firmy jubilerskie oferowa³y odwiedzaj±cym bogaty wybór wyrobów jubilerskich - z³oto, srebro, kamienie szlachetne i diamenty, pó³produkty i narzêdzia. W sumie liczba wystawców by³a niewielka, co nie pozwoli³o na dokonanie jednoznacznej oceny oferowanego asortymentu i porównanie cen. Co prawda firmy bior±ce udzia³ w targach by³y z nich zadowolone, ale - jak podkre¶lano - tylko z handlowego punktu widzenia. Nie odby³y siê bowiem organizowane na poprzednich targach takie imprezy towarzysz±ce, jak np. uroczyste otwarcie czy wieczór galowy, co znacznie zawa¿y³o na presti¿u targów. Pokazy mody, którymi starano siê usilnie wype³niæ pierwsze dwa dni targów, ukaza³y jedynie pustkê i ubóstwo imprez towarzysko-rozrywkowych.
     Jak z ekonomicznego punktu widzenia ocenia Pan obecn± sytuacjê na czeskim i s³owackim rynku bi¿uterii i zegarków? Jakie s± Pana obserwacje i analizy rynku w roku 2001?
     Czeski i s³owacki rynek jubilerski zanotowa³ ok. 10% spadek obrotów, zarówno je¶li chodzi o produkcjê rodzim±, jak i import. Pocieszaj±cy jest wzrost o oko³o 60% produkcji rodzimej. Dominuje bi¿uteria wykonana z ¿ó³tego z³ota, chocia¿ w ¶lad za trendami zachodnimi zaczyna siê ju¿ pojawiaæ, co prawda z piêcioletnim opó¼nieniem, równie¿ bi¿uteria ze z³ota bia³ego. Wzornictwo czeskie ze zrozumia³ych wzglêdów (bliskie s±siedztwo, podobne gusty, powi±zania ekonomiczne) jest bardziej zbli¿one do wzornictwa niemieckiego ni¿ w³oskiego.
Cover - nowa marka zegarków na rynku     Z kolei czeski i s³owacki rynek zegarków opiera siê g³ównie na imporcie kompletnych zegarków ze Szwajcarii i Japonii oraz imporcie podzespo³ów (koperty, mechanizmy, tarcze) z Hongkongu. Po raz pierwszy od piêciu lat import zwolni³ nieco tempo, z wyj±tkiem zegarków markowych klasy A, co sprawi³y g³ównie problemy natury ekonomicznej w¶ród oko³o 30% handlowców. Natomiast znacz±cy jest wzrost w Czechach i S³owacji liczby ma³ych zak³adów rzemie¶lniczych montuj±cych zegarki z czê¶ci importowanych z Hongkongu lub Chin. S± one dostêpne na rynku pod ró¿nymi nazwami nadawanymi przez importerów. Odnotowujemy równie¿ wzrost popularno¶ci zegarków mechanicznych, czego dowodem jest wprowadzanie na rynek mniej wiêcej co trzy lata nowej marki; kilka z nich pojawi siê u nas ju¿ wkrótce - Cover, Frederic Constantin, Speedo.
     Dziêkuj±c za rozmowê i cenne informacje, ¿yczymy Panu sukcesów w pracy zawodowej oraz rozwoju i prosperity bran¿y jubilerskiej w Czechach.

* Jiri Zimmer jest wydawc± i redaktorem naczelnym wydawanego w Pradze czasopisma "Klenotnik & Hodinar", wspó³pracuj±cego z redakcj± "Polskiego Jubilera".

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46