Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

£ad w nazewnictwie kamieni jubilerskich z bursztynu ba³tyckiego

      Trzydzie¶ci lat temu badacz bursztynu ba³tyckiego Swiatos³aw Sawkiewicz dokona³ oszacowania masy tego minera³u zebranego i przetworzonego od czasów najdawniejszych. Ze starannie przeprowadzonych obliczeñ wynika, ¿e do roku 1970 zu¿yto na miejscu i wywieziono s³ynnymi bursztynowymi szlakami 60 000 ton surowca. Ponad 90% bursztynu wy³owiono w wodach przybrze¿nych lub zebrano z nagromadzeñ czwartorzêdowych na ba³tyckich pla¿ach i na obszarach polodowcowych. W minerale tym przyroda wywo³a³a specyficzne zmiany pod wp³ywem ciep³a i wietrzenia. Najogólniej bior±c, polega³y one na zwiêkszeniu klarowno¶ci i zmianie gamy barwnej w kierunku odcieni z³ocistych i czerwonawych.
     Wykonane z bursztynu obiekty zabytkowe, zarówno wytworzone w spo³eczeñstwach pierwotnych, jak i klasycznego antyku ¶ródziemnomorskiego, a tak¿e w szczytowym okresie bursztynnictwa nowo¿ytnego, w znakomitej wiêkszo¶ci z³o¿one s± z elementów przejrzystych lub prze¶wituj±cych w z³oto-czerwonej gamie odcieni. Tradycja tysi±cleci sprawi³a, ¿e taka w³a¶nie gama barwna jest uznawana za typow± i najbardziej po¿±dan± dla bursztynu ba³tyckiego. I taka te¿ jest do dzi¶ wzorcem dla klasycznych odmian powszechnie znanych w ¶wiecie.
     Od po³owy wieku XIX, a szczególnie w ostatnich 30 latach, ¼ród³a surowca i wraz z nimi odmiany barwne zaczê³y siê radykalnie zmieniaæ. Nagromadzenia na dnie Ba³tyku i na obszarach polodowcowych wyczerpa³y siê prawie ca³kowicie, a z drugiej strony badania geologiczne ujawni³y ogromne zasoby w g³êbi ziemi, przede wszystkim na pó³wyspie Sambia (Okrêg Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej), u nasady Mierzei Helskiej w Polsce i na Wo³yniu (pogranicze Ukrainy i Bia³orusi). Ostro¿nie licz±c, z³o¿a zawieraj± 2 miliony ton bursztynu.
     Intensywna eksploatacja z³ó¿ rosyjskich i ukraiñskich wywo³a³a niespotykany nigdy wcze¶niej dop³yw surowca. Obecnie w ka¿dym roku wydobywa siê w kopalniach oko³o 1000 ton surowca, a tylko 15 do 20 ton pozyskuje z morza i innych nagromadzeñ czwartorzêdowych. W ostatnich 30 latach wydobyto ponad po³owê tego, co w poprzednich kilku tysi±cleciach. Jest to surowiec odmienny wygl±dem od tradycyjnego, choæ ten sam pod wzglêdem w³a¶ciwo¶ci fizycznych i chemicznych. Jest nawet dogodniejszy do obróbki, gdy¿ wystêpuje czêsto w du¿ych bry³ach i jest bardzo wytrzyma³y mechanicznie, co zawdziêcza nieustannemu przebywaniu w ¶rodowisku konserwuj±cym, poni¿ej wód gruntowych. Dominuje w nim barwa woskowa, blado¿ó³ta, choæ poza tym istnieje bogactwo najró¿niejszych odmian barwnych.
     Ten niezwyk³y, barwny naturalny bursztyn jest najpiêkniejszy, rozmija siê on jednak z g³êboko zakorzenionym wyobra¿eniem o tym minerale. Dlatego natrafia na opór ze strony rynku, choæ zdarzaj± siê bry³ki szczególnej wprost urody pozwalaj±ce na nadanie pracom jubilerskim niepowtarzalnego charakteru.
     Materia³ z du¿ych bry³ z racji spoisto¶ci i jednolitych delikatnych odcieni jest optymalny dla celów rze¼by figuralnej i reliefowej. Szczególnie bry³ki o intensywnie bia³ej barwie i zwartej, nieporowatej strukturze s± cenione i poszukiwane. Zwiêkszona poda¿ takiego materia³u jest zauwa¿alna. Powstaj± przedmioty znacz±ce - obok rze¼b figuralnych bogato dekorowane, ekskluzywne oprawy ksi±¿kowe, dzie³a sakralne (monstrancje, cyboria, kielichy itp). Pastora³ dla Prymasa Polski w formie sêkatego kija pasterskiego powsta³ z darowizn bry³ek unikalnej urody.
     Pochodz±cy tak¿e z kopalñ intensywnie bia³y bursztyn jest niezast±piony w du¿ych kompozycjach barwnych. L¶ni±ce bia³e kamienie sk³adaj± siê na szatê Madonny w sukience obrazu NMP Opiekunki Ludzi Pracy w powstaj±cym bursztynowym o³tarzu bazyliki ¶w. Brygidy w Gdañsku.
     Zdecydowana wiêkszo¶æ bursztynu z kopalñ ma jednak barwê woskow±, a rynek masowy w wiêkszo¶ci jest przyzwyczajony do tradycyjnych miodowo-koniakowych odcieni. St±d powsta³a tendencja do jego modyfikacji przez obróbkê termiczn±, pierwotnie w celu zbli¿enia wygl±du do bursztynu w podobny sposób przetworzonego przez naturê, a ostatnio tak¿e do wywo³ywania sztucznych efektów barwnych niewystêpuj±cych w przyrodzie (jak na przyk³ad modny obecnie ch³odny odcieñ zielony lub ca³kowicie czarny).
     Wysoka temperatura topliwo¶ci bursztynu ba³tyckiego (szczególnie w warunkach wysokiego ci¶nienia) pozwala wypra¿aæ go w celu uzyskania pe³nej przejrzysto¶ci i poszukiwanych na rynku odcieni barwnych bez pogorszenia jako¶ci surowca, a nawet z popraw± pod wzglêdem twardo¶ci i skonsolidowania bry³ek warstwowych. To bez¶ladowe sklejanie w autoklawach spowodowa³o pojawienie siê ostatnio znacznej liczby fa³szywych inkluzji, szczególnie wiêkszych rozmiarów (w tym niezmiernie rzadkich dawniej muszelek).
     Zdaniem zarz±du Miêdzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdañsku, w sytuacji du¿ego udzia³u na rynku wyrobów z bursztynu modyfikowanego termicznie, konieczne sta³o siê ustanowienie nazewnictwa kamieni jubilerskich z bursztynu, wyra¼nie precyzuj±cego ró¿nice pomiêdzy odmianami naturalnymi a uzyskanymi sztucznie. Opracowanie projektu norm jako¶ciowych powierzono Komisji Rzeczoznawców Stowarzyszenia, która uzna³a, ¿e niewystarczaj±ce jest przeniesienie do obiegu miêdzynarodowego okre¶leñ funkcjonuj±cych na rynku niemieckim: bursztyn naturalny (Naturbernstein) - dla kamieni niezmienionych poddanych tylko obróbce mechanicznej, i bursztyn prawdziwy (Echtbernstein) - dla kamieni wykonanych z bry³ek poddanych obróbce termicznej. Za jeszcze bardziej myl±c± uznano praktykê Kalinigradzkiego Kombinatu Bursztynowego, który zupe³nie pomija w katalogach oznaczenie wyrobów z bursztynu po obróbce termicznej i co gorsza praktykuje mieszanie w jednym wyrobie (na przyk³ad w naszyjniku) zarówno kamieni naturalnych, jak i poprawianych termicznie, a nawet wykonanych z prasowanej m±czki bursztynowej.

dalej >>


Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46