Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Dziwne losy niektórych zabytków bursztynowych z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku

      Obchodzony uroczy¶cie w ubieg³ym roku jubileusz 40-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku stwarza doskona³± okazjê do spojrzenia z perspektywy minionych kilkudziesiêciu lat na jedn± z naszych najcenniejszych kolekcji, a w skali polskich zbiorów muzealnych na pewno jedn± z najbardziej znanych w ¶wiecie - kolekcjê bursztynu. Wystawa, prezentuj±ca czê¶æ tego zbioru, funkcjonuje na zamku malborskim ju¿ od 1965 r.
Fot. 1. Szkatu³a z warsztatu Michela Redlina, Gdañsk, ok. 1680.     Kolekcja tworzona by³a praktycznie od zera. Muzeum na zamku rozpoczê³o dzia³alno¶æ 1 stycznia 1961 r., a pierwszy "bursztynowy" zakup wpisano do ksi±g inwentarzowych 13 wrze¶nia tego¿ roku. By³ to sznur korali z nieprzezroczystego, s³omkowego surowca, zakupiony w gdañskiej DESIE przy ulicy D³ugiej. Sukcesywnie przybywa³y do zbiorów kolejne eksponaty - wyroby wspó³czesne, typowe dla tego okresu, na przyk³ad popularne "hawajki" czy broszki, oferowane przez wytwórców do sprzeda¿y za po¶rednictwem CEPELII. Gros tych obiektów zakupili¶my z funduszy dzia³aj±cego w Malborku Spo³ecznego Komitetu Odbudowy Zamku. Du¿y procent eksponatów gromadzonych w pierwszych latach tworzenia kolekcji pochodzi³ z Wytwórni Wyrobów Bursztynowych we Wrzeszczu.
Fot. 2. Kabinet Stanis³awa Augusta Poniatowskiego, po 1771 - dar ady Barbary Carmont z Edynburga.     Pierwsze pozyskane do zbiorów przedmioty zabytkowe to cygarniczki srebrne i z pianki morskiej z bursztynowymi ustnikami z koñca XIX i pocz±tku XX w., zakupione w 1963 r. Okazjonalnie trafia³y siê te¿ ozdoby (sznury korali, broszki, wisiorki, bransoletki, spinki do mankietów) oraz akcesoria dla palaczy (kasetki na papierosy, fajki, cygarniczki), produkowane przez Pañstwow± Manufakturê Bursztynow± w Konigsbergu w latach 30. (por. "PJ" nr 2(13), 2001). W miarê powiêkszania siê zbioru ros³y te¿ ambicje twórców kolekcji,1 aby pozyskaæ dzie³a sztuki tej klasy, jakie posiada³y niektóre wielkie muzea w Europie, a tak¿e w Polsce, na przyk³ad Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Tu dodaæ nale¿y, ¿e zabytkowe "bursztyny" pojawiaj±ce siê na rynku antykwarycznym stanowi± prawdziwe rarytasy. Z powodu krucho¶ci surowca oraz specyficznych wymagañ klimatycznych zwi±zanych z w³a¶ciwym przechowywaniem tych dzie³ przez d³ugi czas, do dzi¶ przetrwa³o stosunkowo niewiele bursztynowych wyrobów, a ju¿ zw³aszcza w dobrym stanie. Z uwagi na sw± rzadko¶æ wyroby te stanowi± grupê unikatow± w zbiorach europejskiego rzemios³a, a ka¿dy zachowany zabytek staje siê tym cenniejszy, ¿e rzuca nowe ¶wiat³o na tê ga³±¼ sztuki, do dzi¶ jeszcze niedostatecznie znan± i spopularyzowan±, choæ na to jak najbardziej zas³uguje.
Fot. 3. O³tarzyk domowy z dawnego wyposa¿enia kaplicy ¶w. Katarzyny w pa³acu Wielkich Mistrzów w Malborku, II po³. XVII w. zdj. archiw. L. Okoñski     W tej sytuacji ka¿dy, nawet najdrobniejszy obiekt zabytkowy trafiaj±cy do kolekcji by³ bardzo cennym nabytkiem - na przyk³ad dwa XIX-wieczne srebrne puzderka z bursztynowymi wieczkami, zakupione w 1963 i 1964 r., trzy guzy neolityczne (1963), ludowe kolie kurpiowskie z XVIII i XIX w., w tym kolia z "pasyjk±" - wizerunkiem ukrzy¿owanego Chrystusa (1963). W tym¿e roku zakupiono te¿ do zbiorów widelczyk ¿elazny z trzonkiem zakoñczonym bursztynow± g³ówk± kobiety, datowany na rok 1678.
     Pierwszym wspania³ym, europejskiej klasy zabytkiem w malborskiej kolekcji sta³a siê du¿a szkatu³a wi±zana z warsztatem Michela Redlina, bogato zdobiona grawerunkami i pe³noplastyczn± rze¼b± (fot. 1). Zakupiono j± w roku 1964 od prywatnego oferenta w Krakowie.
     Bez w±tpienia najcenniejsze obiekty zabytkowe muzeum w Malborku pozyska³o dziêki paryskiemu antykwariatowi Franciszka Studziñskiego, wielkiego znawcy sztuki, niestrudzonego poszukiwacza poloników na rynkach ¶wiatowych. Niejedno muzeum czy archiwum w Polsce zawdziêcza swoje wspania³e zbiory w³a¶nie inicjatywie, zapobiegliwo¶ci i energii pana Franciszka i jego ¿ony Joanny. Z tego ¼ród³a w latach 1968-1976 kolekcja nasza powiêkszy³a siê o: szkatu³ê Christopha Mauchera (ok. 1700 r.), wielk± szkatu³ê gdañsk± (pocz±tek XVII w.), grê "solitaire" (I po³owa XVIII w.), puzderko z p³askorze¼bionym wieczkiem przedstawiaj±cym Dianê (koniec XVII w.), komplet sztuæców - widelczyk i no¿yk w futerale ze skóry rekina (2 po³. XVII w.), relikwiarz z warsztatu M. Redlina (ok. 1680), warsztacik koronkarski (po³owa XVIII w.), scriptorium (pocz. XVIII w.), figurkê Hermesa (ok. 1600), flakonik z warsztatu Mauchera (koniec XVII w.), kolumnê z antykizuj±c± figurk± (XVIII w.) i trzy XIXwieczne nargile - ustniki wschodnich fajek wodnych.
     Drugim ¼ród³em, z którego pochodz± najcenniejsze zabytki bursztynowe w Malborku, s± dawne zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, z których - decyzj± Ministerstwa Kultury i Sztuki z 1971 i 1976 r. - przekazano do zbiorów zamkowych nastêpuj±ce obiekty: szkatu³ê tradycyjnie wi±zan± z królem Stanis³awem Leszczyñskim (ok. 1700), wieczko puzderka z pejza¿em (II po³owa XVII w.), ¶wiecznik (II po³owa XVII w.), szkatu³kê oktogonaln± (II po³owa XVII w.), puzderko z p³askorze¼bion± figurk± Narcyza (koniec XVII w.), o³tarzyk datowany "1687" oraz kilka drobniejszych przedmiotów.
Fot. 4. Podstawa pod krucyfiks - jedyna zachowana czê¶æ o³tarzyka z II po³. XVII w. (por. fot. 3). Fot. M. ¯ak     Pozosta³e obiekty zabytkowe pozyskano drog± ¿mudnych poszukiwañ i zakupów w salonach DESY, antykwariatach lub od osób prywatnych, a tak¿e dziêki spektakularnym darom, na przyk³ad w 1970 r. Tadeusz Wierzejski z Warszawy ofiarowa³ muzeum XVIII wieczn± chiñsk± figurkê bogini urodzaju Kwan Yin, a w 1994 r. Ryszard Grzesiak z Elbl±ga cenny zespó³ 24 wczesno¶redniowiecznych wyrobów bursztynowych z okolic Janowa Pomorskiego (legendarne Truso). Najcenniejszym niew±tpliwie darem, z racji niewymiernego znaczenia artystycznego i historycznego dla kultury polskiej w ogóle, by³ kabinet bursztynowy nale¿±cy ongi¶ do ostatniego króla polskiego Stanis³awa Augusta Poniatowskiego (fot. 2), zawieraj±cy bezcenne - pisane w pierwszej osobie - inskrypcje, bêd±ce osobistymi refleksjami monarchy na temat jego miejsca w arcytrudnej sytuacji politycznej w okresie rozbiorowym. Dzie³o to w roku 1979 podarowa³a muzeum malborskiemu lady Barbara Carmont z Edynburga, jego ostatnia w³a¶cicielka. Jak± drog± tak osobisty przedmiot z kolekcji królewskiej znalaz³ siê po up³ywie setek lat w dalekiej Szkocji - do dzi¶ nie jest precyzyjnie ustalone. Jedna z wersji mówi, ¿e po ¶mierci króla wywieziony zosta³ do W³och, gdzie zakupi³ go przodek lorda Carmonta, bêd±cy wówczas szambelanem papieskim w Watykanie. Z drugiej strony natomiast wiadomo, ¿e w spisach przedmiotów nale¿±cych do Stanis³awa Augusta sporz±dzonych po jego ¶mierci nie wymienia siê bursztynowego kabinetu. Trudno jednak¿e przypuszczaæ, ¿e król móg³by wcze¶niej pozbyæ siê tak prywatnej rzeczy, któr±, jak siê uwa¿a, zamówi³ specjalnie dla figurki Madonny z Dzieci±tkiem, jako wotum za uratowanie ¿ycia w czasie próby porwania go przez konfederatów barskich. Zagadkê tê trudno bêdzie wyja¶niæ, tym bardziej, ¿e nawet cz³onkowie rodziny Carmontów, w której posiadaniu kabinet znajdowa³ siê "od niepamiêtnych czasów", równie¿ nie potrafili odtworzyæ kolei jego losów.

dalej >>


Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46