Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Potop w Jantarnym

      U podstaw szybkiego, nawet gwa³townego, rozwoju bursztynnictwa w latach 90. w Rosji, Polsce i na Litwie leg³y zmiany systemu ochrony granic dawnego Zwi±zku Radzieckiego. I to nie z racji u³atwienia przep³ywu materia³u i wyrobów po liberalizacji szczelnego kordonu granicznego, naje¿onego minami i drutami kolczastymi pod wysokim napiêciem, lecz wskutek udostêpnienia nadgranicznej pla¿y na zachodnim brzegu Sambii do eksploatacji pok³adu "niebieskiej ziemi", zalegaj±cego tu¿ pod pla¿owym piaskiem i w przybrze¿nej p³yci¼nie.
Fot. 1. Kopalnia      Na ba³tyckiej pla¿y widocznej z okien dyrekcji Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego funkcjonuj±cego w osiedlu Jantarny, nieca³y kilometr od sortowni urobku z odkrywek, zdjêto na prze³omie lat 80. i 90. kilka metrów nadk³adu, usypuj±c z niego groblê oddzielaj±c± przysz³± odkrywkow± kopalniê od morza. By³ to koszt dostêpu do z³o¿a wielokrotnie ni¿szy ni¿ w istniej±cej od po³owy lat 70. wielkiej i g³êbokiej (dochodz±cej do 57 m od powierzchni gruntu) odkrywki zwanej "Primorsk±", a w rzeczy samej po³o¿onej w sporej od morza odleg³o¶ci. Okaza³o siê przy tym, i¿ z³o¿e w nowej kopalni daje 4-5 razy wiêcej bursztynu z ka¿dego metra sze¶ciennego urobku.
     St±d wynik³a nag³a obfito¶æ zaopatrzenia nie tylko w³asnych przetwórni kombinatu, lecz i wielu powstaj±cych w nowej Rosji spó³ek, nastawionych bardziej na handel ni¿ na przetwórstwo surowca. Magazyny kombinatu nie odnotowa³y zreszt± znaczniejszego przyrostu wydobycia, a to za spraw± polu¼nienia re¿imu policyjnego i w konsekwencji do¶æ powszechnego zaboru najokazalszych bry³ek bursztynu przez personel obs³uguj±cy kopalniê i sortowniê.
     Nowa kopalnia zwana "Dzia³k± Pla¿ow±" (ros. Pla¿ewoj uczastok) mimo swej atrakcyjno¶ci nigdy nie by³a dostatecznie zabezpieczona przed morskimi sztormami. Ju¿ w 1994 r. grobla czy raczej tama oddzielaj±ca miejsce pracy koparek od morza zosta³a w wielu punktach przerwana i ca³y obszar eksploatacyjny znalaz³ siê pod wod±. Wydobycie przeniesiono wówczas nieco na po³udnie, pozostawiaj±c nienaruszony odcinek pla¿y oko³o 200 m, chroni±cy przed przep³ywem wody.
Fot. 2. Kopalnia Pla¿owa w 1996 r. fot. Wies³aw Gier³owski     Zapewne w dziedzinie technologii wydobywczej niewiele zmieniono pod wzglêdem ochrony przed morskimi wodami, bowiem w koñcu roku ubieg³ego powtórzy³o siê kompletne zalanie odkrywki. Tym samym zosta³o utracone g³ówne ¼ród³o zaopatrzenia, daj±ce ponad 50% ca³ego uzysku surowca jubilerskiego dla rozbudowanej w miêdzyczasie bazy przetwórczej.
     Skutki bêd± znacznie dotkliwsze ni¿ w roku 1994. Wtedy istnia³y znaczniejsze ni¿ dzi¶ zapasy surowca i w magazynach kombinatu, i w wytwórniach wyrobów bursztynowych, przyzwyczajonych do permanentnego deficytu zaopatrzenia, charakterystycznego dla gospodarki realnego socjalizmu. Teraz potrzeby przetwórstwa wzros³y co najmniej dwukrotnie (szczególnie w Polsce i na Litwie), a zapasy stopnia³y pod wp³ywem ci±g³ego nadmiaru poda¿y surowca nad zu¿yciem przez okres ostatnich piêciu lat.
     Wzglêdna tanio¶æ surowca z Rosji doprowadzi³a do upadku jedyn± legaln± kopalniê w Polsce. U nas bowiem, w przeciwieñstwie do Federacji Rosyjskiej, obowi±zuj± bardzo ostre wymagania w dziedzinie ochrony ¶rodowiska i zwi±zana z nimi kosztowna procedura poszukiwañ, projektowania procesów wydobywczych, koncesjonowania i wysokie op³aty na centralne i lokalne fundusze za korzystanie z zasobów naturalnych. Ci±gle rosn± te¿ ¿±dania finansowe w³a¶cicieli terenu w zakresie op³at dzier¿awnych. Ponadto wysokie podatki lokalne oraz od dochodu, wymierzane od ujawnionej warto¶ci wydobytego surowca, zniechêcaj± do podejmowania ryzyka eksploatacji rozproszonych nagromadzeñ bursztynu w delcie Wis³y.
     Praktycznie wiêc zale¿ymy od postawy rosyjskiego monopolisty.
     A postawa okaza³a siê twarda:
1. zakaz wywozu z Rosji surowca jubilerskiego wiêkszej granulacji;
2. podwojenie cen za surowiec drobny (nawet za okruchy na nalewki spirytusowe);
3. przymus korzystania w imporcie z po¶rednictwa wybranej spó³ki zarejestrowanej w Polsce, lecz z przewag± kapita³u rosyjskiego.
Fot. 3. Kopalnia Primorska w dniu 21 stycznia 2002 r. (wznowiono wydobycie mimo kosztów przewy¿szaj±cych aktualne ceny zbytu surowca).fot. Marek Trocha     Mamy wiêc w gospodarce bursztynem przedsmak przysz³ej sytuacji w dostawach gazu z jednego tylko ¼ród³a.
     Mo¿liwe jest jednak proste wyj¶cie z zagro¿enia dla tak piêknie rozwiniêtego eksportu bi¿uterii z charakterystycznym dla Polski kamieniem. Mo¿e obawa przed utrat± przychodów dewizowych i nag³ym skokiem bezrobocia w rosn±cej dot±d dziedzinie gospodarki sk³oni wreszcie w³adze lokalne i centralne do na³o¿enia na inwestorów w strefie kopalnych pla¿ w delcie Wis³y obowi±zku wyp³ukania bursztynu przed zabetonowaniem terenu.
     Dotyczy to szczególnie miasta Gdañska i gminy Pruszcz Gdañski, których "zas³ug±" jest niedawne zabudowanie ca³ych kilometrów kwadratowych bursztynodajnych terenów pod Rafineri± Nafty i Macro Cash & Carry. Ale prawdziwa inwazja dopiero siê szykuje: kilkana¶cie kilometrów po³udniowej dwupasmowej obwodnicy na kierunku warszawskim, trasa Sucharskiego od nowego mostu wantowego na Martwej Wi¶le na Zaspê, wielka baza kontenerowa ko³o bursztynodajnych Stogów, dalsza rozbudowa rafinerii i baz paliwowych. To wszystko na ¿yznych ¿u³awskich terenach, pod których powierzchni± le¿± najcenniejsze dary Ba³tyku z czasu jego powstawania - klasyczne odmiany bursztynu. To po takie odmiany surowca d±¿yli kupcy antycznymi szlakami bursztynowymi i z takich odmian powstawa³y najs³ynniejsze bursztynowe majstersztyki w z³otym okresie nowo¿ytnym.
     M±dra i odpowiedzialna Rada Gdañska w I Rzeczypospolitej bursztynowych skarbów na swoim terytorium strzeg³a z ca³± stanowczo¶ci±, czego jak dot±d nie mo¿na powiedzieæ o Radzie wspó³czesnej.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46