Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Piêkny jubileusz

      7 grudnia odby³o siê w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie XVI spotkanie badaczy bursztynu zorganizowane w 50-lecie Dzia³u Bursztynu. Tematem spotkania by³y "Warszawskie Zbiory Bursztynu 1951-2001 i dzieje innych kolekcji ¿ywic kopalnych na ¶wiecie". Udzia³ w spotkaniu wziêli entomolodzy, chemicy, archeolodzy, muzealnicy oraz bursztynnicy z Polski, a tak¿e geolog G¸nter Krumbiegel z ma³¿onk± z Niemiec (Halle).
     Choæ Warszawa le¿y w miejscu do¶æ odleg³ym od z³ó¿ i nagromadzeñ bursztynu, a tak¿e nie jest najwiêkszym polskim o¶rodkiem produkcji wyrobów bursztynowych, to dziêki wczesnemu podjêciu gromadzenia kolekcji zarówno surowca, jak i zabytków twórczo¶ci (szczególnie ludowej z regionu kurpiowskiego) nieustannie wywiera wp³yw na gospodarkê bursztynem w ca³ym kraju. Zapocz±tkowane przez Adama Chêtnika, kontynuowane przez Zofiê Zalewsk±, a od 1974 r. intensywnie prowadzone przez prof. Barbarê Kosmowsk±-Ceranowicz (i ca³y zespó³ Dzia³u Bursztynu) badania s± wyj±tkowo sprawnie i starannie przenoszone do praktyki we wspó³czesnych warsztatach bursztynniczych.
     Zasady klasyfikacji i nazewnictwo odmian bursztynu, metody identyfikacji bursztynu ba³tyckiego i wykrywania jego falsyfikatów, popularyzacja tradycji i sylwetek wspó³czesnych mistrzów bursztynnictwa s± niezast±pionym ¼ród³em wiedzy dla producentów wyrobów i mi³o¶ników bursztynu.
     ¦rodowisko wytwórców docenia tê rolê Muzeum Ziemi i wzajem wspomaga dzia³alno¶æ tej instytucji, ofiarowuj±c dary w postaci okazów przyrodniczych, zabytków archeologicznych i wspó³czesnych wyrobów bursztynowych.
     Na program spotkania z³o¿y³o siê 6 ciekawych doniesieñ, bêd±cych wynikiem prowadzonych badañ:
     - Barbara Kosmowska-Ceranowicz: Dzieje Warszawskich Zbiorów Bursztynu;
     - Wies³aw Gier³owski: Zal±¿ki zbiorów bursztynu w prywatnych kolekcjach bursztynników;
     - Gunter Krumbiegel: Uwagi na temat wybranych kolekcji bursztynu w zbiorach niemieckich;
     - Beata M. Pokryszko, Ewa Stworzewicz: alimaki - unikalne inkluzje w bursztynie ba³tyckim;
     - Janusz Kupryjanowicz: Kolekcja inkluzji zwierzêcych w bursztynie ba³tyckim z Ukrainy (Klesowo) - wstêpne dane;
     - Stefan Cebulak, Aniela Matuszewska: U¿yteczno¶æ oksyreaktywnej analizy termicznej w badaniach ¿ywic kopalnych; oraz 2 komunikaty informacyjne:
     - Janusz Kupryjanowicz: II Miêdzynarodowy Kongres Paleoentomologiczny "Fossil Insects" w Krakowie - wra¿enia i refleksje;
     - Alicja Pieliñska, Katarzyna Kwiatkowska: Sprawozdanie z konferencji "Baltic Amber in Natural Sciences, Archaeology and Applied Arts" w Wilnie.
     Zabra³ równie¿ g³os Jan Koteja w sprawie mszyc w bursztynie ba³tyckim i bitterfeldzkim.
     W referacie programowym B. Kosmowska-Ceranowicz wykaza³a, "¿e Warszawskie Zbiory Bursztynu* poprzez 50 lat swego istnienia wype³ni³y lukê, która powsta³a po 1945 r. (kiedy wraz ze zmian± granic pañstwowych znane o¶rodki badawcze konigsberski i gdañski przesta³y istnieæ), i umo¿liwi ³y prowadzenie badañ, stworzy³y interdyscyplinarn± platformê porozumienia miêdzy badaczami bursztynu, umo¿liwi³y popularyzacjê wiedzy o bursztynie, a zespó³ pracowników Dzia³u Bursztynu inspirowa³ spo³eczno¶æ badaczy i bursztynników do wielu dzia³añ".
     Nawi±zuj±c do referatu, z którego wynika³o, ¿e obecnie zbiory powiêkszaj± siê jedynie dziêki darom, dyrektor Muzeum Ziemi Krzysztof Jakubowski i kierownik Dzia³u Bursztynu B. Kosmowska-Ceranowicz z okazji 50-lecia zbiorów, w ge¶cie wdziêczno¶ci za zrozumienie potrzeb gromadzenia okazów dla celów badawczych, wrêczyli piêciu najbardziej wytrwa³ym darczyñcom dyplomy uznania z wyrazami podziêkowania, publikacje, CD z filmem "¦ladami obróbki bursztynu" z 1997 r. oraz logo Muzeum Ziemi na skromnych marmurowych statuetkach. Darczyñcami tymi byli:
     Cezary Wójciak ze wsi Drewnica na ¯u³awach Wi¶lanych, który wspomaga pracê Dzia³u Bursztynu od lat 80. nie tylko unikalnymi okazami surowca, lecz i zbieranymi z pól neolitycznymi zabytkami z pobliskiej Nied¼wiedziówki, próbkami m³odego bursztynu, kalafonii i innych niezidentyfikowanych ¿ywic kopalnych z pla¿y w okolicy Mikoszewa, jak równie¿ wyrobami w³asnego warsztatu.
     Renata i Andrzej Wiszniewscy z Bia³egostoku, w³a¶ciciele firmy AMBERPLANET, którzy od 1997 r. sukcesywnie przekazuj± do Muzeum inkluzje organiczne z rejonu przyba³tyckiego, ostatnio niezmiernie cenne z Ukrainy, liczne okazy kopalu kolumbijskiego w naturalnych formach, kopal z Arkansas wraz z próbkami drewna, jak równie¿ wyroby w³asnego warsztatu. Ponadto ich znaczna finansowa pomoc pomog³a w wydaniu posympozjalnego tomu Investigations into amber (1999) oraz umo¿liwi³a wydanie katalogu Bursztynowy skarbiec (2001) o najliczniejszej warszawskiej kolekcji inkluzji zebranej przez Tadeusza Giecewicza z surowca wydobytego na terenie Gdañska.
     Henryk Kulik z Ustki otrzyma³ podziêkowanie za dary bursztynu przekazywane ju¿ od 1981 r., takie jak naturalne formy, odmiany, inkluzje organiczne w bursztynie oraz niezidentyfikowane ¿ywice kopalne z pla¿y w okolicy Ustki, a tak¿e trzy cenne paciorki kwadratowe z epoki br±zu. Ryszard Sawicki z Warszawy, który w latach 90. przekaza³ do Muzeum Ziemi liczne dary bursztynu z rzadkimi inkluzjami zwierzêcymi, jak zaleszczotki, skoczogonki, wije.
     Podziêkowanie otrzyma³ równie¿ wieloletni kustosz s³ynnych zbiorów Geiseltalmuseum w Halle dr Gunter Krumbiegel wraz z ma³¿onk± za wieloletni± wspó³pracê z Dzia³em Bursztynu, czego efektem s± liczne okazy bursztynu i innych ¿ywic kopalnych z rejonu Niemiec, a tak¿e liczne drukowane od 1988 r. wspó³autorskie opracowania naukowe i popularnonaukowe.
     Nawi±zuj±c do obchodzonego jubileuszu Warszawskich Zbiorów Bursztynu, gratulacyjny adres wrêczy³ kierownik Muzeum Woliñskiego Parku Narodowego w Miêdzyzdrojach L. Zu¿a³ek. Zabra³ równie¿ g³os Wies³aw Krzemiñski, wspominaj±c z wdziêczno¶ci± pocz±tki swojej "bursztynowej" kariery w Muzeum Ziemi w Warszawie. Podobne wspomnienia kontynuowa³ nieco pó¼niej w kuluarach prof. Jan Koteja.
     Dla praktyki gospodarczej najwiêksze znaczenie mia³ referat pracowników naukowych Katedry Geochemii Uniwersytetu al±skiego S. Cebulaka i A. Matuszewskiej U¿yteczno¶æ oksyreaktywnej analizy termicznej w badaniach ¿ywic kopalnych. Analiza taka byæ mo¿e pozwoli wykazaæ, jaki wp³yw na naturalny bursztyn ma przeprowadzenie zabiegu jego poprawiania przez pra¿enie w autoklawach, a tak¿e pomo¿e w jego identyfikacji.
     Naukowcy z zainteresowaniem wys³uchali moich informacji o zal±¿kach kolekcji tworzonych aktualnie przy pracowniach gdañskich bursztynników.
     Uczestnicy spotkania mogli obejrzeæ przygotowan± na jubileusz fotograficzn± wystawê autorstwa J. Kupryjanowicza promuj±c± wspomniany ju¿ katalog Bursztynowy skarbiec.

     *Autorka referatu nazwê tê po raz pierwszy wprowadzi³a (analogicznie do znanych bursztynnikom terminów: zbiory konigsberskie i zbiory gdañskie) podczas prelekcji oraz jako tytu³ stoiska, które Muzeum Ziemi uprzejmie zaproponowali organizatorzy na Miêdzynarodowych Targach Bi¿uterii i Zegarków w Warszawie 19-21 pa¼dziernika 2001 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym EXPO XXI. Por. te¿: B.Kosmowska-Ceranowicz: Warszawskie zbiory bursztynu. W: Z³oto- srebro- czas. Katalog bran¿y jubilerskiej w Polsce 2001/2002. MCT, 2001, s.19-22 (red.).

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46