Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Nefryt a nefrytoidy

      Do¶æ czêsto na licznie organizowanych obecnie w kraju i za granic± gie³dach zbieracze i kolekcjonerzy prezentuj± okazy ska³, których kolorystyka, faktura powierzchni i zwiêz³o¶æ wskazywa³yby jednoznacznie, ¿e jest to nefryt. Tymczasem w rzeczywisto¶ci s± to b±d¼ znefrytyzowane serpentynity, b±d¼ te¿ serpentynity w³a¶ciwe. Prawid³owe okre¶lenie charakteru takiej ska³y nie jest ani proste, ani bezpo¶rednie. W tym celu nale¿a³oby wykonaæ kompleks badañ fazowych, g³ównie mikroskopowych, rentgenograficznych i chemicznych, by na ich podstawie móc wypowiedzieæ siê, czy okazem jest nefryt, czy raczej nefrytoid. Niemniej tego w³a¶nie nale¿y oczekiwaæ od kolekcjonerów i zbieraczy minera³ów, ska³ i skamienia³o¶ci - koniecznej profesjonalno¶ci popartej podstawami naukowymi.
     Na wstêpie nale¿y wyja¶niæ, czym z punktu widzenia petrografii, a zatem i gemmologii, jest sam nefryt. Bior±c pod uwagê z³o¿ony sk³ad mineralny, odpowied¼ jest prosta - jest to niew±tpliwie ska³a. Cechuje siê ona na ogó³ ciemnozielonym zabarwieniem, du¿± zwiêz³o¶ci±, licznymi ró¿nobarwnymi przerostami lub u¿yleniami, co nadaje jej ciekaw± fakturê, zw³aszcza po wypolerowaniu powierzchni. Buduj± j± g³ównie amfibole szeregu tremolit-aktynolit, wystêpuj±ce w skale w ró¿nych proporcjach ilo¶ciowych. Niekiedy jest to mieszanina aktynolitu i ferrotremolitu, a niekiedy prawie sam tremolit. Minera³y te tworz± bez³adne skupienia wzajemnie przerastaj±cych siê, pogiêtych drobnych w³ókien, daj±cych strukturê pil¶ni. Ten rodzaj budowy wewnêtrznej nefrytu decyduje o jego du¿ej zwiêz³o¶ci i wytrzyma³o¶ci. Obok wymienionych sk³adników w skale tej pojawiaj± siê w ¶ladowych ilo¶ciach równie¿ minera³y z grupy chlorytów, g³ównie klinochlor. Czêsto tak¿e obserwuje siê drobne ¿y³ki ubogiego w FeO jasnego tremolitu m³odszej generacji czy te¿ ró¿owawe przerosty zoisytowo-diopsydowe.
     Obecno¶æ tych minera³ów, które w zasadniczy sposób wp³ywaj± na kolorystykê ska³y, jest typowa w³a¶nie dla nefrytu wystêpuj±cego na Dolnym ¦l±sku w masywie serpentynitowym Jordanowa ¦l±skiego ko³o Sobótki. Jest to jedyne w Polsce dobrze udokumentowane wyst±pienie tych ska³; znane ju¿ by³o w neolicie. Jak podaj± zapiski historyczne, ludy zamieszkuj±ce okolice ¦lê¿y i Raduni stosowa³y od³amki serpentynitowe do wyrobu m.in. siekier, no¿y, motyk i toporów wojennych. Zapewne te¿ przy tej okazji wykorzystywano obecny tam nefryt. Swego czasu kamieñ ten nale¿a³ do najcenniejszych surowców mineralnych w Europie.
     Ojczyzn± nefrytu s± Chiny, gdzie dziêki swej piêknej barwie kamieñ ten od wieków by³ cennym materia³em jubilerskim i rze¼biarskim. W¶ród klejnotów znajduj±cych siê w skarbcu pa³acu cesarskiego w Pekinie za najdoskonalsze arcydzie³o sztuki jubilerskiej uchodzi bukiet chryzantem, w którym listki kwiatów zosta³y wykonane w³a¶nie z jasnozielonego nefrytu. W wierzeniach ludowych kamieñ ten uwa¿ano za ¶wiêty. Stanowi³ równocze¶nie symbol ludzkich cnót, zw³aszcza piêciu najwa¿niejszych: mi³osierdzia, skromno¶ci, odwagi, sprawiedliwo¶ci i m±dro¶ci, oraz uczciwo¶ci, grzeczno¶ci, czysto¶ci obyczajów, waleczno¶ci i wierno¶ci. Równie¿ na pó³kuli po³udniowej kamieñ ten by³ czczony od wieków m.in. przez ludno¶æ tubylcz± na Nowej Zelandii, gdzie wyrabiano z niego amulety, kolczyki, d³uta, groty, strza³y, no¿e i m³otki.
     Najbogatszym kontynentem pod wzglêdem wystêpowania i zasobno¶ci z³ó¿ nefrytu jest Azja. Z³o¿a nefrytu znajduj± siê g³ównie w Chinach i na Syberii. Szczególn± rolê w ich odkryciu i opisaniu odegrali polscy uczeni, przede wszystkim K. Bohdanowicz, A. Czerski, B. Dybowski, L. Jaczewski.Fot. 1. Serpentynit, Nas³awice ko³o Sobótki.
     Jak ju¿ wspomniano, nefryt w Jordanowie ¦l±skim, a tak¿e w innych miejscach ¶wiata wystêpuje w obrêbie ska³ serpentynitowych. S± to utwory metamorficzne, powsta³e z przeobra¿enia pierwotnych ultramafitów i mafitów. Tym z³o¿onym procesom przemian podlega³y dominuj±ce w nich krzemiany magnezu i ¿elaza, tj. oliwiny i pirokseny, daj±c w efekcie nagromadzenia minera³ów serpentynowych (antygoryt, lizardyt, chryzotyl). Obok reliktów oliwinowych i piroksenowych w ska³ach tych przewa¿aj± wiêc produkty serpentynizacji w postaci wymienionych wy¿ej minera³ów, ale tak¿e magnetyt, chromit, wêglany (magnezyt) oraz minera³y grupy SiO2 (chalcedon, opal).
      Serpentynity cechuj± siê najczê¶ciej barw± zielon± lub zielonawoczarn±, spotyka siê te¿ odmiany ¿ó³tawe, brunatne, brunatnoczerwone lub nawet czarne. Zwykle ich zabarwienie nie jest jednorodne, czêsto s± plamiste lub prêgowane (tzw. "wê¿owce", "¿mijowce"), drobnoplamiste (tzw. serpentynity "b³otne"), pasiaste. Bogactwa wra¿eñ estetycznych dostarczaj± tzw. serpentynity w³ókniste, wzbogacone w azbest chryzotylowy.Fot. 2. Skupienia ska³y diopsydowo-zoisytowej w nefrycie, Jordanów ¦l±ski ko³o Sobótki.
     S± to ska³y masywne, bardzo twarde, jednak¿e w stanie ¶wie¿ym daj± siê ³atwo obrabiaæ. Pomimo zewnêtrznego podobieñstwa niektórych odmian serpentynitów do nefrytu, s± to odmienne pod wzglêdem petrograficznym typy ska³. Ró¿ni je nie tylko sk³ad mineralny, ale przede wszystkim geneza. Przeprowadzone przez nas w ostatnich latach badania dowiod³y, ¿e nefryt z Jordanowa ¦l±skiego jest produktem przeobra¿enia pierwotnej ska³y diopsydowej, która intrudowa³a w szczeliny spêkañ serpentynitów. Ta w³a¶nie iniekcja magmy pogabrowej, wzbogacona w parê wodn±, by³a g³ównym czynnikiem nefrytyzuj±cym ska³ê diopsydow±. Tym samym wystêpowanie nefrytu pozostaje w ¶cis³ej zale¿no¶ci z obecno¶ci± ¿y³ magmowych i ich produktów lotnych, wykorzystuj±cych szczeliny tektoniczne, wzd³u¿ których odbywa³ siê ruch mas skalnych i magmy. Równie¿ formy gniazdowe i ¿y³owe wystêpowania nefrytu w strefach silnie zmienionego dynamicznie serpentynitu wskazuj± na istotny wp³yw podwy¿szonego ci¶nienia i temperatury towarzysz±cych powstawaniu ska³y nefrytowej na powierzchniach tektonicznych przesuniêæ i wygnieceñ.Fot. 3. Nefryt, Jordanów ¦l±ski ko³o Sobótki.
     W Jordanowie ¦l±skim ko³o Sobótki napotkaæ mo¿na tak¿e inne ska³y podobne do nefrytu, zarówno pod wzglêdem kolorystyki, jak i parametów jako¶ciowych. S± to produkty przeobra¿eñ serpentynitów w³a¶ciwych. Zbudowane s± g³ównie ze spil¶nionego antygorytu. Ze wzglêdu na charakterystyczny typ budowy wewnêtrznej, podobnej do nefrytu, poprawnie ska³y te nale¿y okre¶laæ mianem nefrytoidów. Obydwa typy ska³, mimo zewnêtrznego podobieñstwa, cechuje jednak inny sk³ad mineralny, jak i nieco odmienna geneza.
     Wszystkie omawiane ska³y, tj. nefryt, serpentynit i nefrytoid, ¶ci¶le ze sob± wspó³wystêpuj±, jednak bez serpentynitów nie dosz³oby do powstania ani nefrytu, ani nefrytoidów. Mo¿na zatem przypuszczaæ, ¿e w wielu miejscach ¶wiata, gdzie stwierdzono obecno¶æ ska³ serpentynitowych, a w nich gniazda lub ¿y³y nefrytu, mog± wystêpowaæ tak¿e nefrytoidy, bêd±ce produktami przeobra¿eñ serpentynitów w³a¶ciwych. Taki przypadek, jak widaæ, mia³ miejsce w Jordanowie ¦l±skim, a tak¿e w okolicach Bajka³u, gdzie równie¿ stwierdzono wystêpowanie znacznych ilo¶ci nefrytu i nefrytoidów.

* Akademia Górniczo-Hutnicza; Wydzia³ Geologii, Geofizyki i Ochrony ¦rodowiska, Zak³ad Mineralogii, Petrografii i Geochemii.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46