Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Z teki konserwatora

Warunki eksploatacji roztworów do platynowania elektrochemicznego
     Elektrolit Phanhausera, aby dobrze pracowa³ i mo¿liwe by³o za jego pomoc± uzyskanie pow³oki zadowalaj±cej jako¶ci, powinien mieæ temperaturê 70-90oC przy napiêciu na wannie 3-4 V i natê¿eniu pr±du nie przekraczaj±cym 1 A/dm2.
     Jako anody nale¿y u¿ywaæ litej platyny (najlepiej o czysto¶ci 99,99) i o powierzchni równej powierzchni pokrywanych przedmiotów. Galwanizowane wyroby powinny byæ umieszczone blisko platynowej anody. Anody platynowe prawie nie rozpuszczaj± siê w k±pieli. Aby utrzymaæ zawarto¶æ metalu w równowadze, okresowo dodajemy do k±pieli chloroplatynian, który sporz±dzamy przez rozpuszczenie chlorku platyny w stê¿onym roztworze chlorku amonowego.

Platynowanie chemiczne
     Bardzo cienkie pow³oki platynowe uzyskujemy w elektrolicie opracowanym przez Fehlinga. Otrzymuje siê go, rozpuszczaj±c 10 g chlorku platyny i 200 g chlorku sody w 1 l wody destylowanej.
     Do k±pieli tej dodaje siê wodorotlenek sodowy. Pracuje siê z kontaktem cynkowym w temperaturze bliskiej stanowi wrzenia.

Polerowanie pow³ok platynowych
     Pow³oka platyny swym wygl±dem i w³a¶ciwo¶ciami zbli¿ona jest do chromu. Poleruje siê ³atwo i dobrze na tarczach jedwabnych za pomoc± tlenku chromowego lub mas polerowniczych zawieraj±cych tlenek chromowy.

     Platyna jest metalem szlachetnym, którego obróbka jubilerska nastrêcza du¿o problemów i dlatego do konserwacji przedmiotów z elementami z platyny lub jej stopów najczê¶ciej stosuje siê procesy elektrochemiczne.

Platynowanie elektrochemiczne
     Elektrolity do platynowania s± niezwykle trudne do sporz±dzenia we w³asnym zakresie. Najprostszym z nich jest elektrolit Phanhausera, który przy odpowiedniej praktyce mo¿na sporz±dziæ samodzielnie. W tym celu robimy 2 roztwory: I - w 1 l wody destylowanej rozpuszczamy 40 g chlorku platyny, II - w 2 l wody destylowanej rozpuszczamy 200 g fosforanu amonowego.
     Oba roztwory nale¿y zlaæ do jednego naczynia, silnie mieszaj±c. Powstaje ¿ó³ty osad, który rozpuszczamy w roztworze fosforanu sodu. Roztwór fosforanu sodu sporz±dzamy, dodaj±c 100 g tej soli do 7 l wody destylowanej. Po przegotowaniu ca³o¶ci dodajemy 250 g chlorku amonu i kilka mililitrów amoniaku.
     Elektrolit jest gotowy do zastosowania.

Odzysk platyny ze zu¿ytych elektrolitów
     Odzyskiwanie platyny ze starych k±pieli wykonuje siê analogicznie jak przy k±pielach do z³ocenia. Otrzymany osad nie nadaje siê do powtórnego u¿ycia. Platyna z odzysku musi byæ poddana cyklowi rafinacji.

Przygotowanie pod³o¿a do platynowania
     Mosi±dz, mied¼ i inne stopy, jak równie¿ srebro, mo¿na platynowaæ bezpo¶rednio, natomiast inne metale nale¿y wstêpnie pomiedziowaæ. Cienkie pow³oki na podk³adzie polerowanym s± b³yszcz±ce, przy grubszych warstwach platyny nale¿y uzyskane pokrycie przepolerowaæ.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46