Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Per³y

      Od najdawniejszych czasów per³y zaliczane by³y do najcenniejszych klejnotów. Przyrównywano ich urok i warto¶æ do kamieni szlachetnych, takich jak diament, rubin, szmaragd i niebieski szafir.
Brosza, srebro, pó³per³y, po³owa XIX wieku.     Ju¿ od staro¿ytno¶ci per³om przypisywano szczególn± moc. By³y one nie tylko ozdob±, lecz i amuletem, lekarstwem oraz symbolem. W okresie renesansu uwa¿ano, ¿e per³y chroni ± przed z³ym spojrzeniem, rzucanym urokiem, a tak¿e umo¿liwiaj ± przepowiadanie przysz³o¶ci. Starte na proszek lub rozpuszczone w specjalnej cieczy mia³y mieæ moc uzdrowicielsk±: wzmacniaæ serce, ¿o³±dek, witalno¶æ cz³owieka oraz zapobiegaæ melancholii. Wed³ug starych podrêczników medycznych mleko z py³em per³owym podtrzymywa³o si³ê i czysto¶æ g³osu. Z tej te¿ przyczyny jeszcze do niedawna ¶piewacy stosowali tê metodê.
Kolczyki, drobne per³y naturalne, Rosja XVII w.     Wed³ug ¶redniowiecznych teologów i ojców Ko¶cio³a per³a by³a symbolem s³owa bo¿ego i doskona³o¶ci. W jednej z przypowie¶ci per³a jest obrazem królestwa niebieskiego: kiedy kupiec szukaj±cy drogich pere³ "znalaz³ jedn± drogocenn± per³ê, poszed³, sprzeda³ wszystko, co mia³, i kupi³ j±" (Mt 13, 45-46).
     Obecnie naturalne per³y spotyka siê coraz rzadziej. Ogromny popyt na nie oraz wysokie ceny sprawi³y, ¿e dzisiaj najczê¶ciej wystêpuj± na rynku per³y hodowane w s³onej lub s³odkiej wodzie. Per³y, w przeciwieñstwie do innych kamieni szlachetnych, nie potrzebuj± dodatkowej obróbki, takiej jak szlifowanie, fasetowanie i polerowanie. Brosza, srebro, pó³per³y, po³owa XIX wieku. Kolczyki, drobne per³y naturalne, Rosja XVII w.
Brosza, per³a barokowa, z³oto, brylanty, rubiny, XVII w.     W Europie w okresie renesansu i baroku najbardziej ceniono per³y o nieregularnych kszta³tach. Gromadzono je w skarbcach i noszono w wielkich ilo¶ciach. Oprócz d³ugich sznurów pere³ i per³owej bi¿uterii modne by³y szaty wyszywane per³ami. Ogromnymi, czêsto nieregularnymi per³ami ozdabiano korony królewskie, insygnia w³adzy, suknie ¶lubne ksiê¿niczek, ¶wiête obrazy, przedmioty kultu, szaty liturgiczne, ¶wiête obrazy, kielichy, pateny, monstrancje, krzy¿e, puszki na komunikanty, oprawy modlitewników i psa³terzy. Per³y wraz z innymi kamieniami szlachetnymi oprawiano w z³oto, tworz±c drogocenne wisiorki o wyszukanych kszta³tach.
     Ulubion± ozdob± kobiet w kolejnych epokach by³y sznury pere³ o ró¿nej d³ugo¶ci lub te¿ kilka po³±czonych dekoracyjn ± zapink±. Obok nich chêtnie noszono brosze wysadzane per³ami. Forma ich zale¿a³a od mody i obowi±zuj±cego stylu w epoce. I tak w XIX w. modne by³y ga³±zki kwiatów i winoro¶li, pó³ksiê¿yce i kokardy. W okresie secesji per³y stanowi³y dope³nienie kolorowych kompozycji: ga³±zek jemio³y, motyli, wa¿ek, kobiecych g³ówek itp. Lata 20. i 30. XX w. przynios³y liczne ozdoby o prostych, geometrycznych kszta³tach.
     Pomimo ¿e dzisiaj nie przypisuje siê ju¿ per³om ich magicznej mocy i ma³o kto pamiêta o ich symbolice, nadal s± bardzo cenione, poszukiwane i chêtnie noszone.

Katarzyna Paciorek-Rudkowska

Fotografie: Marek Huculak


Brosza du¿a, per³a barokowa oprawiona w z³oto, brylanty, szmaragdy, rubiny, szafiry, XVII w.

Brosza w formie motyla, per³y barokowe, emalia, z³oto, rubiny, brylanty, secesja, ok. 1900.

Brosza, z³oto, rubiny, pó³per³y, po³owa XVII w.


Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46