Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY

Polski Jubiler Nr 3 (17) 2002

Na ok³adce:
Ewa Rudowska, naszyjnik, kolczyki, z³oty medal "Gold Virtuosi 2002" www.ewarudowska.pl

fot. Archiwum

W NUMERZE
Lena Kowalewicz-Wegner - pedagog
     W ¿yciu Leny Kowalewicz-Wegner, utalentowanej artystki bi¿uternika, oprócz twórczo¶ci poczesne miejsce zajmowa³a praca dydaktyczna. Artystka ukoñczy³a Pañstwow± Wy¿sz± Szko³ê Sztuk Plastycznych (dzi¶ Akademia Sztuk Piêknych) w £odzi, a w 1959 r. zosta³a pedagogiem tej uczelni.
    Koncepcja twórcza, przemy¶lenia teoretyczne Leny Kowalewicz-Wegner znajdowa³y kontynuacjê w dzia³alno¶ci dydaktycznej. Jej bezpo¶redni± zas³ug± by³o za³o¿enie w 1959 r. Pracowni Bi¿uterii w macierzystej uczelni. Pracownia zawdziêcza artystce opracowanie za³o¿eñ dydaktycznych, metod szkolenia, organizacjê warsztatu.
Lena Kowalewicz-Wegner, bransoleta z pier¶cieniem, mosi±dz, ta¶ma suwakowa, ciêcie, lutowanie,1970 r. Ze zbiorów CMW w £odzi.    Naczeln± ide± kierownika pracowni by³o postrzeganie bi¿uterii jako dzie³a sztuki. "Fundamentem naszej koncepcji artystycznej jest my¶lenie abstrakcyjne, przestrzenno-rze¼biarskie - pisa³a Lena Kowalewicz-Wegner. -Projektowanie opiera siê na ogólnych zasadach wiedzy plastycznej, to znaczy na zagadnieniach kompozycji, proporcji, rytmu, kontrastu. Analiza formalna jest nieod³±cznym przejawem projektowania".
    Artystka, k³ad±c nacisk na precyzyjne budowanie formy w oparciu o za³o¿enia sztuki czystej, stara³a siê o wytworzenie logicznego zwi±zku miêdzy do¶wiadczeniami wyniesionymi przez jej podopiecznych z pracowni kszta³cenia ogólnoplastycznego i specjalistycznego. Jej ambicj± by³o tak ukierunkowaæ rozwój ¶wiadomo¶ci studentów, aby zrozumieli, ¿e w plastyce nie ma podzia³u na warto¶ci sztuki u¿ytkowej i czystej. "Za³o¿eniem naszym jest pokazanie, ¿e ca³y zasób wiedzy artystycznej zdobytej na poprzednich latach nauki nale¿y zu¿ytkowaæ przy projektowaniu bi¿uterii" - twierdzi³a Lena Kowalewicz.
    Wa¿ne miejsce w ca³o¶ci procesu dydaktycznego zajmowa³o przenoszenie do¶wiadczeñ z dziedziny w³asnej twórczo¶ci (np. transpozycja w³asnego malarstwa lub rze¼by na formê bi¿uteryjn±). Studentom proponowano nawet, aby przynosili do Pracowni Bi¿uterii swoje prace malarskie.
Praca pochodz±ca z Pracowni Bi¿uterii prowadzonej przez Lenê Kowalewicz-Wegner -     Studenckie koncepcje mia³y byæ ca³kiem nowe, indywidualne i twórcze. "Nie uczymy rzemios³a - pisa³a artystka - nie dajemy maniery, natomiast na podstawie indywidualnych zdolno¶ci studenta rozwijamy jego wra¿liwo¶æ artystyczn±, aby sztuka bi¿uteryjna sta³a siê jedn± z jego wypowiedzi indywidualnych".
    Dydaktyka w ujêciu Leny Kowalewicz mia³a polegaæ na uchwyceniu indywidualno¶ci studenta i pracy nad nim, celem wydobycia jego osobistych predyspozycji twórczych. Nauczanie artystyczne przebiega³o na zasadzie ewolucji od prawie zupe³nie prostych form poprzez coraz bardziej skomplikowane, a¿ po powrót w stronê syntezy formy. Odpowiednie zestawy æwiczeñ mia³y na celu stopniowe wdra¿anie studenta w umiejêtno¶æ konsekwentnego realizowania w³asnej koncepcji oraz rozwój ¶wiadomo¶ci artystycznej przez rozwi±zywanie zagadnieñ o narastaj±cym stopniu trudno¶ci i skomplikowania. Proces rozwi±zywania postawionego zagadnienia przebiega³ od fazy wstêpnej analizy za³o¿eñ, poprzez szkice koncepcyjne, konsultacje i projekt, do omówienia koncepcji technicznej i realizacji przy pomocy instruktora i dokumentacji fotograficznej. Podstawowe æwiczenia przeprowadzane w pracowni s³u¿y³y poznaniu zale¿no¶ci, jakie zachodz± miêdzy form± cia³a ludzkiego a bi¿uteri±, która wed³ug Leny Kowalewicz zawsze powinna byæ projektowana w kontek¶cie ludzkiej sylwetki. Ozdoby bi¿uteryjne nale¿a³o projektowaæ z uwzglêdnieniem formy ubioru, a nawet tkaniny, z jakiej zosta³ on wykonany.
Praca pochodz±ca z Pracowni Bi¿uterii prowadzonej przez Lenê Kowalewicz-Wegner -     Ostatecznym sprawdzianem nabytych umiejêtno¶ci by³a praca dyplomowa - stanowi±ca ca³o¶ciowe rozwi±zanie sylwetki, gdzie charakter wszystkich wspó³graj±cych elementów sk³adaj±cych siê na ubiór podkre¶la³a bizuteria. Projektant powinien znaæ typ urody, a nawet temperament osoby, dla której tworzy projekt, jako ¿e bi¿uteria, staj±c siê no¶nikiem wyra¿aj±cym nastrój, ma wp³yw zarówno na osobê j± nosz±c±, jak i na jej otoczenie - formy harmonijne mog± dawaæ rado¶æ, ukojenie, dramatyczne za¶ mog± aran¿owaæ demoniczn± postaæ. W pracowni u¶wiadamiano istnienie tych mo¿liwo¶ci i d±¿ono do wydobycia ich w procesie projektowania bi¿uterii.
    Lena Kowalewicz uwa¿a³a, ¿e ze wzglêdu na skomplikowany warsztat pracy podstawowym warunkiem przyjmowania studentów do pracowni jest nie tylko wyobra¼nia przestrzenna, zdolno¶ci manualne, ale tak¿e zami³owanie do majsterkowania. Wstêpem do projektowania by³o zapoznanie studentów z podstawowymi wiadomo¶ciami z zakresu technologii i materia³oznawstwa. Cel dydaktyczny stanowi³o u¶wiadomienie studentowi zale¿no¶ci formy od funkcji przedmiotu, technologii i materia³u, z jakiego zosta³ wykonany. Podstawowe æwiczenia mia³y za zadanie pobudzaæ wyobra¼niê, umo¿liwiaj±c skojarzenia miêdzy u¿ytym materia³em, jego w³a¶ciwo¶ciami i ró¿nymi metodami jego obróbki a koñcowym wyrazem plastycznym. Uczy³y my¶lenia abstrakcyjnego i w³a¶ciwej interpretacji materia³u wyj¶ciowego, to znaczy wydobywania charakterystycznych cech surowca, unikania imitowania innych surowców (np. w metalu powierzchni drewna czy tkaniny) oraz budowania formy w logicznym zwi±zku z u¿ytym tworzywem. Cel osi±gano poprzez fakturowanie p³aszczyzn oraz przez barwienie i zeszlifowywanie koloru surowca. Studenci mieli przy tym uwzglêdniaæ w³a¶ciwo¶ci tworzywa, takie jak podatno¶æ na obróbkê (opi³owywanie, szlifowanie, polerowanie, fakturowanie, nawiercanie), elastyczno¶æ, topliwo¶æ, p³ynno¶æ.
Praca pochodz±ca z Pracowni Bi¿uterii prowadzonej przez Lenê Kowalewicz-Wegner. Kolia mosiê¿na, mosi±dz, kucie, ciêcie, nitowanie,1973 r. Ze zbiorów CMW w £odzi.    Lena Kowalewicz-Wegner, nawi±zuj±c do faktu, ¿e nasta³ czas swobodnych eksperymentów zarówno w zakresie formy, jak i zaskakuj±cych zestawieñ materia³ów, kszta³tów, faktur, oraz wykorzystywania czêsto niekonwencjonalnych dla tradycji z³otniczych tworzyw i równie niekonwencjonalnych ich zestawieñ, opowiada³a siê za surowcem tanim, stawiaj±c na pomys³owo¶æ swoich uczniów. Tryumfowa³a mied¼ (uwa¿ana przez artystkê za najpiêkniejszy metal), a tak¿e gotowe elementy, takie jak: trybiki, tarcze zegarowe, sprê¿ynki, druciki, monety.
    Szczególnie interesuj±ca jest odkrywcza wizja plastyczna artystki, dotycz±ca mo¿liwo¶ci wykorzystania odpadów surowcowych i pó³fabrykatów metalowych do realizacji za³o¿eñ dydaktycznych. W¶ród proponowanych w pracowni æwiczeñ pojawia³y siê uk³ady kompozycji bi¿uteryjnych z³o¿onych z najdziwniejszych surowców, np. z elementów przemys³owych, pó³fabrykatów metalowych zaaran¿owanych w po³±czeniu z ³upinami orzecha ziemnego. Projektowanie bi¿uterii z materia³ów nietypowych rozwija³o wed³ug artystki wra¿liwo¶æ i sprawno¶æ w komponowaniu elementów niepowi±zanych wspólnym klimatem lub zasad± formaln±. Generalnie specyfika realizacji warsztatowej polega³a na osi±gniêciu jak najdoskonalszych form plastycznych przy prostym warsztacie i prostych surowcach. Du¿y nacisk k³adziono nie tylko na ci±g³e badanie formy pod k±tem jej zwi±zków z materia³em, ale równie¿ na rozwijanie umiejêtno¶ci nadawania bi¿uterii tre¶ci symbolicznych. Stosowanie materia³ów niekonwencjonalnych mia³o tak¿e s³u¿yæ rozwijaniu tych umiejêtno¶ci, przy jednoczesnym korzystaniu ze wzorów historycznych, ludowych, organicznych i nieorganicznych. Program zajêæ pracowni przewidywa³ m.in. zaprojektowanie bi¿uterii do zrealizowanego ju¿ filmu historycznego oraz do wspó³czesnej lub klasycznej sztuki teatralnej.
Lena Kowalewicz-Wegner, projekt obiektu bi¿uteryjnego. Ze zbiorów CMW w £odzi.    Od 1957 r. Lena Kowalewicz by³a rzeczoznawc± w Komisji Ocen Wzorów w Przemy¶le Galanteryjnym. Byæ mo¿e miedzy innymi z tego powodu stara³a siê o szerok± wspó³pracê pracowni z przemys³em. Dziêki tym kontaktom artystce udawa³o siê zaopatrywaæ pracowniê w urz±dzenia i maszyny, w surówce, pó³fabrykaty i odpady. Wspó³praca ta mia³a na celu tak¿e zbieranie informacji o nowych osi±gniêciach technicznych i technologicznych w przemy¶le, badanie nowych eksperymentalnych tworzyw, ¶ledzenie rozwoju wzornictwa, a tak¿e organizowanie studentom praktyk wakacyjnych i dyplomowych, które umo¿liwia³y samodzieln± realizacjê w warunkach przemys³owych. Lena Kowalewicz uwa¿a³a projektowanie dla przemys³u za jedno z najwa¿niejszych zadañ projektanta, który poprzez ¶wiadomie narzucone formy móg³ wp³ywaæ na przeobra¿anie psychiki ludzkiej. Artystka by³a zdania, i¿ koniecznie trzeba przej¶æ do tworzenia projektów przeznaczonych do powielania w przemy¶le. Wypracowa³a samodzieln± metodê szkolenia przysz³ych projektantów, opieraj±c siê z jednej strony na wiedzy ogólnoplastycznej, z drugiej strony na wyci±ganiu i zastosowaniu wniosków przydatnych dla idei projektowania przemys³owego. Zadaniem studentów mia³o byæ przekszta³cenie tradycyjnego my¶lenia wytwórców bi¿uterii i innych form galanteryjnych w ¶wie¿± i nowoczesn± wizjê plastyczn±. Pracownia podejmowa³a takie dzia³ania. Dla Laboratorium Przemys³u Artyku³ów Technicznych i Galanterii wykonano np. biuletyn informacyjny z dokumentacj± fotograficzn±. We wstêpie zaznaczono, i¿ "niniejszy biuletyn zosta³ przeznaczony dla projektantów przemys³owych jako ewentualne ¼ród³o inspiracji przy opracowywaniu wzorów bi¿uterii do produkcji krótkoseryjnej".
    Projekty wykonane w pracowni eksponowano nie tylko na corocznych wystawach w PWSSP. Dorobek jej wykorzystywany by³ tak¿e przez przemys³ odzie¿owy na miêdzynarodowych imprezach, kongresach i ró¿nego typu pokazach. Oryginalna bi¿uteria stanowi³a uzupe³nienie kolekcji Telimeny, z pracowni dokonywano tak¿e zakupów do realizacji przemys³owej dla Mody Polskiej. Zainteresowanie pracowni±, poza uczelni±, by³o ¿ywe. Liczne artyku³y pojawia³y siê w prasie lokalnej i zamiejscowej. Atelier Leny Kowalewicz by³o te¿ przedmiotem zainteresowañ radia, telewizji i Polskiej Kroniki Filmowej .
    Æwiczenia programowe przeprowadzane w Pracowni Bi¿uterii prowadzonej przez Lenê Kowalewicz-Wegner nastawione by³y na pobudzenie wyobra¼ni studenta i pog³êbienie jego wra¿liwo¶ci w kierunku rozwi±zañ nowych, odkrywczych, nieschematycznych i niekonwencjonalnych. To sprawia³o, ¿e absolwenci pracowni sprawdzali siê zarówno w warunkach projektowania przemys³owego, jak i w indywidualnej twórczo¶ci unikatowej.

Fotografie: Lech Andrzejewski
*Asystent w Dziale Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum W³ókiennictwa w £odzi.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3_17_2002/index.php on line 43