Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY

Polski Jubiler Nr 3 (17) 2002

Na ok³adce:
Ewa Rudowska, naszyjnik, kolczyki, z³oty medal "Gold Virtuosi 2002" www.ewarudowska.pl

fot. Archiwum

W NUMERZE
IV Zjazd Naukowy Polskich Gemmologów
    W dniach 14-16 czerwca 2002 r., pod patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego i medialnym "Polskiego Jubilera", odby³ siê w Szczawnicy IV Zjazd Naukowy Polskich Gemmologów.
Uczestnicy IV Zjazdu Naukowego Gemmologów.    Urok miejsca, doskona³a organizacja oraz wspania³a atmosfera, jak± stworzyli organizatorzy i przybyli na Zjazd uczestnicy, to wszystko na d³ugo pozostanie w naszej pamiêci. Na szczególne podkre¶lenie zas³uguje fakt, ¿e po raz pierwszy uczestniczyli w spotkaniu go¶cie z Niemiec i Chorwacji. Ju¿ to samo mog³oby byæ podstaw± zmiany nazwy z IV Zjazdu Naukowego Polskich Gemmologów na I Miêdzynarodowy Zjazd Naukowy Gemmologów.
    Zakwaterowanie uczestników w o¶rodku Warta-Nawigator przy ul. Zdrojowej 28 w Szczawnicy to doskona³y wybór organizatorów. Sk³ada³y siê na to - komfortowe warunki, obfite i bardzo smaczne wy¿ywienie, a przede wszystkim lokalizacja pensjonatu. W sali konferencyjnej o¶rodka odby³a siê w Referaty by³y s³uchane z du¿± uwag±.sobotê 15 czerwca, w godzinach przedpo³udniowych, sesja naukowa. Zebranych powita³ przewodnicz±cy PTGem doc. Nikodem Sobczak, który krótko przypomnia³ historiê zjazdów oraz cele, jakie im przy¶wiecaj± - krzewienie wiedzy gemmologicznej w spo³eczeñstwie, dzia³anie na rzecz integracji ¶rodowisk naukowych i szeroko rozumianej bran¿y jubilerskiej. Przewodnicz±cy wyrazi³ zadowolenie z obecno¶ci na Zje¼dzie przedstawicieli wielu firm jubilerskich, gor±co zachêcaj±c ich do wspó³uczestnictwa w programowych dzia³aniach Towarzystwa. Na zakoñczenie swego powitalnego wyst±pienia N. Sobczak poinformowa³ zgromadzonych, ¿e Zarz±d G³ówny PTGem za wybitne zas³ugi na rzecz rozwoju Towarzystwa postanowi³ uhonorowaæ z³otymi odznakami PTGem nastêpuj±ce osoby: mgr. K. Bieleckiego, prof. E. Gübelina, mgr. in¿. E. Rakowicza oraz dr. in¿. S. Safarzyñskiego. Powy¿sz± informacjê zebrani przyjêli gor±cym aplauzem. Nastêpnie przewodnictwo obradom powierzono prof. Andrzejowi Grodzickiemu z Uniwersytetu Wroc³awskiego. W programie pocz±tkowo znalaz³y siê 4 referaty: S³awomir Safarzyñski - Rodowanie bi¿uterii - problemy praktyczne i ich rozwi±zywanie;
Jan Rzyme³ka - Typy i rodzaje agatów sudeckich;
Jacek A. Rochacki - Z³oto Inków;
Josef Bogacz - ¦wiatowe z³o¿a nowych kamieni szlachetnych.
Dr. Jan Rzyme³ka wyg³aszaj±c referat pokazywa³ agaty sudeckie.    Z przyczyn obiektywnych (choroba) nie przyby³ na Zjazd prelegent trzeciego referatu Jacek A. Rochacki. Tym samym program sesji uleg³ drobnej zmianie. Po referacie Josefa Bogacza, go¶cia z Niemiec, g³ówny organizator Zjazdu, sekretarz generalny PTGem Tomasz Sobczak poinformowa³ zebranych o maj±cych siê odbyæ w Warszawie w dniach 4-6 pa¼dziernika br. Miêdzynarodowych Targach Bi¿uterii i Zegarków "Warszawski Z³oty Czas 2002" oraz V Kongresie Zegarmistrzostwa Polskiego. Organizatorem tych targów jest Krajowa Izba Gospodarcza Jubilersko-Zegarmistrzowska oraz Ogólnopolski Klub Postêpu Technicznego w Zegarmistrzostwie im. A.N. Patka.
Józef Bogacz z Idar-Oberstein omówi³ stan poszukiwañ nowych miejsc z³ó¿ kamieni szlachetnych.    Sesja naukowa, w ocenie wiêkszo¶ci przyby³ych, by³a bardzo interesuj±ca. Potwierdzeniem opinii by³a niezwykle ¿ywa dyskusja, która towarzyszy³a ka¿dej prelekcji. Jak stwierdzono, ka¿dy z poruszanych problemów móg³by stanowiæ temat osobnego spotkania. Niedosyt czasu na kompleksowe wyra¿anie swoich my¶li odczuwa³ zarówno prelegent, jak i obecni na sali s³uchacze. Jeszcze raz potwierdzi³ siê fakt konieczno¶ci organizowania takiego rodzaju spotkañ, chocia¿by raz w roku.
    Po czê¶ci naukowej i krótkiej przerwie obiadowej rozpoczê³a siê zaplanowana turystyczno-rekreacyjna czê¶æ Zjazdu, na któr± z³o¿y³o siê zwiedzanie w±wozu Homole oraz kolacja regionalna w zaje¼dzie Czarda, po³±czona z wystêpem kapeli góralskiej. Na d³ugo w pamiêci pozostan± snute przez tamtejszego przewodnika opowie¶ci, przeplatane obszernymi i rzeczowymi informacjami o regionie, jego geologii, faunie i florze pieniñskiej, ludziach zas³u¿onych w propagowaniu walorów Szczawnicy i okolic. Trudno pomin±æ, wplatane w tre¶æ tych opowiadañ, barwne i soczyste kawa³y góralskie.
Obradom przewodniczy³ prof. Andrzej Grodzicki.    Do zajazdu Czarda wioz³y uczestników koñskie zaprzêgi powo¿one przez miejscowych górali. Na miejscu gospodarze przywitali nas wi±zank± góralskich melodii, potrawami regionalnej kuchni oraz pieczonym jagniêciem i prosiêciem. Zabawa by³a przednia i ci±gnê³a siê do pó¼nych godzin nocnych, czemu sprzyja³a atmosfera otaczaj±cych gór i lasów oraz wspania³a, letnia pogoda.
    Program ostatniego dnia by³ tak¿e mocno napiêty i pe³en niezapomnianych wra¿eñ. Zaraz po ¶niadaniu wyruszyli¶my autokarami do Niedzicy, gdzie czeka³ na nas d³ugoletni, wiekowy ju¿ przewodnik po niedzickim zamku. Ubrany w strój regionalny, gwar± góralsk± opowiada³ dzieje warowni, która a¿ do 1943 r. by³a w posiadaniu starej rodziny wêgierskiej. Opowie¶ci te od czasu do czasu ubarwia³ przy¶piewkami góralskimi. Sam zreszt± zaliczy³ siê do ostatnich bajarzy tej czê¶ci Pienin. To niezapomniane spotkanie utrwalili uczestnicy Do zajazdu Czarda wioz³y uczestników koñskie zaprzêgi powo¿one przez miejscowych górali.Zjazdu wykonaniem kilku pami±tkowych zbiorowych fotografii, które z racji obecno¶ci go¶ci zagranicznych trafi± równie¿ w inne zak±tki ¶wiata. Na koniec autokarem przewieziono nas na przystañ, gdzie rozpocz±³ siê ostatni punkt Zjazdu - sp³yw prze³omem Dunajca. Wprost niezapomniane, trwaj±ce ponad dwie godziny, wra¿enia. Krótkie, acz gwa³towne za³amanie pogody nie mog³o zatrzeæ prze¿ywanych emocji, a nawet je zwielokrotni³y.
    Wspania³a atmosfera, pe³na ciep³a, serdeczno¶ci i przyja¼ni panowa³a w¶ród uczestników Zjazdu od pierwszych do ostatnich chwil naszego spotkania. Jak podkre¶lili na zakoñczenie N. Sobczak i A. Grodzicki, IV Pami±tkowa fotografia uczestników IV Zjazdu Naukowego Gemmologów.Zjazd Naukowy Polskich Gemmologów by³ nadzwyczaj udany. Nie zabrak³o te¿ podziêkowañ dla g³ównego organizatora Zjazdu w osobie Tomasza Sobczaka oraz sponsora - firmy Expo Styl. Podkre¶lono wysoki profesjonalizm, zaanga¿owanie, a przede wszystkim pomys³owo¶æ w zaaran¿owaniu tak obszernego programu Zjazdu. Wyra¿ono równie¿ potrzebê dalszych tego rodzaju spotkañ, tym samym anonsuj±c kolejny, przysz³oroczny V Naukowy Zjazd Gemmologów.

L. Natkaniec-Nowak, H. Pitera


Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3_17_2002/index.php on line 43