Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Moda na platynę
Umiejętność pracy z platyną uważana jest zanajwiększy stopień wtajemniczenia w sztuce złotniczej. Jest to materiał wymagający od jubilera dużej praktyki i odpowiednich narzędzi. Te wymagania i cena powodują, że platyna nie jest tak popularna, jak złoto.
W  wielu zakładach usługowych wykonywane są na indywidualne zamówienia pierścionki z oprawionym w platynie brylantem, zawieszki czy kolczyki. Nie są to znaczące ilości. Można przyjąć, bez dużego ryzyka popełnienia błędu, że wartość sprzedanej biżuterii w małych zakładach nie przekracza 3% ich obrotów.
 
Rynek w Polsce nie jest przygotowany na platynę. Po pierwsze wyroby z platyny wykonywane są ze stopów o wysokiej próbie. W jubilerstwie zawartość platyny w stopie nie może być niższa niż 95%. Jeżeli do tego dodamy bardzo wysoką cenę samego metalu, przekraczającą ponad dwukrotnie cenę złota, to wyroby wykonane z platyny muszą być bardzo drogie i z tego powodu niedostępne dla wielu kupujących. Jak ważna jest cena wyrobu jubilerskiego, może świadczyć fakt, że próba wprowadzenia wyrobów wykonanych ze złota 18-karatowego zakończyła się niepowodzeniem.
 
Rynek chętnie akceptuje stopy złota nawet o mniejszej zawartości złota niż w tradycyjnych 14-karatowych. Dla przeciętnego konsumenta złoto jest złotem, niezależnie od zawartości metalu szlachetnego. Polski rynek jest rynkiem tanich wyrobów i dlatego nawet uznane firmy jubilerskie zwiększają w swojej ofercie udział tańszych produktów, dostosowując się do kieszeni masowego konsumenta. W tej sytuacji firmy nie decydują się na znaczące rozszerzenie oferty o biżuterię wykonaną z platyny – wyjątkiem jest lansowanie w ostatnich latach mody na platynowe obrączki.
W Polsce jest mały popyt na wyroby z platyny, dlatego nie rozwija się rynek zaopatrzenia złotników w stopy jubilerskie platyny.
 
Potrzebną ilość metalu poszczególni wytwórcy pozyskują ze skupu złomu lub z indywidualnego importu, najczęściej w postaci półproduktów.
Powracająca na świecie moda na platynę powinna być sygnałem dla krajowych producentów i handlowców, że warto zacząć promować wyroby z tego metalu.
 
Przekonanie klienta do biżuterii luksusowej wymaga czasu. Pierścionki z brylantami oprawionymi w platynę nie różnią się na pierwszy rzut oka od tańszej biżuterii, w której do oprawy kamieni użyto srebra lub białego złota. Rozczarowanie następuje po kilku latach, gdy wyrób jubilerski wykonany z tańszych materiałów wymaga odświeżenia.
Powróćmy do tradycji dawnych polskich złotników, którzy dość powszechnie stosowali platynę. Wiele wyrobów z niej dotrwało do naszych czasów, świadcząco mistrzostwie wykonania i słuszności wyboru tego tworzywa.
 
Platyna z brylantem i złotem
„Nic, co naprawdę dobre,
nie może powstać bez wkładu pracy i wyrzeczeń…"  Chris Achilleos
 
Ta dewiza od ponad 20 lat przyświeca pracowni złotniczej Gold Commerce.
Tutaj rodzą się małe arcydzieła sztuki jubilerskiej.
Firma powstała w czasach, kiedy zakłady jubilerskie przekształcały się w salony jubilerskie, pracownie złotnicze, punkty wyceny wyrobów złotniczych i komisy z luksusową biżuterią. Założyciel firmy Janusz Szcześniak pracuje  jako złotnik ponad 40 lat. Ukończył słynną szkołę jubilerską przy ulicy Złotej w Warszawie. Wykształcił wielu uczniów, którzy w późniejszym czasie zakładali swoje pracownie złotnicze w Polsce i za granicą.
Teraz firmą kieruje jego syn, Paweł który  szlify złotnika zdobywał u ojca.
 

1

2

3

4

 
1. Pierścionek z brylantami wykonany ręcznie z platyny. Dotychczas w pracowni powstały cztery takie  sztuki.
2. Łańcuszek platynowy i zawieszka z platyny z diamentem o fantazyjnym szlifie.
3. Nowoczesna oprawa kamienia optycznie powiększa jego wielkość
4. Połączenie brylantów, złota i platyny.
5. Tradycyjny łańcuszek ankrowy wykonany ręcznie z platyny.
6. Para platynowych obrączek –  w damskiej maleńki brylancik.
 

5

6

Biżuterię z platyny można też kupić w Warszawie i Poznaniu w firmach: A.J. Diament, Art. Studio WILKOM, Stefanek, YES Biżuteria oraz w Pracowni Złotniczej Roman & Radosław Kaźmierczak w Gorzowie Wlkp.
 

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.