Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Złotnictwo
Dziedzictwo
Bursztyn
Informacje
Innowacje
Nauka
Organizacje
Prezentacje
Relacje
Technika
Technologie
Trendy

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

CIEKAWOSTKI - ZŁOTO
Złoto uważane za najcenniejszy z metali, jest symbolem tego, co ma najwyższą wartość lub jest najtrudniejsze do zdobycia. Zwycięzcom zawodów sportowych wręcza się złote medale, idealna epoka w dziejach świata zwana jest złotym wiekiem, klejnoty zaś ceni się na wagę złota. W większości kultur złoto jest kojarzone ze słońcem, dawcą światła, ognia i życia. Bóg słońca Apollo, symbol blasku i piękna, jechał po niebie złotym rydwanem.
Obok renu złoto jest najrzadszym metalem, stanowi tylko 0,0000006 procent lito- i hydrosfery i zajmuje wśród pierwiastków pod względem rozpowszechnienia dopiero 78 miejsce.
w Złoto swoje znaczenie i wartość zawdzięcza wyjątkowym zaletom: jest całkowicie odporne na korozję, nie zmienia wyglądu ani na powietrzu, ani w innym środowisku, nie ulega działaniu kwasów, z wyjątkiem wody królewskiej i kwasu selenowego, odznacza się niezwykłą ciągliwością. Ze złota można utworzyć drucik tak cienki, że 146 m takiego drucika będzie ważyć zaledwie 0,06 g.
 
Ze złota można formować listki tak cienkie, że dopiero 10 000 nałożonych na siebie utworzy warstewkę grubości 1 mm.
w Chiński misternie ornamentowany dzban, wykonany z wyklepywanej złotej blachy, jest wielkości kobiety. Wykonanie scen przedstawionych na jego powierzchni zajęło grupie złotników cały rok.
 
Słynny złoty Budda z Bangkoku w Tajlandii, wykonany z czystego kruszcu, waży 5,5 tony i jest wart ponad 50 mln dolarów. To najdroższy obiekt kultu religijnego na świecie. Wyznawcy Buddy oddają mu cześć, przyklejając cienkie listki czystego złota do jego posągu. Przez lata kolejne warstwy złota zmieniają oblicze Buddy. Ť
w Sile złota przypisuje się zarówno negatywne, jak i pozytywne symboliczne cechy; metal ten symbolizuje grzech bałwochwalstwa oraz chciwość, o czym mówi legenda o królu Midasie.
 
Wikingowie składali często do grobów swoich wodzów przedmioty wykonane ze złota.
w Złoto uchodzi za najbezpieczniejszą lokatę oszczędności. Taka lokata jest wybierana szczególnie chętnie w chwilach eskalacji napięć międzynarodowych, w obliczu wojny oraz w okresie wysokiej inflacji. W spokojnych czasach raczej o złocie się nie myśli. W miarę stabilna sytuacja społeczno-gospodarcza, stabilna waluta i niska inflacja to czynniki, które nie napędzają koniunktury na rynku złota. Ceny złota na rynku są również regulowane przez popyt i podaż. Rynek ten znajduje się w stanie względnego spokoju, ale szybko potrafi się ożywić, wówczas inwestorzy mogą odnotować nawet znaczne zyski lub ponieść stratę.
 
Z istniejącego na świecie złota można by wykonać sześcian o krawędzi długości ok. 10 m.  Ť
w Złoto jest niezwykle kowalne i ciągliwe. Twardością przypomina ołów, daje się łatwo kroić nożem. Jedną uncję (ok. 30 g) czystego złota można rozklepać na blaszkę o powierzchni ok. 30 m2.
w W 1851 roku w Chile znaleziono samorodek złota o wadze 153 kg. Największy dotychczas samorodek złota ważący 236 kg znaleziono w kopalniach Nowej Południowej Walii.
w Uczony rosyjski, Fersman, obliczył, że w skorupie ziemskiej do głębokości 1000 m znajduje się ok. 5 miliardów ton złota.
 
Zasoby złota miały zawsze ogromne znaczenie dla rządów poszczególnych krajów. Od 1816 roku obowiązywała w finansach państwowych zasada, że przynajmniej część, jeśli nie całość, funkcjonującej na rynku waluty powinna mieć pokrycie w złocie znajdującym się w banku centralnym. Reguła ta została wprowadzona po raz pierwszy w Anglii, a zaczęto od niej odchodzić dopiero na przełomie XX i XXI wieku. O tym, jakie znaczenie miało złoto dla gospodarki, świadczy również fakt, że od końca II wojny światowej do roku 1971 Stany Zjednoczone wiązały sztywno kurs dolara z kursem złota na poziomie 35 USD za uncję.
 
Złoto bardzo korzystnie działa na zdrowie człowieka. To dlatego ślubna obrączka powinna być ze złota i noszona na serdecznym palcu. Nie może być zbyt luźna ani za ciasna i nie powinna zawierać zbyt dużej domieszki miedzi, która nie jest korzystna dla serca. Złoto tak jak zdrowe serce promieniuje kolorem pomarańczowym. Zgodne promieniowanie złota i serca znakomicie reguluje pracę tego najważniejszego narządu ludzkiego, wystarczy więc nosić złoty wisiorek.
 
Już w starożytności wykorzystywano właściwości lecznicze złota w chorobach oczu oraz dla poprawy ogólnej kondycji. Ť Medycyna zachodnia od dawna stosowała   złoto w leczeniu reumatyzmu, chorób serca i kręgosłupa. Uważa się, że złoto regeneruje nie tylko serce, ale także trzustkę, śledzionę, mięśnie, tkankę kostną i skórę. Nowością naszych czasów są kremy do pielęgnacji skóry zawierające złoto.
 
Homeopatia zaleca preparaty ze złota w zaburzeniach pracy serca, głębokich depresjach, w miażdżycy i chorobach oczu. W aptekach można kupić tabletki, ampułki i krople ze złota.
 
Złoto jako czysty pierwiastek (24 karaty) w zasadzie nie jest stosowane w biżuterii, zawsze zawiera dodatek innych metali. Prawo probiercze ściśle określa, jakie metale można dodawać do złota. Przedmioty jubilerskie mogą być: 23, 21, 18, 14, 12, 10, 9, 8-karatowe. Biżuteria 18-karatowa zawiera 75 procent złota oraz 25 procent srebra, miedzi albo innych metali, a 14-karatowa ma 58,5 procent złota. W 8-karatowym wyrobie jest zaledwie 33,3 procent czystego złota. t
 

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.