Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Parę słów
Sławomir Safarzyński
Czy jest sposób na wyeliminowanie niepewności w prowadzeniu firmy złotniczej? Jaką przyjąć strategię, gdy na rynku panuje wiele niewiadomych? Niektórzy z nas starają się aktywnie wpływać na rozwój wypadków, dokonując znaczących inwestycji.
Ale twarda rzeczywistość pokazuje, że dla większości firm nie jest to właściwe rozwiązanie – na przykład w sytuacji, kiedy brakuje im pieniędzy i nie zajmują znaczącej pozycji w danym sektorze, zrozumiałe jest, że nie chcą ponosić nieuniknionego dużego ryzyka.
 
Jesteśmy mniej skłonni do podejmowania ryzyka i dlatego rozdzielamy posiadane środki na większą liczbę mniejszych inwestycji i przedsięwzięć. Nie wykorzystujemy natomiast możliwości rozwoju na nowo powstających rynkach. Wolimy wchodzić w ograniczone alianse operacyjne lub dystrybucyjne. Często zadajemy pytania: czy inwestować duże kwoty, rozłożyć je, poczekać i zobaczyć, co się dalej stanie? Zapewne tradycyjne podejście nie na wiele się tu przyda. Przyjmowane dziś rozwiązania polegają na działaniu w sposób na tyle precyzyjny, by ograniczone inwestycje rzeczywiście zapewniały prawo do udziału w grze, a nie jedynie groziły utratą pieniędzy.
 
Postawa w niepewnych czasach rzutuje na pozycję firmy w branży. Rzadko kiedy zdarza się przecież, żeby jubiler nie wiedział, co dzieje się na rynku. Nawet szczątkowa wiedza ma wielkie znaczenie, bo ustalenie, która strategia jest najlepsza i jaką procedurę należy zastosować do jej opracowania, ogromnie zależy od poziomu niepewności, z jakim firma ma do czynienia.
 
Nawet najbardziej niepewne środowisko biznesowe może dostarczyć sporo informacji o znaczeniu strategicznym. Po pierwsze, często daje się zauważyć wyraźne trendy, które mogą pomóc określić popyt na wyroby lub usługi w przyszłości. Po drugie, istnieje mnóstwo czynników, których w tej chwili nie znamy, ale ponieważ są poznawalne, więc można je odkryć po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy. Należą do nich: możliwości tkwiące w stosowanych dziś technologiach, elastyczność popytu na niektóre stabilne kategorie produktów oraz plany konkurentów dotyczące zwiększenia własnej zdolności produkcyjnej.
 
Postawa „poczekamy, zobaczymy” – odkładanie dużych inwestycji do czasu, gdy rynek będzie przewidywalny, może stworzyć dogodną okazję dla konkurentów. Niechętni ryzyku przedsiębiorcy w niepewnych czasach cierpią na paraliż decyzyjny. Unikają podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłych produktów, rynków i technologii. Zamiast tego skupiają się na obniżaniu kosztów. Działanie tego typu nie rozwiązuje istotnych problemów firmy. Prowadzi to do sytuacji, która ani nie chroni przed zagrożeniami, ani nawet nie wykorzystuje pojawiających się wraz z niepewnością okazji.
Przyjmowanie założenia, że rynek jest zupełnie nieprzewidywalny, może skłonić do całkowitej rezygnacji z racjonalnego postępowania i do podejmowania decyzji przede wszystkim na podstawie własnej intuicji. Taka postawa najczęściej prowadzi do upadku firmy lub ogromnych strat.
 
Właśnie w czasach niepewności powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji o przyszłości branży. Aby to zrealizować, wskazane jest ustalenie liczby różnych odbiorców i prawdopodobnej reakcji każdego z klientów na odmienną kombinację cen i proponowanego wzornictwa. Powinniśmy też dowiedzieć się, jakie są koszty konkurenta i jego pozycja na rynku. Nie bez znaczenia jest również wiedza o nowych technikach i technologiach jubilerskich. Kiedy zdobędziemy te informacje, niepewność zostanie ograniczona i będziemy mogli wybrać optymalną drogę rozwoju dla własnej firmy.
 
Z tych właśnie względów nie unikajmy udziału w imprezach targowych. Ranga takich targów, jak Amberif w Gdańsku i Złoto Srebro Czas w Warszawie gwarantuje, że uzyskane na nich informacje, jak i nawiązane kontakty biznesowe pozwolą na zmniejszenie przedziału ryzyka w prowadzonych przez nas firmach.

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.