Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Warsztaty gemmologiczne PTGem „Kamienie szlachetne XXI wieku”
Tomasz Sobczak

Polskie Towarzystwo Gemmologiczne planuje organizowanie w 2010 r. warsztatów gemmologicznych, które będą odbywać się w Katowicach (organizator Jacek Ożdżeński) i Warszawie (organizator Tomasz Sobczak). Wykładowcami szkoleń będą absolwenci najlepszych ośrodków gemmologicznych DGemA (Idar-Oberstein, Niemcy), HRD (Antwerpia, Belgia) i GIA (Santa Monica, USA) oraz właściciele firm jubilerskich, osoby o wieloletniej praktyce zawodowej.

Od lat władze państwowe, samorządowe i przedstawiciele rzemiosła nie przejawiają zainteresowania tematyką szkoleń gemmologicznych, które według zapewnień i podejmowanych zobowiązań, miały stanowić immanentny element kształcenia kadr jubilerskich. Przeważnie każda inicjatywa w branży jubilerskiej (np. Forum Polskiego Jubilerstwa), szczególnie dotycząca kształcenia nowych kadr lub doskonalenia zawodowego z dziedziny gemmologii, kończy się fiaskiem z dwóch powodów. Po pierwsze młodzi i wykształceni gemmolodzy stanowią konkurencję i zagrożenie dla „starych wyjadaczy”, którzy nie chętnie promują szkolenia. Po drugie podejmowane inicjatywy (np. szkolenia finansowane z funduszy UE) są torpedowane przez urzędników państwowych na podstawie negatywnych opinii sporządzanych przez zawistnych i niekompetentnych kolegów z branży (patrz: artykuł „Komu przeszkadzają szkolenia gemmologiczne finansowane przez UE”, Rynek Jubilerski.pl, nr 3(9)/2009).
PTGem od ponad 10 lat prowadzi stacjonarne szkolenia gemmologiczne z dziedziny diamentów i kamieni szlachetnych. Jednak obecnie szybki postęp technologiczny w dziedzinie produkcji nowych syntez i produktów sztucznych, stosowanie wyrafinowanych metod poprawiania diamentów i kamieni szlachetnych, skłonił Zarząd Głowny PTGem do podjęcia inicjatywy organizacji warsztatów gemmologicznych. Celem warsztatów jest:
1) podnoszenie kwalifikacji i etyki zawodowej kadr gemmologów;
2) rozwijanie gemmologii jako dyscypliny badawczej o kamieniach szlachetnych i ozdobnych;
3) krzewienie tej dziedziny wiedzy wśród społeczeństwa;
4) inicjowanie i wspomaganie wysiłków na rzecz wprowadzenia naukowych podstaw gemmologii do praktyki badawczej i diagnostycznej kamieni szlachetnych i ozdobnych.
W 2010 r. planowane są warsztaty o tematyce:
1. Korundy syntetyczne (rubiny, szafiry).
2. Identyfikacja bezbarwnych imitacji diamentów (moissanit) i bezbarwnych diamentów syntetycznych.
3. Naturalne i syntetyczne opale szlachetne.
4. Perły naturalne, hodowane i ich imitacje.
Tematyka warsztatów może być rozszerzona o nowe zagadnienia zgłaszane przez uczestników.
Warsztaty gemmologiczne będą odbywać się w grupach nie większych niż 12 osób. Warsztaty dostępne są dla wszystkich osób z szeroko pojętej branży jubilerskiej, przy czym członkowie PTGem mają prawo uczestniczyć w spotkaniach na warunkach preferencyjnych.
Spotkanie pilotażowe z cyklu „Kamienie szlachetne XXI wieku”, którego prelegentem był wiceprzewodniczący PTGem Jacek Ożdżeński, odbyło się 24 października br. w Katowicach. Tematem spotkania, w którym uczestniczyli członkowie PTGem, była „Identyfikacja korundów syntetycznych (rubiny, szafiry)”. Każdy z uczestników miał do dyspozycji po 60 kamieni z grupy korundów z cechami diagnostycznymi oraz ponad 100 okazów naturalnych i syntetycznych kryształów oraz kamieni fasetowych.
Bogaty materiał poglądowy, ciekawy wykład oraz możliwość poznania nowych syntez korundów, utwierdziły uczestników w przekonaniu o słuszności prowadzenia tego typu szkoleń w latach następnych.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach w 2010 r. prosimy o zgłoszenia na adres e-mailowy: info@ptgem.org lub sobczakt@wp.pl

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
4(10
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.