Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Wiesław Śliwowski Złotnikiem Roku 2009

Ustanawiając Medal Świętego Eligiusza Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego miała na celu integrację środowiska złotników, kultywujących wzorce z tradycyjnego rzemiosła.
Patronem rzemiosł tworzących w metalu, a więc i złotników, jest święty Eligiusz, biskup z Noyon-Tournai, który żył na przełomie VI i VII wieku, a zanim został kapłanem, doskonale poznał tajniki złotego rzemiosła.
Złotnictwo należy do najstarszych rzemiosł, wyroby złotnicze są ozdobą wszystkich galerii i muzeów świata, zawód złotnika ma ogromne tradycje, które obecnie w warunkach twardej gry rynkowej przechodzą swojego rodzaju próbę, dlatego też przyznanie Medalu Świętego Eligiusza połączono z honorowym tytułem Złotnika Roku.
Medal z wizerunkiem św. Eligiusza, o średnicy 32 mm i masie ok.1 uncji złota, został tradycyjnie wykonany w pracowni Jerzego Macura z Warszawy, który jest także fundatorem kruszcu na jego wykonanie.
Złotnikami wyróżnionymi w poprzednich latach byli mistrzowie: Edmund Różanek z Gdańska, Janusz Kowalski z Krakowa, Jerzy Adamek z Warszawy, Karol Kowalski z Gdyni i Jerzy Kurczok z Katowic.
Uroczyste ogłoszenie werdyktu za rok bieżący i wręczenie Medalu Św. Eligiusza, odbyło się w dniu 3 października 2009 r., w czasie Wieczoru Wystawców Targów Złoto Srebro Czas 2009 w hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. Złotnikiem Roku 2009 został Wiesław Śliwowski z Białegostoku.
Wiesław Śliwowski złotnictwem zajmuje się 35 lat, z czego 31 lat prowadzi samodzielnie Pracownię Złotniczą. Wykształcił 13 adeptów złotniczego rzemiosła, z których większość legitymuje się Dyplomem Mistrza Złotnictwa. Wychowankiem, który odnosi największe sukcesy, jest syn Jakub – laureat konkursów jubilerskich w kraju i za granicą.
Praca zawodowa nie pochłania całkowicie Wiesława Śliwowskiego, bowiem jego druga pasją jest działalność na rzecz środowiska złotniczo-jubilerskiego. Śliwowski to wieloletni członek Komisji Egzaminacyjnej w Rzemiośle Złotnictwo przy Izbie Rzemieślniczej w Białymstoku, członek Zarządu Cech Rzemiosł Rożnych w Białymstoku, Zarządu Izby Rzemieślniczej w Białymstoku , wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego, a także członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
4(10
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.