Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Spekulacja surowcem bursztynowym nieudana i ukarana
Wiesław Gierłowski
Na portalach internetowych Obwodu Kaliningradzkiego Rosji aż huczy od sensacji wokół metod gospodarowania zarządu Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego. Przez całe lato opinię społeczną bulwersowało wstrzymanie wypłat wynagrodzeń kilkuset pracownikom za okres od marca do czerwca 2009 roku. W końcu września 834 pracowników Kombinatu zdołało odzyskać swoje zarobki w drodze sądowej przez komornicze zajęcie kont bankowych firmy i spółek zależnych. Komornicy pobrali na rzecz pracowników kwotę 13.147.039 rubli, to jest około 15.000 średnich płac miesięcznych.
Pod koniec października br. Obwodowy Urząd Podatkowy w Kaliningradzie wszczął postępowanie wyjaśniające na tle zaskakujących różnic pomiędzy poziomem wydobycia surowca za 3 kwartały br. wynoszącym 200 ton, a wielkością jego sprzedaży w tym samym czasie, która wyniosła 450 ton. Rosyjski fiskus podejrzewa, że nadwyżka sprzedaży nad wydobyciem jest efektem wprowadzenia do obrotu surowca wydobytego nielegalnie. Dał temu wyraz Dyrektor Obwodowego Urzędu Podatkowego Andriej Fiedorow na publicznej konferencji w dniu 20.10.2009 r. W rzeczywistości zarówno wcześniejsza niewypłacalność jak i jesienny skok sprzedaży surowca mają za przyczyną próbę spekulacji przez celowe głodzenie rynku w II-ej połowie 2008 r. i na początku roku bieżącego i gromadzenie nadmiernych zapasów z zamiarem wywołania znacznej zwyżki cen. Na przeszkodzie stanął jednak światowy kryzys finansowy, który wywołał powszechną powściągliwość w zakupach środków produkcji. W efekcie aby odzyskać płynność finansową Kombinat zmuszony był już od września sprzedawać swym zagranicznym dilerom wielkie partie surowca z upustem 40% w porównaniu z cenami ustalonymi dla odbiorców krajowych.
To z kolei wywołało sprzeciw tych odbiorców i w efekcie decyzję Federalnego Urzędu Antymonopolowego o ukaraniu kierownictwa Kombinatu grzywną w kwocie 540.000 rubli. Przedstawiłem prawdziwą burzę jaka powstała w sercu bursztynowego zagłębia, mającego status Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Jantar” w telegraficznym skrócie, bo kwestia jest ważna i zawiła, a emocje społeczne i zawirowania polityczne z niej wypływające dopiero nadchodzą. Na zakończenie ciekawostka: Kombinat wyprzedaje na internetowych aukcjach unikalne bryły bursztynu, dotąd chronione jak przysłowiowe rodowe srebra. Dołączam aukcyjną fotkę..

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
4(10
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.