Targi Złoto Srebro Czas 2009 – ważne wydarzenie kulturalne stolicy
Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas rosną i ewoluują, umacniając tym samym swoją pozycję nie tylko pośród imprez branżowych. Dzięki bogatemu i atrakcyjnemu programowi ramowemu, zawierającemu m.in. wystawy muzealne czy współczesnej sztuki złotniczej oraz konkursy, targi aspirują do ważnego wydarzenia kulturalnego stolicy. Udział prominentnych przedstawicieli świata polityki, kultury, gospodarki oraz biznesu powoduje, że stały się one istotnym wydarzeniem towarzyskim. Od kilku lat organizatorzy dokładają starań, by imprezę odwiedzała również publiczność niefachowa – targi Złoto Srebro Czas to świetna okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami w modzie jubilerskiej. 10. edycja Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas przebiegała w pozytywnej atmosferze i zakończyła się w dobrych nastrojach. Ofertę 260 wystawców (12 zagranicznych) obejrzało ok. 5.000 odwiedzających. Prezentowali oni w przeważającej części biżuterię złotą zdobioną diamentami oraz kolorowymi kamieniami szlachetnymi i jubilerskimi, jak również srebrną – w tym biżuterię autorską. Znaczny i stale rosnący udział w oferty stanowi biżuteria modowa, w której wykorzystywane są zarówno kamienie jubilerskie, jak i inne wyszukane materiały naturalne i sztuczne.
Tegoroczna edycja targów została w znacznym stopniu zdominowana przez uroczystości jubileuszowe: począwszy od wręczenia dyplomów dla 23 firm, które wystawiają się od początku, poprzez nagrody dla osób blisko współpracujących oraz przyczyniających się do budowania marki targów, po jubileuszową wystawę fotograficzną „Tak było”, tort i szampana. Tradycyjnie już podczas targów Złoto Srebro Czas ogłaszane są oficjalne wyniki oraz wręczane nagrody i wyróżnienia w konkursach: Ogólnopolski Otwarty Konkurs Artystyczny Prezentacje oraz Złoto i Srebro w Rzemiośle. Ważnym prestiżowym wydarzeniem było wręczenie nagród w organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina „Chopin – kształt muzyki”, którego Międzynarodowe Centrum Targowe było partnerem. Wystawy pokonkursowe można było oglądać w holu głównym i hali targowej przez trzy dni imprezy. Wystawę Prezentacje można było również obejrzeć w Teatrze Współczesnym w Warszawie (do 30. października), planowane jest także pokazanie prac zakwalifikowanych do konkursu NIFC w kilku wybranych miejscach w Polsce. Od ośmiu lat przyznawana jest Nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas – tym razem jej laureatem została Firma Jubilerska Górecki. To już druga w kolekcji tej firmy statuetka, tym razem przyznana za kolekcję „Rubinowe tango”. Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego wręczyła Medal św. Eligiusza dla Złotnika Roku – w tym roku został nim Wiesław Śliwowski z Białegostoku. Wystawy to ważny punkt programu targów. Tym razem w ramach współpracy z Muzeum Ziemi PAN została zaprezentowana wystawa „Bursztyn. Co nosiliśmy, a co nosimy.”, a dzięki zaangażowaniu Galerii YES zobaczyliśmy prace Tomasza Ogrodowskiego na wystawie zatytułowanej „Powrot”. Targi Złoto Srebro Czas są także miejscem prezentacji wystaw pokonkursowych organizowanych przez Galerię Sztuki w Legnicy – tym razem była to wystawa pt. „Kobieta, mężczyzna i …”
Wszystkie te działania mają jeden, niezmienny od 10 lat cel – szeroko pojętą promocję polskiej branży jubilerskiej i zegarkowej.
Fot. 1 – Targi Złoto Srebro Czas Fot. 2 – Firma Jubilerska Ciesielskich, laureat Nagrody Krajowej Izby Bursztynu za najciekawsze stoisko na targach Fot. 3 – Bursztynowa róża – autorstwa Mariusza Drapikowskiego Fot. 5 – Galeria projektantów
Fot. 6 – Praca Tomasza Ogrodowskiego Fot. 7 – Od lewej profesor Barbara Kosmowska–Ceranowicz, Jerzy Macur Fot. 8 – Jadwiga Czartoryska laureatka Bursztynowej Róży w towarzystwie Waldemara Dąbrowskiego pełnomocnika Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 i Marii Kaczyńskiej Pierwszej Damy RP Fot. 10 – Laureaci Jubileuszowych Metali PSP za wkład w budowie marki targów Złoto Srebro Czas wraz z organizatorami