Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Prosto z Mennicy Polskiej – bursztyny zamknięte w monetach
Tekst i zdjęcia: Mennica Polska S.A.
Najlepsi mincerze Mennicy Polskiej S.A. wybili niedawno kolejne monety z serii „Szlak bursztynowy”. Tym razem małe dzieła sztuki mincerskiej o nominałach 1 i 5 dolarów poświęcone są Wrocławowi.

Bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej od V w. p.n.e. Osada w Partynicach wiąże się od ponad 2 tys. Lat z międzyplemiennym handlem celtyckim.

Szlak bursztynowy” to ciesząca się ogromną popularnością seria pięknych zagranicznych monet kolekcjonerskich wybitych w niskich, ściśle limitowanych nakładach przez Mennicę Polską. Każda z monet zawiera wyjątkowy dodatek w postaci bursztynu. Tematyką monety nawiązują do miast, w których w przeszłości handlowano bursztynem. Dotychczas w serii ukazały się monety: Kaliningrad, Gdańsk, Elbląg i Wrocław. 1,5 tony jantaru znalezione pod Wrocławiem. Ktoś mógłby zapytać co stolica Dolnego Śląska ma wspólnego z bursztynem. Okazuje się, że bardzo wiele. W przeszłości szlak bursztynowy biegł w tym rejonie przez Bramę Morawską, Kotlinę Kłodzką i dalej poprzez równinę wrocławską mijając Ślężę, która z racji swojego wyjątkowego położenia – samotna doskonale widoczna z daleka góra – służyła jako punkt orientacyjny. W okolicy Wrocławia następowała zapewne przeprawa przez Odrę. Ten obszar był ważnym elementem szlaku bursztynowego, który na ziemiach barbarzyńskich funkcjonował jako handel etapowy – od faktorii do faktorii. Takim centrum handlowym o dużym znaczeniu musiała być odkryta w latach 30. XX wieku osada w Partynicach (dziś dzielnica miasta Wrocławia).
Natrafiono tam, między innymi, na trzy składy surowca bursztynowego łącznie o imponującej wadze 1,5 tony. Ta ogromna ilość bursztynu unaocznia skalę handlu na szlaku bursztynowym. Osada w Partynicach datowana jest na ponad 2 tys. lat i wiąże się jeszcze z międzyplemiennym handlem celtyckim. Srebrne i złote dolary ozdobione bursztynem. Wszystkich pasjonatów piękna Mennica Polska zaprasza do kolekcjonowania monet, w tym zwłaszcza z serii „Szlak bursztynowy”. Specjalnie dla nich mincerze Mennicy wybyli srebrną monetę o nominale 1 dolar Niue Island oraz 5 dolarów Niue Island. Srebrna moneta przedstawia stylizowany wizerunek powozu, w którym bursztyn był przewożony przez Rzymian na trasie od Morza Bałtyckiego do Włoch. Poza tym artyści umieścili na niej obraz głowy Rzymianina oraz zarys Morza Bałtyckiego. Na awersie znajduje się wrocławski ratusz oraz rzymska moneta z czasów istnienia szlak bursztynowego, znaleziona w okolicach stolicy Dolnego Śląska, a obok niej – wstawka z bursztynu. Nieco inny motyw mincerze Mennicy umieścili na złotej monecie Wrocław. Na rewersie zaprezentowali, obok bursztynowej wstawki, rzeźbę rycerza z mieczem i włócznią z elewacji ratusza.


Jak Mennica Polska połączyła metale szlachetne z bursztynem? To sekret najbardziej doświadczonych specjalistów w środowisku menniczym w Polsce.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
1(11)
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.