Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

O kopalnych owadach w Krakowie
Daniel Kubisz, Krystyna Nykiel
Już po raz osiemnasty odbyło się w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie sympozjum Sekcji Owadów Kopalnych Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Na corocznych zebraniach spotykają się pod egidą Sekcji miłośnicy tej grupy zwierząt z całej Polski, zarówno amatorzy, jak i zawodowo związani z entomologią. Wieloletnia działalność Sekcji zawsze miała charakter otwarty, a więc pomimo patronatu Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, przynależność do PTE nigdy nie była warunkiem uczestnictwa w jej pracach.

Chrząszcz z rodzaju Bothrideres - kolekcja Jacka Serafina (fot. D. Kubisz)Na zebraniach, oprócz interesujących referatów z różnych dziedzin paleoentomologii, można się było zapoznać z nowościami literatury w tym zakresie, obejrzeć interesujące okazy inkluzji, wymienić doświadczenia naukowe i kolekcjonerskie, a także wziąć udział w ciekawych dyskusjach, zarówno "oficjalnych", jak i kuluarowych. Kierujący od kilku lat pracami Sekcji jej przewodniczący doc. dr hab. Wiesław KRZEMIŃSKI, będący jednocześnie kierownikiem Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, zawsze potrafi stworzyć atmosferę sprzyjającą interesującym obradom; sam będąc paleoentomologiem orientuje się w potrzebach tego środowiska i nurtujących je problemach. Zebrania Sekcji zwykle mają pewien temat wiodący, co nie wyklucza jednak przedstawienia ciekawych referatów o innej tematyce. Wśród uczestników obrad zawsze przeważali miłośnicy bursztynu i jego inkluzji, stąd zagadnienia z nim związane stanowią co roku większą część obrad.      Tegoroczne spotkanie jako temat wiodący miało "Znaczenie kolekcji prywatnych dla popularyzacji i rozwoju badań owadów kopalnych" i w dużej części poświęcone było niezwykle cennej kolekcji bursztynu i inkluzji, ofiarowanej Muzeum Przyrodniczemu w Krakowie przez Pana Jacka SERAFINA. Naukowe opracowanie tej kolekcji dopiero się rozpoczęło, stąd na pewno jeszcze nie raz w nadchodzących latach darowizna ta będzie omawiana, nie tylko na zebraniach Sekcji.

Po omówieniu przez Przewodniczącego spraw bieżących sesję referatową rozpoczął prof. Jan KOTEJA z Akademii Rolniczej w Krakowie. Jego wystąpienie pt. "Znaczenie prywatnych kolekcji w badaniu czerwców kopalnych" przedstawiało wiodącą rolę, jaką w badaniu tej grupy zwierząt mają kolekcje zgromadzone przez osoby prywatne, w porównaniu ze zbiorami zgromadzonymi przez największe instytucje naukowe. Następne dwa referaty poświęcone były materiałom ze wspomnianej wyżej darowizny. Niektóre pluskwiaki omówił Jacek SZWEDO z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie w referacie "Achilidae (Hemiptera: Fulgoromorpha) z kolekcji Jacka Serafina", a następnie Daniel KUBISZ z Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie przedstawił prezentację pt. "Chrząszcze (Coleoptera) w kolekcji Jacka Serafina - wstępna inwentaryzacja" (na fotografii - jeden z okazów kolekcji). W drugiej części obrad omawiano także inne problemy paleoentomologii, nawiązując jednak w treści referatów do wiodącego tematu sympozjum. Prof. Jerzy PAWŁOWSKI z Krakowa podał "Informacje o kolekcjach inkluzji bursztynowych w dziełach o. Gabriela Rzączyńskiego z lat 1721-1736", przedstawiając dzieje XVIII-wiecznych kolekcji i prywatnych muzeów, znajdujących się ówcześnie w Gdańsku. Doc. dr hab. Wiesław KRZEMIŃSKI omówił "Znaczenie materiałów kopalnych dla poznania filogenezy i ewolucji muchówek", podkreślając fakt, że bez uwzględnienia tych materiałów nie jest możliwe utworzenie wiarygodnego drzewa rodowego żadnej grupy zwierząt. Ostatnim wystąpieniem tegorocznego sympozjum był referat Radomira JASKUŁY, Michała GRABOWSKIEGO i Krzysztofa PABISA z Uniwersytetu Łódzkiego pt. "Badania skamieniałości kluczem do poznania obecnej różnorodności owadów na przykładzie Mantophasmatodea". Niedawno odkryty w bursztynie nowy rząd owadów był w tym referacie podstawą dla rozważań na temat m.in. przydatności metod biologii molekularnej w badaniach paleoentomologicznych.

Po zakończeniu obrad uczestnicy sympozjum wzięli udział w otwarciu urządzonej w Muzeum Przyrodniczym wystawy autorstwa Krystyny NYKIEL pt. "Bursztyn w nauce i kolekcjonerstwie", której podstawą stała się wspomniana kolekcja Jacka SERAFINA. Z tego liczącego ponad 1300 egzemplarzy zbioru wybrano jedynie część eksponatów, zarówno inkluzji, jak i naturalnych form bursztynu oraz wyrobów, a wystawę uzupełniono zdjęciami i eksponatami z Muzeum. Ekspozycja zajmuje dwie sale na pierwszym piętrze muzeum i jest pomyślana jako wystawa stała, udostępniająca najpiękniejszą część kolekcji szerokiej publiczności.

Jak co roku, sympozjum stało się też okazją do wielu nieoficjalnych spotkań i dyskusji między uczestnikami, z których część pozostała w Krakowie jeszcze na dzień następny, aby już w spokojniejszej atmosferze przeglądnąć najnowszą literaturę i zapoznać się ze zbiorami Muzeum Przyrodniczego. Ustalono też, że następne sympozjum Sekcji odbędzie się w Warszawie. Zainteresowanych działalnością Sekcji Owadów Kopalnych prosimy o kontakt e-mailowy: muzeum@muzeum.pan.krakow.pl lub na nasz adres: Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN, ul. Św. Sebastiana 9, 31-049 Kraków.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.