Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Występowanie kamieni szlachetnych na Madagaskarze
Marek Łodziński
Pierwsze znaleziska kamieni szlachetnych na Madagaskarze pochodzą z roku 1547 i zostały zebrane przez francuską ekspedycję pod kierunkiem kapitana Fonteneau. Następnie dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto eksplorować Madagaskar w celu pozyskania kamieni jubilerskich.

    Na przeważającej części środkowego i wschodniego Madagaskaru bezpośrednio na powierzchni terenu odsłaniają się prekambryjskie skały krystaliczne (gnejsy i granitoidy, poprzecinane żyłami pegmatytowymi lub hydrotermalnymi). Taka budowa geologiczna powoduje, że Madagaskar obfituje w znaczne zasoby złóż kamieni szlachetnych, których rozpoznanie prowadzone jest aktualnie w wielu rejonach wyspy. W XXI wiek Madagaskar wkroczył jako liczący się w świecie producent takich kamieni szlachetnych jak: aleksandryt, akwamaryn (Fot. 1), chryzoberyl, cyrkon, granaty (różne odmiany barwne, w tym także rzadkości jak zielone granaty wanadowe), heliodor, kordieryt, morganit (Fot. 2), rubin, sfen, skapolit, spinel, spodumen, szafir, szmaragd, topaz i turmaliny (różne odmiany barwne jak indigolit, rubelit i verdelit (Fot. 3). Na wyspie, co roku odkry-wane są nowe złoża najcenniejszych kamieni szlachetnych. Jak do tej pory jednak nie natrafiono na wystąpienia diamentów. Madagaskar przed rozpadem wielkiego prakontynentu Gondwany sąsiadował z strukturami geologicznymi, w których powszechnie występują kamienie szlachetne,w rozpoznanych już złożach w Afryce Wschodniej (Kenia, Tanzania, Mozambik) oraz w Azji (Indie, Sri Lanka). Przez analogie do budowy geologicznej i charakterystycznych typów skał obecnie poszukuje się nowych wystąpień kamieni jubilerskich na Madagaskarze lub próbuje się odnaleźć tzw. obszary źródłowe dla złóż rozsypiskowych w piaskach i żwirach. Większość kamieni jubilerskich występuje w grubokrystalicznych granitach, czyli pegmatytach o złożonym składzie mineralnych i wyraźnej strefowości, mniej w skarnach, metasomatytach i żyłach hydrotermalnych.

      
Fot. 1.                                     Fot. 2.                               Fot. 3.

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
3(3)
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.