Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Nowa szlifiernia diamentów i kamieni szlachetnych
Producenci biżuterii od połowy lat 90. borykają się z problemem zakupu cennych, naturalnych, fasetowanych kamieni szlachetnych. Duży import tanich kamieni syntetycznych, produktów sztucznych, imitacji oraz niskiej jakości kamieni ozdobnych z krajów Dalekiego Wschodu spowodował nieopłacalność ich szlifowania w kraju.

      
    W konsekwencji doprowadziło to do masowgo zamykania szlifierni oraz odejście z zawodu wielu wysoko wykwalifikowanych szlifierzy, którzy swoje umiejętności zdobywali m.in. na szkoleniach organizowanych przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego. Obecnie na polskim rynku Funkcjonują jedynie szlifiernie tanich kamieni jubilerskich i ozdobnych (szlifowanych głównie w formie kaboszonowej) lub pojedynczy szlifierze pracujący zwykle chałupniczo, traktujący swój zawód bardziej hobbystycznie niż jako podstawowe źródło utrzymania. Nie bez znaczenia są również nowe wyzwania technologiczne i wysokie wymagania rynku jubilerskiego: projektowanie biżuterii w technologii 3D, wymagania dostosowania rodzaju i formy szlifu do projektowanej biżuterii, a nie jak było dotychczas – dopasowanie wymiarów kamienia do odlewu. Nie może im już sprostać szlifierz pracujący na jednej maszynie z wymienialnymi tarczami, któremu oszlifowanie karatowego diamentu zajmuje zamiast kilku to kilkadziesiąt godzin.            Teraźniejszość i przyszłość to linie technologiczne do obróbki kamieni składające się z pilarek, obtaczarek, maszyn do fasetowania i polerek, z których każda z osobna jest obsługiwana przez wysoce wykwalifikowanego szlifierza specjalizującego się w pracy na konkretnej maszynie stosowanej w kolejnej fazie szlifowania.
    W przypadku kamieni fasetowanych (diamentów i drogich kamieni szlachetnych), zlecenie usługi na ich oszlifowanie jest obecnie dla producenta nieopłacalne z czterech powodów:
  • niskiej jakości szlifu (proporcje, jakość obróbki) – brak odpowiedniego sprzętu lub sprzęt i technologie obróbki przestarzałe;
  • wysokiej ceny usługi – związanej z czasochłonnością pracy szli-fierza wynikającej z braków sprzętowych;
  • dużych ubytków masy surowca – również wynikających z braków sprzętowych (na przykład odpowiednich pilarek);
  • długiego czasu oczekiwania na produkt finalny – mała liczba punktów usługowych, przyjmowanie zleceń ponad możliwości przerobowe.
    W takiej sytuacji każdy rozsądny i poważny producent biżuterii, który chce wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec kontrahentów, nie może pozwolić na niepewną współpracę z niesolidną i nieterminową szlifiernią. Z punktu widzenia producenta, jedynym sensownym rozwiązaniem patowej sytuacji jest podjęcie decyzji o otwarciu własnej szlifierni, uniezależnienia się od niesolidnych usługobiorców i produkcji kamieni na własne potrzeby. Taką decyzję podjęły i zrealizowały firmy J&T s.c. oraz LG sp. z o.o., które uruchomiły nowoczesną szlifiernię zatrudniającą wysokiej klasy fachowców z wieloletnim stażem pracy w firmach zagranicznych. Poza zaspakajaniem własnych potrzeb związanych z produkcją biżuterii, w przypadku wolnych mocy przerobowych, szlifiernia będzie świadczyć również usługi „na zewnątrz” w zakresie szlifowania i przeszlifowywania diamentów i kamieni kolorowych. W planach właścicieli współpracujących firm jest także organizacja szkoleń i nauka zawodu szlifierza.
    Wszystkich chętnych do współpracy zapraszamy do naszego biura handlowego mieszczącego się w Mennicy Polskiej S.A. w Warszawie przy ul. Waliców 11, tel. (022) 654 73 42.

  


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
3(3)




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.