Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Galwanotechnika
Konserwacja
Raporty
Trendy
Technologie
Nauka
Technika
Prezentacje

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Nowy przyrząd do pomiaru powierzchni biżuterii
PJ
Określenie powierzchni wyrobu jubilerskiego przeznaczonego do obróbki galwanicznej jest jednym z istotniejszych problemów przy doborze właściwych parametrów procesowych. Wyznaczenie dokładne powierzchni pokrywanej pozwala na dobór odpowiedniej gęstości prądu i czasu pokrywania, a tym samym zagwarantować klientowi wymaganą grubość szlachetnego pokrycia. Ostatnio opracowano przyrząd do pomiaru wielkości powierzchni wykorzystujący prądy impulsowe.

 System do pomiaru powierzchni metodą prądów impulsowych
Technika ta pozwala na pomiar powierzchni całkowitej przedmiotów wykonanych z materiałów wykazujących przewodnictwo elektryczne. Nawet powierzchnia o skomplikowanym kształcie jest mierzona szybko i precyzyjnie.

 Zasada pomiaru
Urządzenie do tego celu bazuje na pomiarze elektrochemicznym, który wykorzystuje zjawisko kontrolowanej dyfuzji jonowej. (DIM=Diffusion Measurement). Mierzony przedmiot jest zanurzony w roztworze elektrolitycznym. Po wysłaniu impulsu potencjostatycznego, odpowiedź prądowa analizowana jest przy pomocy mikroprocesora, który wylicza powierzchnię całkowitą. Wynikający stąd sygnał elektrochemiczny jest 40-punktowa funkcją prądowo-czasową. Co więcej mikroprocesor ocenia pomiar poprzez sprawdzenie powtarzalności funkcji prądowo-czasowej jak również przebiegu kontrolowanej dyfuzji jonowej.
Urządzenie posiada bardzo dużą moc wyjściową i jest szczególnie przydatny do pomiaru powierzchni przedmiotów o mocno wyprofilowanych kształtach. Zmierzona wartość reprezentuje prawdziwą powierzchnię całkowitą, która może być większa niż tzw. powierzchnia "galwaniczna". Podczas, gdy powierzchnia "galwaniczna" zmienia się wraz ze zmianą kąpieli galwanicznej, prawdziwa powierzchnia całkowita jest najlepszą i najbezpieczniejszą wartością odniesienia, kiedy ma się do czynienia z metalami szlachetnymi.

 Zastosowanie
Urządzenie jest szczególnie przydatny w zastosowaniach galwanotechnicznych, ponieważ znajomość powierzchni całkowitej jest potrzebna przy właściwym ustawieniu gęstości prądu. Jest to ważne przy powlekaniu powierzchni metalami szlachetnymi, gdzie zużycie jest wprost proporcjonalne do powierzchni całkowitej oraz dla stopów, ponieważ ich skład zależy od zastosowanej gęstości prądu. przyrząd jest potrzebny do poprawy oszczędności i jakości pokryć galwanotechnicznych. Obszary zastosowań to przede wszystkim: jubilerstwo, zegarmistrzostwo, łączówki, mechanika precyzyjna, przyrządy medyczne i optyczne.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.