Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

III Zjazd Naukowy Polskich Gemmologów
W dniach 26 i 27 maja br. w Kazimierzu Dolnym, w Domu Pracy Twórczej SDP, odbył się III Zjazd Naukowy Polskich Gemmologów. 
    

Zjazd, który tym razem organizował ośrodek warszawski Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, zgromadził około 50 osób z różnych regionów Polski, w tym pracowników nauki, gemmologów praktyków, jubilerów oraz twórców sztuki złotniczej. Gościem Zjazdu był m.in., poseł RP Jan Rzymełka, członek założyciel PTGem

Otwarcia Zjazdu dokonał doc. dr inż. Nikodem Sobczak, przewodniczący PTGem. Po powitaniu zgromadzonych przewodniczący nakreślił krótko historię i dokonania Towarzystwa. Wspomniał, że w 2001 r. mija 15. rocznica podjęcia starań o powołanie i rejestrację Towarzystwa, która w owym czasie nie była ani łatwa ani oczywista. Poinformował zgromadzonych, że z tej właśnie okazji, za szczególne zasługi w krzewieniu wiedzy gemmologicznej pośród społeczeństwa, Zarząd Główny PTGem postanowił uhonorować wyróżniających się członków założycieli złotymi odznakami Towarzystwa. Odznaki otrzymali: prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz, prof. dr hab. Andrzej Grodzicki, prof. dr hab. Wiesław Heflik, prof. dr hab. Michał Sachanbiński, doc. dr inż. Nikodem Sobczak i Mikołaj Śniegocki oraz na wniosek prof. dr hab. Andrzej Grodzickiego, który dziękował Zarządowi w imieniu wyróżnionych za odznaczenie, mgr inż. Tomasz Sobczak - sekretarz generalny Towarzystwa (wniosek zgromadzeni poparli burzliwymi oklaskami wyrażającymi aprobatę). Równocześnie tytułem Honorowego Gemmologa Dyplomowanego Zarząd Główny postanowił wyróżnić panią dr inż. Helenę Piterę. W dalszej części wystąpienia przewodniczący poinformował zebranych, że w roku ubiegłym zmarli dwaj wybitni i wielce zasłużeni dla gemmologii członkowie Towarzystwa: prof. dr hab. Andrzej Szymański oraz gemmolog dyplomowany GDP Jerzy Włodawiec. W uznaniu ich zasług Zarząd Główny postanowił również przyznać im pośmiertnie złote odznaki PTGem. Ich pamięć zgromadzeni uczcili minutą ciszy.

Kontynuując jubileuszowe wystąpienie, doc. dr inż. Nikodem Sobczak stwierdził, że rozwój polskiej gemmologii kreowanej przez PTGem byłby nieefektywny bez publikowania prac. W tym względzie olbrzymie zasługi ma kwartalnik "Polski Jubiler" oraz jego wydawca i redaktor naczelny dr inż. Sławomir Safarzyński. Dlatego też Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu postanowiło nadać dr. inż. Sławomirowi Safarzyńskiemu godność Honorowego Członka PTGem "za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej myśli gemmologicznej oraz współdziałanie z władzami PTGem w umacnianiu pozycji i prestiżu Towarzystwa" - jak zapisano w uchwale. Dr inż. Sławomir Safarzyński został drugim, obok prof. dr. Edwarda Gübelina ze Szwajcarii, Członkiem Honorowym Towarzystwa.

Podczas sesji naukowej swoje referaty wygłosili:
- dr inż. Sławomir Safarzyński - Alchemia barw
- prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz - Bursztyn naturalny i żywice sztuczne
- dr Włodzimierz Łapot - Czarne perły z Tahiti
- mgr Jacek Rochacki - Wybrane zagadnienia z zakresu historycznych opraw kamieni

W przerwie sesji naukowej na sali trwała ożywiona dyskusja na temat wygłaszanych referatów.      Tematyka referatów wzbudziła duże zainteresowanie zgromadzonych, o czym świadczyły liczne pytania do prelegentów oraz żywa, merytoryczna dyskusja.

Referat dotyczący alchemii barw wzbudził zainteresowanie, głównie w temacie technologii obróbki powierzchniowej złota, umożliwiającej otrzymywanie różnych odcieni barw złota. Natomiast dyskusja dotycząca bursztynu i żywic sztucznych skoncentrowała się na problemie identyfikacji różnych naśladownictw bursztynu występujących w obrocie handlowym. Prelegentka - dla lepszej ilustracji problemu - pokazała liczne próbki naśladownictw bursztynu oraz przedstawiła praktyczne metody ich odróżniania od bursztynu naturalnego. Z kolei dyskusja dotycząca czarnych pereł z Tahiti koncentrowała się głównie na kwestiach terminologicznych, a dotyczących nazewnictwa barwnych pereł pochodzących z ferm hodowlanych zlokalizowanych w różnych regionach świata. Kwestie te zostały szczegółowo omówione przez prelegenta, który wskazał, że nazwa "czarne perły" jest zastrzeżona wyłącznie dla pereł hodowanych na wyspie Tahiti. W referacie dotyczącym historycznych opraw kamieni jubilerskich duże zainteresowanie - zwłaszcza wśród złotników - wzbudziła informacja dotycząca wprowadzenia na szeroką skalę na rynki jubilerskie nowożytnej Europy szklanych imitacji kamieni szlachetnych, tzw. strasu, wykonanych ze szkła z domieszką ołowiu, wykazujących silną dyspersję światła.

Podsumowując, można stwierdzić, że tematyka referatów przedstawionych na sesji naukowej była różnorodna, interesująca i trafnie dobrana przez organizatorów Zjazdu.

Organizatorzy Zjazdu zadbali również o jego uatrakcyjnienie. Zgromadzeni mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Sztuki Złotniczej, zabytków miasta, zamku w Janowcu oraz odbyli wycieczkę statkiem po Wiśle. Ogromny wpływ na dobre samopoczucie uczestników Zjazdu miała piękna, słoneczna pogoda, która uprzyjemniła dwudniowy pobyt członków i sympatyków PTGem w Kazimierzu Dolnym.

Wieczorne spotkanie na wspólnej kolacji, w której wzięła udział większość uczestników Zjazdu, przyczyniło się do nawiązania bliższych kontaktów osobistych i zawodowych oraz wymiany doświadczeń. Były też podziękowania dla organizatorów Zjazdu, a w szczególności dla mgr. inż. Tomasza Sobczaka, sekretarza generalnego PTGem, który nie szczędził czasu i trudu, aby Zjazd spełnił pokładane w nim oczekiwania.

Wszyscy uczestnicy, wyrażając uznanie dla perfekcyjnej organizacji Zjazdu, zadeklarowali chęć udziału w następnym, IV Zjeździe, który odbędzie się w 2002 r. Jego termin i miejsce zostaną podane w jednym z kolejnych numerów "Polskiego Jubilera".
 
Przyznaną pośmiertnie Jerzemu Włodawcowi złotą odznakę PTGem odbiera z rąk przewodniczącego PTGem doc. dr. inż. Nikodema Sobczaka syn odznaczonego Ryszard Włodawiec. 

Uczestnicy Zjazdu podczas zwiedzania Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu. Fotografie: S. Safarzyński


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.