Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Materiały gemmologiczne z drewna zskrzemieniałego z Kwaczału, Babic, Wygiełzowa i Zagórza (z okolic Chrzanowa koło Krakowa) Helena Pitera, Katarzyna Cyran
Źródło wiadomości: 3(3)
Powstanie życia na Ziemi od zarania dziejów spowodowało „zapisanie się” niektórych roślin i zwierząt w całości lub fragmentarycznie w jego historię. Cała przemiana araukarytów z okolic Chrzanowa, które dziś oglądamy po setkach milionów lat, to proces fosylizacji (z łacińskiego fossilis-kopalny). Polegał on na tym, że organiczny materiał został zastąpiony substancją mineralną, w tym przypadku krzemionką.

Fot. 1. Obraz makroskopowy         Fot.2. Obraz makroskopowy
      zsylifikowanego drewna z Kwaczały                                                skrzemieniałego pnia z Babic.

Syntetyczne diamenty jubilerskie Włodzimierz Łapot
Źródło wiadomości: 3(3)
Pierwszy krok na drodze do opanowania produkcji syntetycznych diamentów o walorach jubilerskich uczyniono w 1970 roku. Stało się to za sprawą zespołu badawczego General Electric, kierowanego przez R.H. Wentorf’a’. Wyprodukowano wówczas eksperymentalnie kilkadziesiąt diamentów o walorach jubilerskich i ciężarze jednostkowym sięgającym nawet 1 karata.

Jaspility Madgalena Dumańska-Słowik, Wiesław Heflik,
Źródło wiadomości: 3(3)
„Skały ozdobne Ukrainy”

W ostatnim okresie czasu dużą popularnością i zainteresowaniem odbiorców przemysłu kamieniarskiego cieszą się ukraińskie jaspility (kwarcyty żelaziste). Są one również surowcem strategicznym, a przede wszystkim podstawą przemysłu metalurgicznego Krzywego Rogu, Dniepropietrowska, Zaporoża i Konsomolska-na-Dnieprze we wschodniej Ukrainie (Baranov, 2006).

Syntetyczne szmaragdy firmy Taiurs Jacek Ożdżeński
Źródło wiadomości: 1(1)
Wiele emocji wśród jubilerów i gemmologów wywarły w ostatnich latach syntetyczne diamenty, metody ich wytwarzania i identyfikacji, a także metody ulepszenia diamentów naturalnych. Sprawiło to, że syntetyczne kamienie barwne zeszły – jak się wydaje – na dalszy plan i znalazły się jakby poza naszą jubilerska świadomością. Tymczasem wiele dużych firm pracuje z sukcesem nad syntezowaniem wielu innych niż diament materiałów, mogących mieć zastosowanie w jubilerstwie.  Jedną z takich wiodących firm wprowadzających na rynek kamienie syntetyczne nowej generacji jest firma Tairus, powstała w 1989 r. Firma ta jest spółką join venture Rosyjskiej Akademii Nauk z Nowosybirska i Tairus Co. Ltd z siedzibą w stolicy Tajlandii Bangkoku. Liczne wcześniejsze produkty akademików z Nowosybirska znane były polskim jubilerom i gemmologom już od wielu lat. Mało znane są natomiast nowoczesne hydrotermalne syntezy korundów i beryli o szerokiej gamie barw.

Ołtarz budowany światłem Mariusz Drapikowski
Źródło wiadomości:
Nie minął jeszcze rok od momentu, w którym wśród gdań­skich bursztynników zrodziła się myśl stworzenia bursztynowego wystroju jednej z kaplic w bocznej nawie Bazyliki Mniejszej św. Brygidy w Gdańsku. Ta bowiem świątynia stała się symbo­lem niestrudzonej i uwieńczonej zwycięstwem walki o wolność.

Wszystkich 11, aktualnie od 0 do 5
[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] >>>Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.