Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Nowe obiekty w kolekcji Muzem Bursztynu w Gdańsku
Joanna Grążawska

W salach Ratusza Głównego Miasta Gdańska można oglądać nowe obiekty pozyskane do zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu.

Projekt utworzenia Muzeum Bursztynu w Gdańsku powstał w 2000 roku i jest realizowany dzięki stałemu finansowaniu przez władze Gdańska, które widzą w nim znakomity element promocji regionu i podniesienia jego walorów turystycznych. Termin otwarcia muzeum planowano na lato 2005 roku, ale przełożono go ze względu na przedłużające się prace konserwatorsko--adaptacyjne w zabytkowym obiekcie Zespołu Przedbramia ulicy Długiej, siedzibie placówki.

Historia kolekcji muzealnej rozpoczęta została przyjęciem w depozyt części prywatnej kolekcji Lucjana Myrty – stu pięćdziesięciu obiektów: wyrobów sztuki użytkowej oraz okazów przyrodniczych. W miarę upływu czasu zdeponowana w Muzeum Bursztynu kolekcja rosła i obecnie liczba obiektów zwiększyła się do ponad siedmiuset pozycji. Depozyt w dalszym ciągu stanowi proporcjonalnie 80 procent zbiorów. Na rzecz Muzeum sukcesywnie spływają kolejne darowizny, jednak mają one minimalny  wpływ na ilość i jakość zbiorów.

Rzeźba "Rajca gdański", bursztyn, granit, Bogdan Mirkowski, Sopot 2004
Tylko zakup wybranych okazów oraz współpraca z podobnymi instytucjami w ramach wypożyczeń mogą budować ekspozycję z prawdziwego zdarzenia. W dalszym ciągu ludzie skupieni wokół inicjatywy Muzeum Bursztynu wierzą w dobrą wolę środowiska bursztynników przy współtworzeniu wystawy stałej. Wielu z nich posiada wyjątkowe okazy w swoich prywatnych kolekcjach. Zależy nam na współpracy z nimi w celu poszerzenia zbiorów muzealnych. Ich wsparcie jest konieczne. Już dziś należy zastanowić się, jaki dorobek, charakterystyczny dla obecnych nam czasów, przekażemy potomnym. Praca muzealników nie wystarczy, konieczna jest inicjatywa wielu miłośników bursztynu. Inaczej proces tworzenia muzealnej kolekcji może przeciągnąć się na wiele pokoleń.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.