Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Promocja bursztynników Polski środkowej i południowej
Anna Sado Bursztynowy Portal amber.com.pl
Targi Złoto Srebro Czas we współpracy z prof. Barbarą Kosmowską - Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN i pod patronatem Bursztynowego Portalu amber.com.pl rozpoczynają projekt prezentacji bursztynu ze szczególnym uwzględnieniem promocji tradycji bursztynniczych środkowej i południowej Polski, obejmujący pełne spektrum zagadnień związanych z tym tematem: od etapu powstawania, poprzez początki obróbki, aż po współczesne wytwórstwo.

 

Targi Złoto Srebro Czas w Warszawie mają długoletnie i znaczące zasługi w promowaniu bursztynu. Muzeum Ziemi PAN od 2002 r. we współpracy z organizatorami realizuje cykl wąsko tematycznych wystaw „Muzea na targach”, których celem jest przybliżenie wiedzy o bursztynie budowanej w dużej mierze na Warszawskich Zbiorach Bursztynu, pokazując najciekawsze okazy i przedstawiając najaktualniejsze wyniki badań. W tym roku prezentacja odbędzie się pod tytułem „Najstarsze wędrówki bursztynu”, a towarzyszyć będzie jej ciekawy folder „Bursztyn w przyrodzie od ponad 40 mln lat”. Zagadnienia wydobycia, obiekty archeologiczne i XIX- i XX-wieczne zabytki oraz współczesna sztuka bursztynnicza będą tematem wystawy „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” rozszerzonej o biżuterię i sztukę użytkową współczesnych twórców „Nasz bursztyn”. W Warszawie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz mianował pierwszego Ambasadora Bursztynu Lidię Popiel, a Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego eksponowało najciekawsze stawonogi.

Na pierwszej wystawie z tego cyklu tematycznego pod tytułem „Najstarsze wędrówki bursztynu” zostanie pokazany proces powstawania złóż bursztynu, obejmujący m.in. rekonstrukcję bursztynowego lasu, transport lodowcowy i przykłady obróbki z okresu neolitu. Ważnym aspektem tego projektu jest prezentacja dokonań artystów plastyków, projektantów biżuterii oraz firm o szczególnych zasługach w dziedzinie wzornictwa, nowatorskich rozwiązań czy pielęgnowania tradycji działających poza najsilniej chyba wypromowanym bursztynowym regionem, jakim jest Pomorze. Inicjatorzy projektu wychodzą bowiem z założenia, że także tradycje, zwyczaje i osiągnięcia bursztynowe innych regionów zasługują na uwagę. Dlatego oprócz nazwisk współczesnych, takich jak Maryna Lewicka-Wala, Eugeniusz Rutkowski czy Jacek Baron, projekt przybliży także twórców sztuki ludowej oraz innych – mniej znanych lub czasem niestety zapomnianych. „Poznanie takich rodów jak Bernsteinów czy Deptułów, a dziś jeszcze rodziny Konopków i Bziukiewiczów może wypełni białe plamy w dziejach bursztynnictwa Polski środkowej i południowej” – wyjaśniła prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz. Jego realizacja jest zaplanowana na kilka najbliższych lat. Materiały – wywiady, artykuły i zdjęcia – będą na bieżąco prezentowane na stronach internetowych targów Złoto Srebro Czas (www. zlotosrebroczas) oraz Bursztynowego Portalu amber.com.pl, a po jego zakończeniu zostaną zebrane w publikacji książkowej.

U podstaw tego projektu, jak również całego cyklu wystaw towarzyszących targom Złoto Srebro Czas „Muzea na targach” leży chęć propagowania wiedzy o bursztynie. „Jest bowiem pewnym paradoksem, że w Polsce, która ogłosiła Gdańsk stolicą bursztynu, a tradycje obróbki sięgają czasów przedhistorycznych, w której dziś ok. 6000 bursztynników przerabia rocznie ok. 200 ton surowego bursztynu – są ludzie, którzy genezę bursztynu mylnie wiążą z Bałtykiem, albo tacy, którzy nie potrafią odróżnić znalezionej na plaży bryłki kalafonii od bursztynu, a także nie wiedzą, od czego zależne są piękne naturalne odmiany bursztynu” – napisała w 2002 r. w artykule „O programie ekspozycji Warszawskich Zbiorów Bursztynu z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie” prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
3(13)
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.