Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Metody identyfikacji hydrotermalnych szmaragdów syntetycznych Tairus Tomasz Sobczak
Źródło wiadomości: 4(14)
Cz. II – spektroskopia w podczerwieni, spektroskopia ramanowska, spektrometria mas
Szmaragdy Tairus są jedną z najnowszych i najlepszych syntez szmaragdów produkowanych metodą hydrotermalną na skalę przemysłową, których identyfikacja, w wielu przypadkach, staje się niemożliwa bez zastosowania zaawansowanych technik badawczych.

Nowoczesny przewodnik po wiedzy o bursztynie
Źródło wiadomości: 4(14)
Nie ukrywam, ze brakowało mi nowoczesnego kompendium wiedzy o bursztynie. Z tym większym zainteresowaniem przystąpiłem do lektury nowej książki o złocie Bałtyku – bursztynie bałtyckim. Publikacja „Bursztyn (sukcynit), inne żywice kopalne, subfosylne i współczesne” wyszła z pod ręki Anieli Matuszewskiej, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego. zajmującego się od wielu lad badaniami z geochemii organicznej kaustobiolitów, w tym liptobiolitów, do których należą także żywice kopalne.

Bursztyn – słoneczny klejnot Barbara Kosmowska-Ceranowicz
Źródło wiadomości: 4(14)
W przyrodzie może to być bursztynowa kropla - drobny naciek, ciekawy w swojej formie i zróżnicowanej powierzchni, albo bogate w inkluzje drobnych stawonogów, i fragmenty „tamtejszej” flory sople. Obok tych drobnych form, także swoisty fenomen przyrody, nadspodziewanie duże bryły, nigdy o przypadkowych kształtach, zawsze formą i odciskami zachowanymi na powierzchni, dające świadectwo swego powstania w szczelinach macierzystego tajemniczego drzewa. Bursztyn – znamy go dobrze – wszak to w Polsce jeden z piękniejszych, ciepłych kamieni ozdobnych. Talizmany, fetysze i nieomal równolegle ozdoby, już w pradziejach zapoczątkowały zainteresowanie człowieka bursztynem. Najpierw była ciekawość i olśnienie znalezioną przypadkowo bryłką. Dziś jest już bursztyn surowcem rozwiniętego przemysłu jubilerskiego i formą inspirującą artystów do coraz oryginalniejszych dzieł sztuki.

Diamenty – od kimberlitu do klejnotu, cz. IV Tomasz Sobczak & Nikodem Sobczak
Źródło wiadomości: 4(14)
Tajemnica i magia diamentu polega na jego wartości i pięknie. Cenność diamentu związana jest z wysoką wartością zawartą w małej objętości. Tak charakteryzowany kamień staje się lokatą kapitału, podobnie jak metale szlachetne. Piękno diamentu związane jest natomiast z występującymi efektami optycznymi, zwanymi potocznie „ogniem” lub „życiem”. Dzięki powyższym cechom diament należy do najbardziej znanych i pożądanych kamieni szlachetnych. Jest symbolem i kwintesencją piękna, świetności, bogactwa, przepychu i dostojeństwa. Zdobi korony władców, przedmioty sakralne i wspaniałe dzieła sztuki złotniczej. Droga diamentu od powstania do rąk klienta, jest równie skomplikowana jak miłość, której stał się odwiecznym symbolem.
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.