Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Z teki konserwatora (16)
Barwienie żelaza i stali
Barwienie żelaza i stali na kolor brązowy
Roztwór do barwienia sporządza się, rozpuszczając azotan manganu w alkoholu etylowym. W zależności od ilości rozpuszczonej soli manganu można uzyskać warstewki o barwach od jasnych do ciemnych odcieni brązu.
Przedmiot do barwienia należy delikatnie podgrzać i na ciepłą powierzchnie nanosić warstwami barwiący roztwór, nie dopuszczając do jego wyschnięcia. Proces uznajemy za zakończony, gdy pojawi się oczekiwane zabarwienie. Po wypłukaniu detali w bieżącej wodzie, suszymy je w trocinach.
Barwienie żelaza i stali na kolor szary
Lekko podgrzane, czyste przedmioty pokrywa się roztworem 70 części azotanu miedzi i 30 części spirytusu winnego. Następnie podgrzewa się na podkładce z blachy żelaznej tak długo, aż nastąpi rozkład azotanu miedzi z wytworzeniem czarnej powłoki tlenku miedzi. Ostateczną szarą barwę uzyskujemy przez polerowanie powierzchni miękką bawełnianą ściereczką.
 
Barwienie żeliwa artystycznego
Przedmioty po dokładnym oczyszczeniu zanurza się w roztworze do galwanicznego miedziowania, dobrze płucze gorącą wodą i barwi na czarno w roztworze wątroby siarczanej przez zanurzenie lub nałożenie. Wzmocnienie czerni można uzyskać przez dodanie do jednego litra roztworu barwiącego 20 g chlorku amonu.
Po barwieniu należy przedmiot dokładnie wypłukać w gorącej wodzie i suszyć w sosnowych wiórach.
 
Barwienie żelaza i stali na kolor niebieski
Przeszlifowany lub dobrze odtłuszczony przedmiot nagrzewa się w ogniu z węgla drzewnego tak długo, aż cała powierzchnia pokryje się warstwą o barwie niebieskiej. Po ostudzeniu przeciera się olejem kostnym. Proces powtarza się wielokrotnie do czasu uzyskania wymaganego odcienia.
 
Barwienie żelaza na kolor czarnoniebieski
Barwienie przeprowadza się w roztworze sporządzonym przez dodanie do stopionej saletry wodorotlenku sodu i niewielkiej ilości nadtlenku sodu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się gdy na pięć części saletry dodajemy jedną część wagową wodorotlenku sodu.
W zależności od czasu zanurzenia w barwiącym roztworze można uzyskać zabarwienie warstewki na żelazie od ciemnoniebieskiej do czarnej.
Praca z tym roztworem wymaga szczególnej ostrożności.
 
Barwienie żelaza na kolor czerni antycznej
Według starych przepisów roztwór do barwienia przygotowuje się przez zmieszanie jednej części wagowej chlorku antymonu z trzema częściami oleju oliwkowego. Tak przygotowany roztwór wciera się w barwioną powierzchnię. Ciecz barwiącą pozostawia się na powierzchni na co najmniej jeden dzień. Proces powtarza się tak często, aż osiągnie się równomierną barwę.
 
Środek przeciw rdzewieniu
Stapiamy 55 części wosku z jedną częścią bezwodnego tłuszczu z wełny, po czym dodajemy tyle terpentyny, aby powstała mieszanina o konsystencji maści, którą nacieramy przedmioty żelazne i stalowe.

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.