Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Aktualności
Informacje
Prawo
Trendy
Stowarzyszenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Z muzeów, antykwariatów i kolekcji prywatnych
Warszawska wytwórnia FRAGET
Warszawska wytwórnia FRAGET powstała w 1824 r. Celem jej był wyrób naczyń i drobnej galanterii z blachy platerowanej. Za twórcę firmy uważa się Józefa Frageta, który przybył do Polski z Francji wraz z bratem Alfonsem. Firma trafiła w gust i zapotrzebowania warszawskiej klienteli. Z roku na rok wzrastało zainteresowanie przedmiotami platerowanymi, które były znacznie tańsze niż srebrne, a formą, precyzją wykonania i elegancją w niczym im nie ustępowały.
Zainteresowanie wyrobami FRAGETA nie ograniczało się tylko do Warszawy. W połowie XIX w. magazyny i sklepy firmowe z wyrobami firmy znajdowały się także w Petersburgu, Berdyczowie, Charkowie, Kijowie i Wilnie. Samodzielną i niezależną działalność firmy zakończył wybuch II wojny światowej.

Patera platerowa, mosiądz srebrzony, wykonana przez warszawską firmę FRAGET na początku XX w. Model ten jest powtórzeniem formy z połowy XIX w., wykonanej wówczas z blachy miedzianej.

Patera wystawiona w Antykwariacie Lamus przy ul. Nowomiejskiej 8 w Warszawie jest sygnowana podwójnym znakiem: głównym w owalu FRAGET PLAQUE oraz znakiem dodatkowym, tj. skrzyżowanymi młoteczkami w kółku. Wysokość jej wynosi 15 cm.

Przedmiot utrzymany jest w stylu historycznym, neobarokowym, z bogatą ornamentyką i złoceniem. Brzeg patery opleciony jest srebrzoną, charakterystyczną dla tego stylu wicią roślinną, a dla podkreślenia elegancji i wytworności przedmiotu środek talerza patery poddano złoceniu, które w tym przypadku zachowało się w bardzo dobrym stanie. Talerz wsparty jest na neobarokowej stopie. Jej charakter podkreśla zastosowanie barokowych motywów dekoracyjnych, takich jak rocaille, palmety oraz motyw małżowinowo-uszny.

Przedmiot ten, choć niewielkich rozmiarów, stanowi cenny i bardzo dekoracyjny akcent ozdoby stołu. Dzisiaj, już coraz trudniej znaleźć w sprzedaży przedmiot platerowy, wykonany ponad 100 lat temu, z zachowanym jednocześnie oryginalnym srebrzeniem, złoceniem, bez śladów napraw.

 

Katarzyna Rudkowska, Ireneusz Wojczuk
Fotografie I. Wojczuk

 

 Waza (z symbolem św. Huberta, patrona myśliwych na czarze), miedź, mosiądz - srebrzone, z fragmentami poroża jelenia i sarny oraz kłami jelenia (grandlami), wysokość 41 cm. Podstawa sygnowana: "SCHMIT'Z", Niemcy, XIX/XX w. Przerabiana i wtórnie cechowana. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Warszawa, ul. Szwoleżerów 9, Łazienki Królewskie.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.