Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Bursztynowy skarbiec - recenzja
admin
Bursztynowy skarbiec. Część I. Katalog kolekcji Tadeusza Giecewicza w zbiorach Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Red. B. Kosmowska-Ceranowicz. Muzeum Ziemi, Opracowania do-kumentacyjne 18. Wyd. Sadyba, Warszawa 2001, s. 1-88 + tablice z 119 kolorowymi fotografiami J. Kupryjanowicza i A. Pielińskiej. Książka została przygotowana przez zespół UBI W pracowników naukowych Muzeum Ziemi. 
    

Treść: Wstęp (Barbara Kosmowska-Ceranowicz); Inkluzje roślinne w bursztynie bałtyckim (Alicja Pielińska); Graficzna rekonstrukcja lasu "bursztynowego" (Aleksandra Kohiman-Adamska); Stawonogi w bursztynie bałtyckim i ich fotograficzny obraz (Janusz Kupryjanowicz) z katalogiem kolekcji stawonogów Tadeusza Giecewicza (Róża Kulicka, Barbara Kosmowska-Ceranowicz, Janusz Kupryjanowicz); Historia i znaczenie kolekcji Tadeusza Giecewicza (Róża Kulicka, Barbara Kosmowska-Ceranowicz); Literatura; Indeks.

Koncepcja wydania historii kolekcji bursztynu z inkluzjami flory i fauny - zebranej w latach 70. XX w. przez zoologa Tadeusza Giecewicza dla Muzeum Ziemi -jako katalogu bogato ilustrowanego obrazem fotograficznym powstała na początku roku 2000.
Książkę, w której sylwetka Tadeusza Giecewicza splata się z wymiernym efektem jego działań, autorzy adresują - jako jeden z przykładów wskazujących na cel i metody kolekcjonerstwa i dokumentacji zbiorów - do bursztynników, kolekcjonerów, miłośników bursztynu, muzeologów, paleobotaników i paleoentomologów.

W różnych muzeach, instytutach naukowych i zbiorach prywatnych istnieje wiele kolekcji inkluzji organicznych w bursztynie. Niestety niewiele jeszcze mamy drukowanych opracowań, które pozwoliłyby na zorientowanie się w nieprawdopodobnie wielkiej liczbie zmumifikowanych w bursztynie organizmów, a jednocześnie choć w drobnym stopniu ułatwiłyby również amatorom ich identyfikację.

Książka Bursztynowy skarbiec powstała dzięki współpracy wielu badaczy bursztynu, których nazwiska przewijają się na stronach tekstu, choć nie są autorami wymienionymi w spisie treści.
     Równocześnie ukazuje się wersja angielska książki pt. The am-ber treasure trove.
     Książkę nabyć można w Oficynie Wydawniczej Sadyba, Warszawa, ul. Okrężna 64, w Muzeum Ziemi Pan w Warszawie, Aleja na Skarpie 20/26 oraz w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników w Gdańsku, Beniowskiego 5. Faszination Bernstein. Kleinodaus der Wunder-kainitier. Praca zbiorowa pod red. Giintera i Brigitte Krumbiegel, Goldschneck-Verlag, Korb 2001,s.1-112.


[ drukuj ]


Źródło wiadomości:
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.