Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Rzeczoznawstwo diamentów
Barbara Dembowska, Tomasz Sobczak
Ocenianie wartości tych najcenniejszych kamieni szlachetnych wymaga dużej wiedzy specjalistycznej.
Cechy diamentów podlegające ocenie to: barwa, czystość, masa i szlif, określane przez gemmologów  jako 4C (ang. colour, clarity, carat, cut). Przy ich ocenianiu ważne jest zastosowanie odpowiednich metod pomiarowych, które pozwalają  na szybką i obiektywną  ocenę. Liczą się także prawnie udokumentowane kwalifikacje osób dokonujących oceny.
 
Problemami obrotu diamentami, a więc i ich oceną  zajmuje się kilka, ściśle ze sobą współpracujących organizacji – Światowy Związek Giełd Diamentów (World Federation of Diamond Bourses, WFDB), Międzynarodowy Związek Przemysłu Diamentowego (International Diamond Manufactures Association, IDMA) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Biżuterii, Ozdób srebrnych, Diamentów, Pereł i Kamieni (Confederation Internationale de la Bijouterie, Joaillerie, Orfevrerie, des Diamants, Perls et Pierres, CIBJO). Niezwykle ważną funkcję spełnia również Międzynarodowa Rada Diamentów (International Diamond Council, IDC), powołana  przez WFDB i IDMA, której powierzono opracowanie szczegółowych zasad  obrotu  diamentami oraz nadzór nad ich wdrażaniem. W 1979 r. ukazał się pierwszy dokument IDC, zwany przez gemmologów “Niebieską książeczką”, pt. “Zasady Klasyfikacji Oszlifowanych Diamentów” (IDC Rules for Grading Polished Diamonds). Jest to podstawowy dokument wykorzystywany przy ocenianiu diamentów.
 
Polska norma
Polski Komitet Normalizacyjny opracował obowiązują w Polsce normę na podstawie raportu technicznego ISO/TR 11211-1995 i opublikował ją  jako dokument zalecany w ocenianiu diamentów pt.  “Ocena jakościowa diamentów oszlifowanych – terminologia i klasyfikacja”.  Ostatecznie Polska Norma o symbolu PN-M-17007 jest  identyczna z wyżej wymienionym raportem.
Bardzo ważną  kwestią, podnoszoną ostatnio w wielu krajach europejskich, są kwalifikacje osób zajmujących się rzeczoznawstwem. Szczególną uwagę zwraca się zwłaszcza na problem weryfikacji specjalistów. Rzeczoznawca to osoba zaufania społecznego. Dlatego wiedza i doświadczenie rzeczoznawcy muszą być poddawane okresowej kontroli niezależnych komisji. Jest to konieczne, aby rynek diamentów właściwie funkcjonował. W warunkach wolnego rynku nie można bowiem ani zakazać  prowadzenia szkolenia, ani kontrolować poziomu i zakresu nauczania. Stąd jedyną właściwą zaporą przed funkcjonowaniem na rynku rzeczoznawców o niskich kwalifikacjach jest ocena i weryfikacja tych kwalifikacji.
Rzeczoznawcy diamentów PTGem
Obecnie zawodowym tytułem rzeczoznawcy diamentów PTGem legitymuje się 21 osób. Są to:
 
1.     Bondar Ireneusz, Bielsko Biała
2.     Dembowska Barbara, Poznań
3.     Drebschok Wiesław, Stronie Śląskie
4.     Głos Zbigniew, Katowice
5.     Godziebiewska Barbara, Warszawa
6.     Godziebiewski Dariusz, Warszawa
7.     Górski Dariusz, Poznań
8.     Janosz Wojciech, Kobiór
9.     Jedynak Ignacy, Września
10. Kaźmierczak Radosław, Gorzów Wlkp.
11. Marciniak Adam, Kalisz
12. Markiewicz Dariusz, Zabrze
13. Olszar Krzysztof, Wodzisław Śląski
14. Ożdżeński Maciej, Tarnowskie Góry
15. Paluszkiewicz Jan, Poznań
16. Patan Wisław, Poznań
17. Pawlik Henryk, Kędzierzyn-Koźle
18. Plucińska Paulina, Poznań
19. Solka Krzysztof, Warszawa
20. Szcześniak Paweł, Warszawa
21. Wojciuch Andrzej, Kołaczkowo
 
Egzamin kwalifikacyjny tych osób został przeprowadzony w porozumieniu i współdziałaniu z Zakładem Gemmologii UW.
Niezależnie od wymienionych, do grona rzeczoznawców diamentów należy zaliczyć też gemmologów o najwyższych kwalifikacjach, posiadaczy dyplomów gemmologa dyplomowanego (GDP):
1. Bielecki Krzysztof, Warszawa
2. Ożdżeński Jacek, Tarnowskie Góry
3. Rakowicz Edward, Poznań
4. Sobczak Tomasz, Mińsk Maz.
 
 
Organizacja jubilerska CIBJO
 
Jest to międzynarodowa organizacja jubilerska zrzeszająca branżowe organizacje i stowarzyszenia z 36 krajów,  z siedzibą w Mediolanie.
 
Głównym celem CIBJO jest promowanie międzynarodowej współpracy w przemyśle jubilerskim oraz rozwiązywanie wszystkich istotnych problemów, jakie pojawiają się w handlu światowym. Ważnym zadaniem, do którego CIBJO przykłada wielką wagę, jest też budowa zaufania do branży jubilerskiej.
 
Członkowstwo w organizacji
CIBJO jest otwarta dla wszystkich profesjonalnych organizacji, niezależnie od kraju, z którego pochodzą. Warunkiem koniecznym wstąpienia do niej jest udokumentowanie reprezentatywności organizacji w danym kraju. W przypadku gdy takich organizacji jest więcej, wszystkie mogą ubiegać się o członkostwo, przy czym ostateczną decyzję podejmuje Komitet Wykonawczy CIBJO; wszystkie traktowane są też na równych prawach.
 
Każdy kraj, który uzyskał członkostwo, ma prawo desygnowania swoich przedstawicieli do udziału w pracach czterech sektorów merytorycznych (produkcja, hurt, kamienie szlachetne, sprzedaż detaliczna).
 
Członkami CIBJO są: Arabia Saudyjska, Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Brazylia, Chiny, Dania, Egipt, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Liban, Litwa, Niemcy, Norwegia, Pakistan, Peru, Portugalia, Republika Czech, Republika Południowej Afryki, Rosja, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, USA, Wlk. Brytania, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 
Laboratoria
Wśród różnych celów realizowanych przez CIBJO, duże znaczenie ma akredytacja laboratoriów badawczych w krajach członkowskich. Może ją uzyskać tylko jedno laboratorium danej branży w kraju członkowskim, spełniające takie  kryteria, jak:   niezależność od komercyjnych i prywatnych przedsiębiorstw (przedsiębiorców), zarządzanie przez kompetentne kierownictwo oraz ścisłe przestrzeganie przepisów i zaleceń CIBJO.
Obecnie akredytowane laboratoria badawcze znajdują się w piętnastu krajach członkowskich: Austria, Brazylia, Chiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Tajlandia, Wlk. Brytania, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
                                                                                                                  
Najwyższa Rada Diamentowa (HRD)
Została powołana w 1973 roku w Belgii. Połączyła cztery działające w Antwerpii giełdy diamentowe w Federację Giełd Diamentowych. Najwyższa Rada Diamentowa zajmuje się  rozwojem i ochroną belgijskiego przemysłu diamentowego, zwłaszcza prowadzeniem badań naukowych, kształceniem profesjonalistów, a także promocją Antwerpii jako Światowego Centrum Diamentowego. Koordynuje także wszelkie działania pracowników zatrudnionych w przemyśle  diamentowym. Dlatego Rada odgrywa bardzo ważną rolę w zakresie ekonomicznym, politycznym i socjalnym. Reprezentując tak ważną część przemysłu belgijskiego, jakim jest przemysł diamentowy, stała się organizacją znaną na całym świecie.
 
 
Diamond Office
Jest to jednostka kontrolująca rynek diamentowy, powołana w 1945 roku. Z jej  statutu wynika, że ma uczestniczyć we wszelkich działaniach związanych z eksportem i importem diamentów, zarówno nieszlifowanych, jak i oszlifowanych. Pod koniec II wojny światowej bardzo ważne było kontrolowanie przepływu diamentów, gdyż obawiano się, iż wpadną one w ręce niemieckie. Z krajów europejskich do belgijskiego pomysłu (prowadzenia eksportu i importu przez Diamond Office) przyłączyła się Wielka Brytania. Diamond Office współpracuje z odpowiednimi ministerstwami handlu, finansów, cła, współpracy zagranicznej. Pracownicy biura mają obowiązek kontrolowania i sprawdzania wszelkich transakcji  i porównywania zgodności wymienianego na fakturach towaru ze stanem rzeczywistym. W roku 1976 zadecydowano, aby wszelkie działania Diamond Office związać z Najwyższą Radą Diamentową. Jednak nadal jest to bardzo ważna jednostka kontrolująca rynek diamentowy. Współpracuje z innymi centrami diamentowymi i monitoruje zmiany zachodzące na rynku belgijskim, a także światowym. Wszelkie dane opracowywane są na podstawie informacji uzyskanych  z działów prowadzących rejestracje firm. Szczegółowe dane dotyczą również wysokości obrotu diamentami na rynku belgijskim. Jest to szczególnie przydatne do analiz ekonomicznych prowadzonych w skali poszczególnych miesięcy i roku. Opracowane dane umożliwiają wytyczenie antwerpskiego wskaźnika dotyczącego eks­portu i importu kamieni.
 

[ drukuj ]


Źródło wiadomości:




Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.