Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Notowania
Bursztyn
Informacje
Notowania
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Trendy
Wydarzenia
Kursy walut
Ceny metali
Ceny złota
Ceny srebra
Ceny platyny
Ceny palladu
Ceny rodu

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Potop w Jantarnym Wiesław Gierłowski
Źródło wiadomości:
U podstaw szybkiego, nawet gwałtownego, rozwoju bursztynnictwa w latach 90. w Rosji, Polsce i na Litwie legły zmiany systemu ochrony granic dawnego Związku Radzieckiego. I to nie z racji ułatwienia przepływu materiału i wyrobów po liberalizacji szczelnego kordonu granicznego, najeżonego minami i drutami kolczastymi pod wysokim napięciem, lecz wskutek udostępnienia nadgranicznej plaży na zachodnim brzegu Sambii do eksploatacji pokładu "niebieskiej ziemi", zalegającego tuż pod plażowym piaskiem i w przybrzeżnej płyciźnie.

Ochrona przed falsyfikatami na rynku niemieckim Wiesłąw Gierłowski
Źródło wiadomości:
Za zgodą dr Michaela Ganzelewskiego publikujemy tłumaczenie jego tekstu, który ukazał się w fundamentalnym tomie Bursztyn – łzy bogów, wydanym wraz z katalogiem z okazji otwarcia wystawy bursztynu o tym samym tytule. Wystawa została zorganizowana w Bochum w roku 1996 pod protektoratem Prezydenta Niemiec.

Coraz mniej bursztynu na polskim rynku Wiesław Gierłowski
Źródło wiadomości:
Działalność wydobywczo-przetwórcza Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego, a szczególnie funkcjonowanie jego dwóch wielkich kopalń odkrywkowych w osiedlu Jantarnyj, ma od kilkunastu lat decydujący, choć nie wyłączny, wpływ na światowy rynek bursztynu.

Radykalne zmiany w Kaliningradzkim Kombinacie Bursztynowym Wiesław Gierłowski
Źródło wiadomości:
Działalność Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego, a szczególnie funkcjonowanie jego dwóch wielkich kopalń odkrywkowych w osiedlu Jantarnyj, ma od kilkunastu lat decydujący wpływ na światowy rynek bursztynu. Wyjątkowo korzystne usytuowanie oraz imponująca grubość i zasobność bursztynodajnej warstwy "niebieskiej ziemi" już 150 lat temu skłaniały miejscowych przedsiębiorców do budowy kopalń.

Wszystkich 4, aktualnie od 0 do 4Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.