Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Obrót diamentami - profesjonalizm gwarancj± sukcesu

     Rynek wyrobów jubilerskich, kamieni barwnych i diamentów jest - jak wiadomo - bardzo kapry¶ny i stale podlega ró¿nym fluktuacjom. Poda¿ diamentów reguluj± wielkie korporacje miêdzynarodowe, dziêki czemu jest ona w miarê ustabilizowana, natomiast popyt zmienia siê zale¿nie od upodobañ odbiorców i panuj±cej mody, a niekiedy równie¿ od aktualnej sytuacji ekonomicznej.
     W Polsce w ostatnich latach zainteresowanie wyrobami jubilerskimi i kamieniami szlachetnymi, w tym diamentami, wyra¼nie spad³o. W czym tkwi tego przyczyna? Czy¿by powodem by³a pog³êbiaj±ca siê recesja gospodarcza? Winê za taki stan rzeczy w du¿ej mierze ponosz± sami jubilerzy i sprzedawcy bi¿uterii, których sposób my¶lenia tkwi jeszcze w latach 80. (i wcze¶niejszych), kiedy to niekontrolowany nap³yw tanich diamentów z ZSRR stwarza³ niebywa³± koniunkturê. Jednak obecnie, choæ czasy te minê³y bezpowrotnie, sposób my¶lenia i dzia³ania pozosta³. Zamiast czyniæ starania o przyci±gniêcie klientów, czekamy a¿ sami przyjd±, dziwi±c siê, ¿e jest ich tak ma³o. Dzisiaj tylko ten, kto ma odwagê stawiæ czo³o nowym wyzwaniom, ma d³ugofalowy plan i koncepcjê sprzeda¿y diamentów i bi¿uterii z diamentami, mo¿e liczyæ na du¿e zyski. A zatem co nale¿a³oby zrobiæ, aby zwiêkszyæ obrót i osi±gn±æ zyski?

Ekspozycja diamentów
     Patrz±c na wystawy sklepów jubilerskich, bardzo czêsto dopiero po d³ugich i usilnych poszukiwaniach mo¿na znale¼æ kilka diamentów pomiêdzy ró¿nymi obiektami jubilerskimi (bi¿uteria, galanteria). Niekiedy taka sytuacja wymuszona jest wy³±cznie wzglêdami bezpieczeñstwa. Z dalszej odleg³o¶ci s± one niewidoczne, jak wiêc maj± wiedzieæ o nich potencjalni klienci. Trawestuj±c powiedzenie, ¿e "m±dry rybak stosuje dobr± przynêtê", mo¿na powiedzieæ, ¿e m±dry jubiler powinien w celach promocyjnych wykorzystywaæ i stosowaæ aktywn±, atrakcyjn± reklamê oraz korzystaæ z szeroko rozumianego marketingu. Jubilerzy zachodni dobrze wiedz±, ¿e liczba odcisków palców na szybach okien wystawowych ich sklepów jest precyzyjn± miar± zainteresowania wystaw±, które stanowi pierwszy krok w kierunku zwiêkszenia sprzeda¿y.

Poda¿, popyt, obrót, zysk
     Diamenty s± towarem, na który, przy ograniczonej przez miêdzynarodowe syndykaty poda¿y, zawsze istnieje równie¿ ograniczony popyt. Warto jednak pamiêtaæ, ¿e ich cena wp³ywa, nawet przy niewielkiej mar¿y, na wysokie obroty i konkretne zyski. Warto te¿ przypomnieæ, ¿e sprzeda¿ zaledwie dwóch ¶redniej wielko¶ci i dobrej jako¶ci diamentów w miesi±cu daje roczny obrót zamykaj±cy siê liczb± sze¶ciocyfrow±. Oczywi¶cie sprzeda¿ wiêkszej liczby kamieni o wiêkszej masie i wysokiej jako¶ci powoduje, ¿e interes diamentowy staje siê lukratywny.

Profesjonalna sprzeda¿ diamentów
     Aby sprawdziæ, czy rzeczywi¶cie twoja firma prowadzi profesjonaln± sprzeda¿ diamentów, musisz odpowiedzieæ sobie na kilka pytañ:
- Czy przypadkowy przechodzieñ znajduj±cy siê na drugiej stronie ulicy wie, ¿e w twoim sklepie mo¿na nabyæ diamenty?
- Czy na fasadzie twojego sklepu znajduj± siê czytelne wskazówki (w postaci reklam lub billboardów) dla klienta, ¿e w twoim sklepie mo¿e nabyæ diamenty?
- Czy diamenty zajmuj± preferowane, centralne, dobrze widoczne i okre¶lone miejsce na wystawie twojego sklepu?
- Jak du¿± czê¶æ powierzchni wystawy zajmuj± diamenty?
- Czy eksponujesz tylko bi¿uteriê z diamentami, czy równie¿ diamenty luzem?
- Czy wspólnie z diamentami wystawiasz broszury, pisma jubilerskie, literaturê fachow± i inn± z dziedziny jubilerstwa i gemmologii?
- Czy co¶ w twoim sklepie mo¿e byæ optycznie (tzn. "rzuca siê od razu w oczy") i jednoznacznie kojarzone ze sprzeda¿± diamentów (przyrz±dy gemmologiczne, np. mikroskop, plakaty, reklamy itp.)?
- Jak wygl±da twój sklep (meble, barwa ¶cian, zapach, muzyka, klimat) i czy jego obs³uga spe³nia wymogi tzw. obs³ugi profesjonalnej?
- Czy w swojej firmie masz odpowiednie miejsce specjalnie przeznaczone do obs³ugi klientów zamierzaj±cych kupiæ diamenty?
- Czy w swoim sklepie masz specjalnie wydzielon± czê¶æ stoiska lub lepiej pomieszczenie przeznaczone do sprzeda¿y diamentów?
- Jak zasobny jest twój magazyn, tzn. ile i jakich (wielko¶æ, jako¶æ) kamieni masz w sprzeda¿y?
- Ile kamieni sprzedajesz miesiêcznie lub rocznie?
- Czy znasz dok³adnie swoje obroty zwi±zane ze sprzeda¿± diamentów?
- Jak± minimaln± kwotê pieniêdzy musisz przeznaczyæ na zapasy i jaka powinna byæ ich optymalna wielko¶æ, aby z jednej strony nie anga¿owaæ zbyt du¿ych ¶rodków finansowych, za¶ z drugiej dysponowaæ asortymentem zapewniaj±cym szerok± ofertê sprzeda¿y?
- Jak czêsto musisz uzupe³niaæ swój magazyn?
- Czy w swojej ksiêgowo¶ci prowadzisz oddzieln± statystykê sprzeda¿y diamentów?
- Czy zwracasz uwagê klientów na sprzeda¿ diamentów w jaki¶ szczególny sposób (dowolne, lecz skuteczne dzia³ania marketingowe)?
- Jak± rolê odgrywaj± diamenty na twojej stronie internetowej?

Konsekwencja, strategia, sukces
    Tylko konsekwentne, d³ugofalowe i strategicznie zaplanowane dzia³anie na rynku diamentów mo¿e przynie¶æ wymierny sukces w postaci wysokich zysków. Wspó³cze¶ni klienci, obyci w ¶wiecie, wykszta³ceni, ¶wiadomi swoich mo¿liwo¶ci finansowych, a zarazem znaj±cy swoje wymagania i oczekiwania, od razu poznaj± i doceni± profesjonaln± ofertê sprzeda¿y. Rynek diamentowy nie uznaje pó³¶rodków. Wszystkie szybkie i przypadkowe interesy diamentowe koñcz± siê niepowodzeniem. Klient oprócz przyjemno¶ci i emocji zwi±- zanych z zakupami potrzebuje wyj±tkowej oferty, fachowego doradztwa i fachowej obs³ugi. Klient musi czuæ, ¿e znajduje siê "w krainie brylantów". Takie odczucia pozwalaj± na zdobycie jego zaufania i dokonanie op³acalnej transakcji.
    Budowa rynku diamentowego wymaga jednak precyzyjnych, d³ugoterminowych decyzji oraz przemy¶lanego inwestowania, bowiem stwarza on zarówno du¿e szanse, jak i zagro¿enia.
    Nieustannie powinno siê zatem obserwowaæ rynek diamentowy i zbieraæ do¶wiadczenia, a nastêpnie z rozmys³em inwestowaæ. Czêsto na pocz±tku rozwijania interesu dobre pomys³y oraz klarowna strategia dzia³ania s± wa¿niejsze i daj± lepsze rezultaty ni¿ du¿e inwestycje.

Uwagi koñcowe
    Obecnie rozwojowi rynku diamentowego w Polsce nie sprzyja:
- sytuacja finansowa spo³eczeñstwa, jednak trzeba pamiêtaæ, ¿e diamenty kupuj± przewa¿nie ludzie zamo¿ni lub bardzo zamo¿ni, a takich w Polsce jest wbrew pozorom coraz wiêcej;
- pojawianie siê firm fantomów, ludzi nieznanych w bran¿y prowadz±cych tzw. "sprzeda¿ gara¿ow±", ludzi, którzy bran¿ê jubilerska traktuj± jako hobby (uda siê zarobiæ albo siê nie uda) i na co dzieñ prowadz± inn± dzia³alno¶æ gospodarcz± (np. sprzedaj± telefony komórkowe), lub obcokrajowców prowadz±cych swoje interesy z walizki w pokojach hotelowych;
- brak fachowo¶ci i odpowiedniego wyposa¿enia pracowni w specjalistyczny sprzêt gemmologiczny (kilkudniowa praktyka, wpis do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej, lampka, lupa i ju¿ prowadzimy rzeczoznawstwo jubilerskie);
- brak zaufania do firm jubilerskich i rzeczoznawców, który powoduje, ¿e spora czê¶æ klientów zamiast kupowaæ precjoza w salonach jubilerskich, kupuje je od znajomych lub osób poleconych przez znajomych, a przy sprzeda¿y lub zakupie diamentów dokonuje kilkukrotnych wycen w celu wybrania dla siebie najkorzystniejszej;
- brak wspólnej strategii i wspólnej realizacji szeroko pojêtej promocji wyrobów jubilerskich i lansowania mody na kamienie szlachetne w mediach przez firmy dominuj±ce na polskim rynku jubilerskim.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46