Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

Sukcynit - ¿ywy kamieñ

      Sukcynit to powszechnie stosowana przez wspó³czesnych geologów i mineralogów nazwa bursztynu ba³tyckiego. Wywodzi siê ona z ³aciñskiego s³owa sucus oznaczaj±cego sok lub ¿ywicê wydzielan± przez drzewa. Antyczny rodowód nazwy wskazuje, od jak dawna istnieje w ¶wiadomo¶ci ludzi zwi±zek pomiêdzy ¿yw± przyrod± a niezwyk³ym kamieniem, piêknie l¶ni±cym i pachn±cym, zdolnym p³on±æ z³otym ogniem.
     Bogactwo odmian bursztynu i ci±g³e przemiany przedmiotów z niego wykonanych, pod wzglêdem barwy, stopnia przejrzysto¶ci i faktury powierzchniowej, zrodzi³y i podtrzymuj ± przekonanie o ¿ywej naturze tego kamienia. Od greckiego mitu o powstaniu bursztynu z ³ez Heliad po tytu³ niedawnej, wielkiej wystawy w szwedzkim Kalmarze "Bernsten - den levande stenen" (Bursztyn - ¿yj±cy kamieñ) przekonanie takie umacnia tak¿e twórczo¶æ literacka wielu narodów.

Zawarto¶æ kwasu bursztynowego
     Wyj±tkowo du¿a zawarto¶æ w bursztynie ba³tyckim substancji leczniczej, wystêpuj±cej te¿ w wielu wspó³czesnych ro¶linach - kwasu bursztynowego ró¿ni go od innych ¿ywic kopalnych. Na przyk³ad bursztyn dominikañski i bursztyn z Chiapas w po³udniowym Meksyku nie zawieraj± go wcale lub znacznie poni¿ej 3%. W sukcynicie kwas bursztynowy stanowi 3 do 8% ca³ej masy.
     Znacznie mniej kwasu bursztynowego, lecz w ilo¶ci maj±cej znaczenie dla fizjologii cz³owieka, znajdujemy w ró¿norodnych sk³adnikach po¿ywienia. Soki z niedojrza³ych owoców agrestu, jab³ek i winogron, ³odyg rabarbaru i lucerny, korzeni buraka cukrowego i rzepy oraz ziarna maku maj± go najwiêcej. W ziarnach jêczmienia i s³onecznika jest go oko³o 0,005%, a w suchej masie soku trzciny cukrowej 0,05%.
     W ostatnich dziesiêcioleciach badania naukowe kwasu bursztynowego doprowadzi³y do ustalenia jego oddzia³ywania na ludzki organizm w zwiêkszeniu odporno¶ci na czynniki chorobotwórcze, poprawie procesów energetycznych i w³a¶ciwym bilansie kwasów. Wytworzono i opatentowano dziesi±tki skutecznych leków zawieraj±cych kwas bursztynowy, szczególnie w USA, a tak¿e w dzisiejszej Rosji. W¶ród nich najwa¿niejsze wydaj± siê specyfiki zapobiegaj±ce starzeniu siê komórek ludzkiego organizmu. Kwas bursztynowy spe³nia w nich rolê inhibitora (¶rodka spowalniaj±cego lub ca³kowicie powstrzymuj±cego utratê) jonów potasu i antyutleniacza.
     W³a¶ciwo¶ci antytoksyczne i "porz±dkuj±ca moc" kwasu bursztynowego by³y znane i wykorzystywane od tysi±cleci. Wk³ad w badanie roli kwasu bursztynowego w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego wniós³ s³ynny Robert Koch, pionier nowoczesnej bakteriologii, który we wczesnym etapie swych do¶wiadczeñ w Wolsztynie na terenie Wielkopolski odkry³ i opisa³ zarodniki laseczki w±glika (tak dzi¶ gro¼nego dla ludzko¶ci), a pó¼niej w Berlinie odkry³ tuberkulinê i w efekcie otrzyma³ Nagrodê Nobla w 1905 r. Pierwsz±, dyplomów ± prac± lekarsk± Roberta Kocha by³o opracowanie na temat roli kwasu bursztynowego w organizmie ludzkim (rok 1886)1. Do¶wiadczenia prowadzi³ on na w³asnym organizmie, spo¿ywaj±c przez pewien czas wy³±cznie szparagi, mas³o i sok jab³kowy. Z do¶wiadczeñ tych wywiód³ tezê, ¿e ustrojowi ludzkiemu nie zagra¿a nagromadzenie nadmiaru kwasu bursztynowego, nawet po przyjmowaniu znaczniejszych dawek. Zosta³o to w pe³ni dowiedzione w najnowszych badaniach naukowych.

Sucha destylacja bursztynu ba³tyckiego (sukcynitu)
     Wyj±tkowo du¿a ilo¶æ kwasu bursztynowego w sukcynicie, blisko tysi±c razy wiêksza ni¿ w produktach spo¿ywczych, wsparta spostrze¿eniem, i¿ jego zawarto¶æ w drobnych okruchach, pokrytych zwietrzelin± (utlenion± warstw± zewnêtrzn ±), niezdatnych do wykorzystania w jubilerstwie, jest wiêksza ni¿ wewn±trz bry³ek, sta³a siê podstaw± do zastosowania procesu suchej destylacji w celu wyodrêbnienia u¿ytecznych sk³adników2.
     W toku suchej destylacji uzyskuje siê dwa sk³adniki przydatne w lecznictwie i kosmetyce, a mianowicie: kwas bursztynowy i olej bursztynowy, a ponadto kalafoniê bursztynow± bêd±c± doskona³ym produktem wyj¶ciowym do wytwarzania wysokiej klasy spoiw, lakierów, izolatorów wysokich napiêæ i impregnatów. Miêdzy innymi u¿ywana by³a w lutnictwie jako lakier zapewniaj±cy odpowiedni± wibracjê drewna.
Fot. 1. Najwiêcej kwasu bursztynowego jest w czerwonawej zwietrzelinie na powierzchni bry³ek. fot. Gabriela Gier³owska Fot. 2. Kryszta³y kwasu bursztynowego po procesie suchej destylacji i kilkakrotnym odparowaniu z roztworu wodnego maj± znaczne wymiary. Do produkcji leków i spo¿ycia w potrawach u¿ywa siê kwasu rozdrobnionego, w niewielkich dawkach. fot. Tadeusz Smu¿yñski
     Skraplanie frakcji suchej destylacji i pó¼niejszy kilkakrotny proces rozpuszczania w wodzie i odparowywania roztworu kwasu bursztynowego pozwala uzyskaæ jego czyste kryszta³y. Z kilograma bursztynu przy stosowanej obecnie technologii otrzymuje siê tylko czê¶æ zawartego w nim kwasu bursztynowego w ilo¶ci 10 do 12 g. Dlatego produkt jest do¶æ kosztowny. Zalet± jego jest ³atwo¶æ rozdrobnienia i doskona³a rozpuszczalno¶æ w wodzie, szczególnie gor±cej, lepsza ni¿ rozpuszczalno¶æ sacharozy, czyli cukru spo¿ywczego.
     Bardzo tani jest natomiast olej bursztynowy, wykorzystywany jako lek rozgrzewaj±cy w schorzeniach reumatycznych, a w najwiêkszej mierze do produkcji kremów i innych kosmetyków, z regu³y stosowany w znikomych domieszkach. Jego charakterystyczny zapach, równie silny jak stê¿one kadzid³o, nie przez wszystkich jest tolerowany.

Lecznicze i ³agodz±ce oddzia³ywanie bi¿uterii bursztynowej
     Najsilniejsze oddzia³ywanie chemiczne maj± ozdoby noszone na go³ym ciele, jak na przyk³ad naszyjniki, bransoletki czy pier¶cienie formowane z bry³ek bursztynowych. Bursztynowe kolie przylegaj±ce do cia³a wokó³ szyi dobrze oddzia³uj± na schorzenia tarczycy. Dziêki zwiêkszonej zawarto¶ci kwasu bursztynowego w szorstkiej zwietrzelinie zewnêtrznej silniej dzia³aj± elementy z surowego bursztynu lub z pozosta³o¶ci± kory we fragmentach. Nie oznacza to jednak braku dobroczynnego wp³ywu bursztynu dok³adnie oszlifowanego i wypolerowanego. W tym stanie ma on nawet pewn± przewagê, bowiem jest przyjemny w dotyku i ³atwiej przekazuje efekty ujemnej jonizacji elektrycznej.
     O nadzwyczajnej skuteczno¶ci bursztynu ba³tyckiego w leczeniu tarczycy by³ przekonany najs³ynniejszy lekarz ¶redniowiecza, arabski uczony z ³aciñska zwany Awicenn±. Uwa¿a³ on, ¿e noszenie na szyi kolii z bursztynu mo¿e zlikwidowaæ tak zwane "wole", oznakê silnego zaawansowania schorzenia.
     Wspó³cze¶nie przekonanie takie potwierdza bia³oruski mineralog Albert Bogdasarow,3 który postuluje powszechne noszenie naszyjników bursztynowych na obszarze wzmo¿onej radiacji wywo³anej katastrof± reaktora atomowego w Czarnobylu, szczególnie przez dzieci.
     Nie trac± chemicznej skuteczno¶ci ozdoby wykonane z bursztynu pra¿onego, nawet w autoklawach w atmosferze azotu lub argonu, choæ przy tym zabiegu trac± niestety przyjemny zapach. Walorów zapachowych nie traci natomiast bursztyn pra¿ony w powietrzu lub piasku czy soli kuchennej pod normalnym ci¶nieniem i w temperaturze nieprzekraczaj±cej 120OC.
     Delikatny zapach wydzielany przez bursztyn noszony wprost na ciele jest wprawdzie poni¿ej progu wra¿liwo¶ci ludzkiego powonienia, lecz istnieje nieustannie i stwarza przyjazn± aurê.
     Od dawna zaobserwowano korzystne oddzia³ywanie bursztynu na powierzchniê skóry i na jej stany zapalne. W wielu znanych mi przypadkach pod wp³ywem bursztynowych bransolet ustêpowa³y guzy artretyczne na przegubach d³oni, a skóra w tych miejscach stawa³a siê jêdrna i g³adka.
     Jeszcze bardziej dobroczynne skutki wywiera³o noszenie w d³oni jednego du¿ego bursztynowego jaja lub 2-3 mniejszych, co jest zwyczajem przeniesionym jeszcze z antycznego Rzymu. Podobnie korzystne, niezale¿nie od znaczenia religijnego, jest noszenie na d³oni (krótkich, z³o¿onych z 33 paciorków i 3 minaretów) muzu³mañskich ró¿añców, czêsto przesuwanych miêdzy palcami i wokó³ przegubu w toku modlitwy lub odruchowo.
     Noszenie bursztynowych ró¿añców chrze¶cijañskich, choæ nie tak powszechne jak w ¶redniowieczu, kiedy musia³y powstawaæ w celu ich wytwarzania wyspecjalizowane cechy "paternostermacherów", tak¿e ³±czy zadania modlitewne z dobroczynnym wp³ywem na zdrowie.

Leki homeopatyczne i ¶rodki kosmetyczne
     Od zamierzch³ych czasów sporz±dzane s± z drobnego surowego bursztynu (lub bursztynowej m±czki) nalewki na spirytusie. W regionach najwiêkszych nagromadzeñ bursztynu, na Kaszubach i na Litwie, codzienne za¿ywanie kilku kropli nalewki w szklance wody jest traktowane jako niezawodny sposób profilaktyki przed wszystkimi chorobami. Wodny roztwór nalewki jest te¿ rozpylany w izbach mieszkalnych jako metoda ujemnej jonizacji powietrza. Nalewkê stosuje siê zewnêtrznie przeciwko reumatyzmowi i chorobom skóry, nacieraj±c ni± bol±ce miejsca. Niezw³oczny efekt rozgrzewaj±cy i przyjemny zapach zachêcaj± do takich zabiegów.
     Polska fabryka kosmetyków Pollena-Eva w Lodzi przedstawi ³a na wystawie "Brussels-Eureka" w roku 2000 seriê kosmetyków energizuj±cych do twarzy, cia³a i w³osów z dodatkiem drobno sproszkowanego bursztynu i za doskona³± ich skuteczno¶æ zosta³a nagrodzona z³otym medalem. Inna fabryka Polleny w Lublinie pracuje obecnie nad wykorzystaniem kwasu bursztynowego do produkcji kosmetyków.
Fot. 3. Przyk³ady leków produkcji rosyjskiej. Najczê¶ciej s± to sole kwasu bursztynowego. fot. Gabriela Gier³owska     Produkcjê ró¿norodnych preparatów i przedmiotów leczniczych z bursztynu w firmie Ambersmell prowadzi³ do niedawna przedwcze¶nie zmar³y in¿. Romañ Lysoñ w Gdañsku.4 Spopularyzowa³ on stosowanie w warunkach mieszkaniowych kadzid³a bursztynowego, u¿ywanego od dawna w ¶wi±tyniach, oraz przeniós³ na teren miejski lokaln± tradycjê regionu Kurpi u¿ywania gryzaczków dla z±bkuj±cych niemowl±t w postaci kó³ek bursztynowych zawieszanych na szyi dziecka. Jest to od wieków sprawdzony sposób na wyrzynanie siê zdrowych zêbów i ¶rodek antyseptyczny jamy ustnej.

Lecznicza si³a bursztynu odnotowana przez dawnych badaczy
     Zbiór wszystkich zapisów i wskazówek jak wykorzystywaæ bursztyn do celów leczniczych, pochodz±cych tylko od uznanych za najwy¿sze autorytety badaczy, nale¿a³oby zacz±æ od lekarza wszech czasów - Hipokratesa (460-377 p.n.e.). Przekracza³oby to jednak ramy krótkiego artyku³u, a nawet ca³ej ksiêgi. Dlatego te¿ przytoczê tylko niektóre wypowiedzi i obserwacje, w ¶lad za opracowaniem Barbary Kosmowskiej- Ceranowicz5.
1. Pliniusz Starszy (32-79 n.e.) - ozdoby bursztynowe i paciorki noszone na szyi: przeciw chorobom gard³a i migda³ów; roztarty z miodem i olejkiem ró¿anym: pomaga w chorobach oczu.
2. Wed³ug zaleceñ ¶w. Hildegardy (1098-1179) - bursztyn przez 14 dni wk³adaæ na godzinê do piwa, wina albo wody, piæ po troszku po jedzeniu: tylko przeciw bólom ¿o³±dka i jelit.
3. Wed³ug Agricoli (1546) - bursztyn w p³ynie: uspokaja wszystkie krwawienia, hamuje wymioty i wycieki ropy, skutkuje w nie¿ycie g³owy (katar g³owy), na migda³y; zapach bursztynu (jako kadzid³a) - ko³atanie.
4. Wed³ug Patty Rice z powo³aniem siê na W. Salmona (1696) - bursztyn sproszkowany w ilo¶ci 2,1 g w oko³o 142 cm3 bia³ego wina, raz dziennie przez 7-8 dni: przeciw padaczce.
5. Wed³ug mgr H. Rachuby z apteki homeopatycznej w Warszawie (1990) - krople bursztynowe na spirytusie w rozcieñczeniu homeopatycznym D6, trzy razy dziennie na pó³ godziny przed jedzeniem: szeroki zakres na zasadzie stymulatora.
     Wiele dawnych recept budzi dzi¶ zrozumia³e zastrze¿enia i w±tpliwo¶ci, lecz niew±tpliwa jest lecznicza si³a bursztynu i prognoza, ¿e w wyniku wspó³czesnych i przysz³ych badañ naukowych ludzko¶æ potrafi wydobyæ z bursztynu nie tylko urodê, lecz i wspomo¿enie zdrowia.

1 M.N. Kondraszowa (red.): Biochemiczne podstawy fizjologicznego wp³ywu kwasu bursztynowego i ogólna charakterystyka jego oddzia³ywania na organizm (ros.). W: Tierapewticzeskoje diejstwije jantarnoj kis³oty. Puszczino 1976.
2 S.S. Sawkiewicz (Jantar. Leningrad 1970) przedstawia opis technologii suchej destylacji bursztynu w Kaliningradzkim Kombinacie Bursztynowym. 3A. Bogdasarow: Leczenie bursztynem. "Kaliningradzka Prawda" 57: 1988.
4 R. Lysoñ: Poznaj lecznicz± si³ê bursztynu. Prospekt firmy Ambersmell. Gdañsk 1999.
5 B. Kosmowska-Ceranowicz: Zarys wiadomo¶ci o leczeniu bursztynem. W: A. Szymañski (red.): Biomineralizacja i biomateria³y. PWN, Warszawa 1991, 152-162.

Literatura uzupe³niaj±ca:
B. Chance (red.): Energy-linked function of mitochondria. L. Acad. Press, N.Y. 1963.
M.N. Kondraszowa: Biofizika. Puszczino 1970.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46