Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Na ok³adce: Jaros³aw Westermark, pier¶cionek, bursztyn, z³oto, "Amberif 2002".

fot. J. Westermark

W NUMERZE

£ad w nazewnictwie kamieni jubilerskich z bursztynu ba³tyckiego

     Komisja Rzeczoznawców Miêdzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników uzna³a za stosowne odnie¶æ do bursztynu zasady stosowane przez CIBJO (Confederation Internationale de la Bijouterie, Joaillerie, Orfeviere des Diamantes, Perles et Pierres - Miêdzynarodowa Konfederacja Bi¿uterii, Srebrnej Zastawy, Diamentów, Pere³ i Kamieni) do mineralnych kamieni jubilerskich i nazwaæ bursztyn po obróbce termicznej (lub jakichkolwiek innych zabiegach fizycznych i chemicznych) bursztynem poprawianym (por. zasady klasyfikacji ¿ywic kopalnych w "PJ" nr 1(9), 2000 s. 15-16).
     W przeciwieñstwie do niesprecyzowanego okre¶lenia "bursztyn prawdziwy" przyjêty termin "poprawiany" rzetelnie informuje kupuj±cego o dokonanych zabiegach modyfikuj±cych. W jakim stopniu ma to wp³ywaæ na proporcje wyceny w stosunku do kamieni naturalnych, rzeczoznawcy Stowarzyszenia Bursztynników pozostawiaj± stronom kontraktów, ze wskazówk± o wy¿szej warto¶ci bursztynu naturalnego.
     Nazewnictwo kamieni bursztynowych uwzglêdnia te¿ rozpowszechnione obecnie sklejanie kamieni bursztynowych z innymi warstwami barwnymi lub podmalowywanie ich na spodach. Tu tak¿e stosuje siê powszechnie znane, identyczne ze stosowanymi dla wszelkich kamieni jubilerskich, okre¶lenia dublet i triplet.
     Malowanie spodów kamieni farbami nietrwa³ymi lub nasycanie ich pigmentami Komisja uzna³a za niedopuszczalne.
     W ocenie Stowarzyszenia Bursztynników niedopuszczalne jest te¿ stosowanie w bi¿uterii kamieni wykonanych z prasowanej m±czki lub granulatu bursztynowego. Taki materia³ otrzyma³ nazwê bursztynu rekonstruowanego (prasowanego) i winien byæ przeznaczany raczej na wyroby u¿ytkowe lub ich elementy (na przyk³ad rêkoje¶ci no¿y, lasek, parasoli, puzderka i szkatu³ki, papiero¶nice, cygarniczki). Ten sposób u¿ytkowania ma ju¿ tradycjê datuj±c± siê od XIX w. Obecnie jednak materia³ prasowany przeznaczany jest prawie wy³±cznie na bi¿uteriê.
     Wyroby z bursztynu rekonstruowanego maj± nieograniczony dostêp do stoisk targowych "Amberifu", najwiêkszych targów bursztynu w Polsce, pod warunkiem ich wyra¼nego oznaczenia. Nie mog± ich jednak oferowaæ firmy rekomendowane przez Stowarzyszenie Bursztynników, bowiem w przekonaniu wiêkszo¶ci cz³onków tej organizacji kamienie wykonane przez sprasowanie m±czki czy te¿ granulatu nie s± tym samym co oryginalny bursztyn z bry³ek. Krzywa badania w podczerwieni bursztynu naturalnego i rekonstruowanego jest identyczna. Obowi±zkiem firm rekomendowanych jest informowanie i oznaczanie swoich wyrobów zgodnie z przyjêtym przez Stowarzyszenie nazewnictwem.
     Miêdzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zamierza spowodowaæ przyjêcie proponowanego przez nas nazewnictwa do oficjalnego stosowania w Unii Europejskiej.
     Nazewnictwo kamieni jubilerskich z bursztynu
1. Bursztyn, bursztyn naturalny, sukcynit - surowiec, pó³fabrykaty lub wyroby z bursztynu ba³tyckiego bez sztucznie wywo³anych zmian w³a¶ciwo¶ci fizycznych lub chemicznych.
2. Bursztyn (sukcynit) poprawiany - pó³fabrykaty lub wyroby z bursztynu ba³tyckiego, w których wywo³ano sztucznie (na przyk³ad pod wp³ywem ciep³a lub ci¶nienia) zmiany w³a¶ciwo¶ci fizycznych lub chemicznych.
3. Bursztyn dublet, triplet lub wieloelementowy - sk³adaj±cy siê z dwóch, trzech lub wiêcej czê¶ci, z których przynajmniej jedna musi byæ naturalnym bursztynem ba³tyckim. Nie mog± to byæ bry³ki lub okruchy bursztynu zatopione bez regularnego uk³adu w ¿ywicy syntetycznej - taki materia³ zalicza siê do falsyfikatów. Dopuszcza siê warstwê barwn± miêdzy elementami bursztynowymi lub umieszczenie uformowanego kamienia bursztynowego na pod³o¿u z innego materia³u. Nie dopuszcza siê malowania spodu gotowych kamieni jubilerskich w celu zmiany ich naturalnej barwy.
4. Bursztyn rekonstruowany (prasowany) - materia³ z ma³ych okruchów lub m±czki z bursztynu ba³tyckiego sprasowanych pod wp³ywem podwy¿szonej temperatury i wysokiego ci¶nienia.
5. Imitacje bursztynu - inne ni¿ bursztyn ba³tycki ¿ywice kopalne lub subfosylne oraz ¿ywice syntetyczne i inne tworzywa sztuczne podobne wygl±dem do bursztynu ba³tyckiego (sukcynitu), ale o innych w³a¶ciwo¶ciach fizyczno-chemicznych.
     Komisja Rzeczoznawców odnios³a siê te¿ do sposobu nazywania bursztynem ¿ywic kopalnych, które nie s± sukcynitem, a które nie maj± ju¿ ustalonych nazw, jak symetyt czy birmit. Te z nich, których wiek przekracza 1 milion lat, mog± byæ na polskim rynku nazywane bursztynem z dodatkiem bli¿szego okre¶lenia (na przyk³ad geograficznego, jak bursztyn dominikañski czy bursztyn meksykañski). Dziêki temu mo¿na zapobiec myleniu substancji, których cena znacznie siê ró¿ni.
     Wyj±tkowa pozycja bursztynu ba³tyckiego wynika z jego dominuj±cego udzia³u w rynku. Na 1000 ton rocznego wydobycia bursztynu ba³tyckiego przypada 6 do 8 ton bursztynu dominikañskiego i znacznie mniej birmitu oraz ¶ladowe ilo¶ci innych ¿ywic kopalnych (na przyk³ad poni¿ej 100 kg rocznie symetytu). Oznacza to 99% udzia³u w zaopatrzeniu przetwórstwa w bursztyn ba³tycki.
     Nie mog± byæ nazywane bursztynem ¿ywice subfosylne, m³odsze ni¿ milion lat. Nie nadano im konkretnej polskiej nazwy, lecz przyjêto rozpowszechnione okre¶lenie "kopal" (copall). S± to ¿ywice wystêpuj±ce w znacznych ilo¶ciach na pó³kuli po³udniowej, bardzo tanie w relacji do wszelkich ¿ywic kopalnych. Czêsto wykorzystywane s± jako materia³ na imitacje wyrobów lub stanowi± cenne okazy przyrodnicze, szczególnie ze wzglêdu na wystêpuj±c± w kopalach obfito¶æ inkluzji ro¶linnych i zwierzêcych.
     Zarz±d Stowarzyszenia Bursztynników uzyska³ zapewnienie organizatorów "Amberifu", ¿e wyroby z kopalu nie bêd± mog³y byæ na tych targach eksponowane ani tym bardziej oferowane do sprzeda¿y. Okazy przyrodnicze natomiast mog± byæ eksponowane z rzetelnym opisem okre¶laj±cym rodzaj i miejsce pochodzenia ¿ywicy.
     Rzeczoznawcy Miêdzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników corocznie s³u¿± pomoc± go¶ciom targów w stoisku pod nazw± "Laboratorium bursztynu", gdzie mo¿na upewniæ siê, jaki rodzaj bursztynu siê posiada lub zamierza zakupiæ.
     Rzeczoznawcy Stowarzyszenia Bursztynników maj± nadziejê, ¿e opracowane przez nich nazewnictwo znajdzie zrozumienie wytwórców i przyczyni siê do utrwalania rzetelno¶ci i stabilno¶ci handlu bursztynem. Zachêci kupców ze ¶wiata do szerszego handlu z firmami rekomendowanymi przez Stowarzyszenie, stosuj±cymi jasne i czytelne zasady klasyfikacji kamieni jubilerskich z bursztynu.

Fotografie: 1-3, 9, 10, 12-15 przedstawiaj± okazy z kolekcji autorki


     * Gabriela Gier³owska jest sekretarzem Komisji Rzeczoznawców Miêdzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_1-15/index.php on line 46