Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Jacek Byczewski, bransolety, stal, z³oto

fot. J. Malinowski

W NUMERZE

Komercjalizacja us³ug rzeczoznawczych a ochrona interesów i praw konsumentów
     Obecnie w obrocie handlowym na rynku jubilerskim dominuje bi¿uteria z diamentami oszlifowanymi kilkupunktowymi, klasy czysto¶ci SI. Nie by³oby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, ¿e zakres tej klasy czysto¶ci ulega w ostatnim czasie coraz wiêkszej rozci±gliwo¶ci.
     Wzglêdy komercyjne bior± górê nad merytorycznymi i klasê czysto¶ci SI niektóre firmy jubilerskie przesuwaj± coraz czê¶ciej w obszar klasy czysto¶ci P. Dla zamaskowania przed klientem faktycznej czysto¶ci diamentów wprowadzaj± one wed³ug cennika Rapaport Diamond Report podklasê czysto¶ci SI3, która nie jest usankcjonowana ¿adnymi przepisami miêdzynarodowymi.
     Ostatni aneks do przepisów IDC (Miêdzynarodowej Rady ds. Diamentów) wprowadzono 13 lipca 1989 r. na posiedzeniu IDC w Antwerpii, na którym zdecydowano rozdzieliæ klasê czysto¶ci SI na dwie podklasy SI1 i SI2. Od tego czasu ¿adnych innych aneksów do skali czysto¶ci nie wprowadzono. Nale¿y wiêc wyraziæ zdziwienie, ¿e ten naganny proceder nie spotyka siê z odpowiedni± reakcj± ze strony organizacji spo³eczno-zawodowych, rekomenduj±cych swoich rzeczoznawców zatrudnionych w firmach jubilerskich. Te niestosowne praktyki w zakresie klasyfikowania cech jako¶ciowych diamentów k³óc± siê ponadto z ogólnymi za³o¿eniami unijnych dyrektyw konsumenckich, które Rada Ministrów konsekwentnie wdra¿a w ¿ycie od wrze¶nia 1998 r. Rz±dowa polityka konsumencka przygotowana przez Urz±d Ochrony Konkurencji i Konsumentów obliguje wszystkie bran¿e, w tym równie¿ bran¿ê jubilersk±.
     Nale¿y podkre¶liæ, ¿e wiêkszo¶æ z przyjêtych przez rz±d za³o¿eñ na lata 2000-2001 zosta³a ju¿ zrealizowana. Przede wszystkim Sejm uchwali³ kilka wa¿nych aktów prawnych, w wielu wypadkach zosta³y tak¿e wydane odpowiednie rozporz±dzenia wykonawcze. Zawarte w nich regulacje precyzuj± prawa i obowi±zki przedsiêbiorców, formu³uj± okre¶lone zakazy i nakazy dotycz±ce prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej, w tym niezbêdne procedury i wymogi, jakim musz± odpowiadaæ towary bêd±ce przedmiotem obrotu, oraz sankcje za nieprzestrzeganie prawa. Z tego te¿ wzglêdu firmy jubilerskie powinny liczyæ siê z tym, ¿e coraz czê¶ciej bêd± mia³y do czynienia z wymagaj±cym i ¶wiadomym swych praw konsumentem (notabene firmy jubilerskie tak¿e s± konsumentami). Dzisiejszy konsument potrafi korzystaæ z odpowiednich instrumentów prawnych w celu dochodzenia swych roszczeñ z ró¿nych tytu³ów (nie tylko z tytu³u gwarancji i rêkojmi, ale równie¿ np. z tytu³u zakazu stosowania niedozwolonych klauzul umownych i obowi±zku spe³niania w odniesieniu do produktu okre¶lonych wymogów, w tym dotycz±cych oznaczeñ).
     Ilekroæ uprawniony interes klienta zostanie naruszony, w jego obronie mog± wyst±piæ organizacje czy rzecznicy konsumentów, Inspekcja Handlowa albo Rzecznik Praw Obywatelskich. Oczywi¶cie taki klient mo¿e równie¿ nag³o¶niæ sprawê w mediach albo wytoczyæ stosowne powództwo i dochodziæ swych praw przed s±dem powszechnym. W tym kontek¶cie nale¿y wymieniæ nowe unormowania odnosz±ce siê do Inspekcji Handlowej (Dz. U. nr 4, poz. 25, 2001 r.).
     Co jest istotne dla firm jubilerskich w nowych uregulowaniach prawnych dotycz±cych Inspekcji Handlowej? Otó¿ ulega zmianie usytuowanie rzeczoznawców ds. jako¶ci produktów lub us³ug. Ich listê bêdzie teraz prowadzi³ Wojewódzki Inspektor (art. 11, ust. 2), a stosowne rozporz±dzenie okre¶li warunki i tryb wpisu rzeczoznawców na listê, tryb ich weryfikacji oraz nadzoru nad ich dzia³alno¶ci±.
     Regulacja ta ma s³u¿yæ skuteczniejszej ni¿ dotychczas ochronie konsumentów w prowadzonej przez Inspekcjê procedurze mediacyjnej, uruchamianej na skutek skargi konsumenta, czy w przypadku sporu miêdzy konsumentem a przedsiêbiorc±, Dla jasno¶ci nale¿y podkre¶liæ, ¿e ustawodawca, mówi±c o przedsiêbiorcy, rozumie przez to wszelkie podmioty gospodarcze, w tym równie¿ handlowców i us³ugodawców (patrz przepisy ustawy z 19 listopada 1999 r. - prawo dzia³alno¶ci gospodarczej).
     Zgodnie z postanowieniami art. 11, ust. 2 ustawy o Inspekcji Handlowej, rzeczoznawcy s± powo³ywani do wydawania opinii o jako¶ci produktów lub us³ug na zlecenie konsumenta, przedsiêbiorcy, sta³ego polubownego s±du konsumenckiego, G³ównego Inspektora, inspektora wojewódzkiego, powiatowego (miejskiego), rzecznika konsumentów albo organizacji spo³ecznej, do której zadañ statutowych nale¿y ochrona konsumentów. Tak du¿y zakres osób prawnych i fizycznych uprawnionych do zlecania rzeczoznawcom wojewódzkim Inspekcji Handlowej wydawania opinii o jako¶ci produktów lub us³ug podniesie zapewne ich presti¿ spo³eczny. Dlatego tryb weryfikacji rzeczoznawców oraz nadzór nad ich dzia³alno¶ci±, które okre¶li w specjalnym rozporz±dzeniu Prezes Rady Ministrów, bêdzie podlegaæ ostrym kryteriom. Skoñcz± siê zatem praktykowane od wielu lat zwyczaje nadawania tytu³ów ekspertów i rekomendowania rzeczoznawców przez kole¿eñskie zespo³y zawodowe oraz licytacje, którzy z rzeczoznawców rekomendowanych przez tê lub inn± organizacjê spo³eczno-zawodow± s± bardziej kompetentni do wydawania opinii w przedmiotowej sprawie.
     Zgodnie z duchem ustawy o Inspekcji Handlowej ka¿dy rzeczoznawca, który aktualnie ¶wiadczy us³ugi na rzecz ludno¶ci, bêdzie musia³ poddaæ siê weryfikacji, je¶li zechce siê znale¼æ na li¶cie rzeczoznawców inspektora wojewódzkiego. Konsumenci za¶, zorientowawszy siê w nowych uregulowaniach prawnych, bêd± korzystaæ (z oczywistych wzglêdów) z us³ug tych rzeczoznawców, którzy uzyskali status prawny nadany im przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej. To nowe usytuowanie prawne rzeczoznawców ds. jako¶ci wyrobów lub us³ug (dotychczas oparte na spo³ecznym zaufaniu) przyczyni siê do uporz±dkowania tej specyficznej dzia³alno¶ci gospodarczej, jak± jest ¶wiadczenie us³ug rzeczoznawczych. Dot±d, wskutek braku uregulowañ prawnych, ka¿dy, kto zarejestrowa³ swoj± dzia³alno¶æ gospodarcz± nawet w zakresie us³ug rzeczoznawczych (bez udokumentowania swoich kwalifikacji), móg³ bez ¿adnych przeszkód prawnych wydawaæ certyfikaty, ekspertyzy, opinie itp.
     Prowadzi³o to w szeregu przypadków do nadu¿yæ i zwyk³ych oszustw niezorientowanych w tej materii konsumentów; ¶wiadcz± o tym liczne procesy s±dowe, które koñczy³y siê na ogó³ umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa wniesionego przeciw temu lub innemu pseudorzeczoznawcy z uwagi na brak wyra¼nych klauzul prawnych ograniczaj±cych dzia³alno¶æ osób niekompetentnych w zakresie badañ i certyfikacji kamieni szlachetnych. Nale¿y zatem ¿ywiæ nadziejê, ¿e podejmowane przez rz±d liczne inicjatywy dotycz±ce ochrony interesów i praw konsumentów w zwi±zku z unijnymi dyrektywami konsumenckimi przyczyni± siê do generalnego uporz±dkowania dzia³alno¶ci rzeczoznawczej równie¿ w bran¿y jubilerskiej.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3-14/index.php on line 46