Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Jacek Byczewski, bransolety, stal, z³oto

fot. J. Malinowski

W NUMERZE

Z muzeów, antykwariatów i kolekcji prywatnych
     Warszawska wytwórnia FRAGET powsta³a w 1824 r. Celem jej by³ wyrób naczyñ i drobnej galanterii z blachy platerowanej. Za twórcê firmy uwa¿a siê Józefa Frageta, który przyby³ do Polski z Francji wraz z bratem Alfonsem. Firma trafi³a w gust i zapotrzebowania warszawskiej klienteli. Z roku na rok wzrasta³o zainteresowanie przedmiotami platerowanymi, które by³y znacznie tañsze ni¿ srebrne, a form±, precyzj± wykonania i elegancj± w niczym im nie ustêpowa³y.
     Zainteresowanie wyrobami FRAGETA nie ogranicza³o siê tylko do Warszawy. W po³owie XIX w. magazyny i sklepy firmowe z wyrobami firmy znajdowa³y siê tak¿e w Petersburgu, Berdyczowie, Charkowie, Kijowie i Wilnie.
     Samodzieln± i niezale¿n± dzia³alno¶æ firmy zakoñczy³ wybuch II wojny ¶wiatowej.

     Patera platerowa, mosi±dz srebrzony, wykonana przez warszawsk± firmê FRAGET na pocz±tku XX w. Model ten jest powtórzeniem formy z po³owy XIX w., wykonanej wówczas z blachy miedzianej.
     Patera wystawiona w Antykwariacie Lamus przy ul. Nowomiejskiej 8 w Warszawie jest sygnowana podwójnym znakiem: g³ównym w owalu FRAGET PLAQUE oraz znakiem dodatkowym, tj. skrzy¿owanymi m³oteczkami w kó³ku. Wysoko¶æ jej wynosi 15 cm.
     Przedmiot utrzymany jest w stylu historycznym, neobarokowym, z bogat± ornamentyk± i z³oceniem. Brzeg patery opleciony jest srebrzon±, charakterystyczn± dla tego stylu wici± ro¶linn±, a dla podkre¶lenia elegancji i wytworno¶ci przedmiotu ¶rodek talerza patery poddano z³oceniu, które w tym przypadku zachowa³o siê w bardzo dobrym stanie. Talerz wsparty jest na neobarokowej stopie. Jej charakter podkre¶la zastosowanie barokowych motywów dekoracyjnych, takich jak rocaille, palmety oraz motyw ma³¿owinowo-uszny.
     Przedmiot ten, choæ niewielkich rozmiarów, stanowi cenny i bardzo dekoracyjny akcent ozdoby sto³u. Dzisiaj, ju¿ coraz trudniej znale¼æ w sprzeda¿y przedmiot platerowy, wykonany ponad 100 lat temu, z zachowanym jednocze¶nie oryginalnym srebrzeniem, z³oceniem, bez ¶ladów napraw.

     Waza (z symbolem ¶w. Huberta, patrona my¶liwych na czarze), mied¼, mosi±dz - srebrzone, z fragmentami poro¿a jelenia i sarny oraz k³ami jelenia (grandlami), wysoko¶æ 41 cm. Podstawa sygnowana: "SCHMIT'Z", Niemcy, XIX/XX w. Przerabiana i wtórnie cechowana. Muzeum £owiectwa i Je¼dziectwa, Warszawa, ul. Szwole¿erów 9, £azienki Królewskie.
Katarzyna Rudkowska, Ireneusz Wojczuk
Fotografie I. Wojczuk

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3-14/index.php on line 46