Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Jacek Byczewski, bransolety, stal, z³oto

fot. J. Malinowski

W NUMERZE

Dawny i wspó³czesny kunszt z³otniczy - historia kolekcji sztuki z³otniczej w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy
     Od ponad 20 lat tworzona jest w Muzeum Miedzi w Legnicy kolekcja, która ma ambicjê staæ siê zbiorem reprezentatywnym dla panoramy zjawisk zachodz±cych w z³otnictwie polskim od okresu miêdzywojennego do wspó³czesno¶ci. Finansowym dla niej zapleczem by³ hojny mecenat pañstwowy oraz ofiarno¶æ samych z³otników. Kszta³t artystyczny zbioru rodzi³ siê dziêki zaanga¿owaniu mi³o¶ników sztuki srebra i ¿yczliwej opiece przedstawicieli ¶wiata nauki. Niektóre zespo³y kolekcji by³y ju¿ pokazywane na kilku wystawach muzealnych w kraju. Obecnie, dziêki zaproszeniu dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce, zbiór ilustruj±cy powstanie i rozwój polskiego z³otnictwa artystycznego zostanie zaprezentowany w Chicago w najbli¿szych miesi±cach.

     Historia powstania kolekcji jest zwi±zana z cykliczn± imprez± odbywaj±c± siê w Legnicy od 1979 r. pod has³em Ogólnopolskie Przegl±dy Form Z³otniczych SREBRO. W tym czasie by³y to jedyne w Polsce zorganizowane dzia³ania na rzecz rozwoju polskiego z³otnictwa, stymuluj±ce jego twórczo¶æ w kierunku sztuki srebra, pozwalaj±ce na stworzenie platformy szerokiej prezentacji artystycznej. Równolegle narodzi³a siê idea tworzenia kolekcji srebra artystycznego w Muzeum Miedzi. W zamierzeniach twórców programu imprezy zbiór ten mia³ stanowiæ dokumentacjê i zapis dzia³añ wystawienniczych promuj±cych nowe tendencje w z³otnictwie polskim. Mia³ byæ tak¿e artystyczn± wizytówk± Legnicko-G³ogowskiego Zag³êbia Miedziowego poprzez ukazanie mo¿liwo¶ci wykorzystania srebra pozyskiwanego w trakcie produkcji miedzi.
     Pocz±tek gromadzeniu da³y nieliczne (7 obiektów) zakupy po dwóch wystawach OPFZ SREBRO '79. By³y w¶ród nich, pokazane na wystawie g³ównej, "Naszyjniki rewiowe" o geometrycznych formach autorstwa Iwony Treli-Mroziuk, powsta³e dla kolekcji domów Mody Polskiej w Warszawie, a ponadto dwie prace rze¼biarskie Józefa Fajngolda, nawi±zuj±ce do miêdzywojennej stylistyki art déco, na wystawie monograficznej. Te ró¿ne biegunowo prezentacje i dokonane po¼niej nabytki zaci±¿y³y na przysz³ym kierunku gromadzenia zbiorów. By³y to bowiem prace ilustruj±ce jednej strony aktualne osi±gniêcia polskiego z³otnictwa, z drugiej za¶ jego historyczne korzenie tkwi±ce w przesz³o¶ci miêdzywojennej. Od po³owy lat 80. postanowiono, ¿e po przegl±dach kupowane bêd± prace najwy¿ej ocenione przez jury.
     Okazjê do poszerzenia znajduj±cego siê dopiero w zarodku zbioru da³ II OPFZ SREBRO '80. Czê¶æ z zakupionych do muzeum prac stanowi³y obiekty o prostych, geometrycznych formach wnosz±ce oryginalne my¶lenie do projektowania obiektów z³otniczych. Podkre¶lano w nich walor u¿ytego materia³u, warto¶ci± by³ kolor w eleganckich po³±czeniach srebra z miedzi±, hebanem czy macic± per³ow±. W niektórych pojawi³a siê tendencja do odchodzenia od tradycji i stosowania zdobnictwa. W¶ród autorów 33 prac zakupionych po konkursach na twórcze wykorzystanie miedzi w bi¿uterii (bransoleta i pier¶cionek) i przedmiocie (³y¿ka) byli: Tadeusz Klimczak, Stanis³aw Kêdzierski, Andrzej Bandkowski, Kamilla Rohn, Maria Fr±ckowiak-Ramach, Marek Brzozowski, Stanis³aw Kêdzierski, Adam Mo¿d¿eñ, Janusz Bo¿ek, Wojciech Brzeziñski. Nabyto tak¿e stworzon± w "kulcie pracy" bransoletê "Stó³ lutniczy" Tomasza Zaremskiego. Nie wszystkie jednak nagrodzone przez jury obiekty trafi³y do legnickiej kolekcji. Najbardziej awangardowe wzbogaci³y zbiory muzeów w Gliwicach i w Kazimierzu Dolnym.
     Dynamicznie rozwijaj±c± siê imprezê przerwa³ stan wojenny og³oszony w grudniu 1981 r. i wyjazd z Legnicy Marka Nowaczyka, spiritus movens z³otniczych prezentacji. Reaktywowanie dzia³alno¶ci nast±pi³o w 1983 r., a gospodarzem legnickiego "srebra" zosta³o Biuro Wystaw Artystycznych (BWA). Prócz tradycyjnych przegl±dów zaproponowano wówczas eksperymentalne wystawy tematyczne o charakterze konkursów, wyzwalaj±ce inwencjê artystyczn±, mobilizuj±ce autorów do twórczej rywalizacji. Organizatorom chodzi³o o wypromowanie na sta³e tendencji, w której o warto¶ci obiektu z³otniczego stanowi³aby jego jako¶æ uwarunkowana form±, poziomem wykonania, a nie funkcj± u¿ytkow±.
     Równocze¶nie, z uwagi na znaczenie problemów zwi±zanych z gromadzeniem obiektów srebra i utrwalaniem informacji o dzia³alno¶ci legnickiego o¶rodka, w ramach BWA powsta³o Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze SREBRO - SZTUKA PRZEDMIOTU. Nie uda³o siê jednak w nowo powsta³ej strukturze zrealizowaæ zadañ kolekcjonerskich. Powsta³a kilkuletnia luka dokumentacyjna, o której ¶wiadczy znikoma liczba obiektów zakupionych w drugiej po³owie lat 80. zarówno do muzeum, jak i do BWA.
     Sytuacja uleg³a zmianie na korzy¶æ w latach 90., gdy zacie¶ni³a siê wspó³praca Biura Wystaw Artystycznych z Muzeum Miedzi, które nasili³o dzia³ania kolekcjonerskie. Z czasem ich narzêdziem, kreuj±cym oblicze legnickiego zbioru, sta³y siê wystawy autorskie, po których pozyskiwano liczne prace. W ten sposób zbiór uzupe³niano i rozszerzano go chronologicznie i tematycznie.
     Wa¿nym krokiem na tej drodze by³o zorganizowanie retrospektywnej wystawy pt. "15 lat legnickich pokazów srebra artystycznego" w 1995 r., której celem by³o pokazanie genezy i dorobku imprez srebra. Mieli¶my tak¿e nadziejê, ¿e przynajmniej czê¶æ eksponowanych wówczas prac trafi do zbiorów Muzeum Miedzi. Te oczekiwania spe³ni³y siê i w efekcie czê¶æ dzie³ z³otniczych z siedmiu przegl±dów i sze¶ciu wystaw tematycznych wzbogaci³a legnick± kolekcjê o ponad 100 prac (sk³adaj±cych siê nierzadko z kilku czy kilkunastu obiektów), w tym 36 darowizn. Ukazywa³y one przeobra¿enia, jakie dokona³y siê w z³otnictwie polskim w latach 80. i 90., od bi¿uterii czysto funkcjonalnej i dekoracyjnej do ozdób ekstrawaganckich oraz dzie³ sztuki z³otniczej bez funkcji u¿ytkowej, najczê¶ciej o charakterze rze¼biarskim. W pracach pó¼niejszych widaæ by³o odwrót od z³otniczych ¿artów, ascezy i surowo¶ci geometrycznych form, technicznych motywów, za³o¿onej matematycznej dok³adno¶ci na rzecz spokojnych i czystych kszta³tów z subteln± doz± eleganckiej dekoracji. Zmianê w kierunku klasyki spowodowa³a, jak siê wydaje, moda na stylistykê art déco, nowe poszukiwania twórcze, a tak¿e pewien przesyt tzw. antybi¿uteri± i antyz³otnictwem.
     Dokonanie zakupu tak powa¿nego zespo³u prac sta³o siê mo¿liwe dziêki zaanga¿owaniu organizacyjnemu i finansowemu Muzeum Miedzi i wsparciu Wydzia³u Kultury i Sztuki Urzêdu Wojewódzkiego w Legnicy, oraz samych z³otników . W tym miejscu wypada wszystkich naszych hojnych ofiarodawców wymieniæ (podaj±c w nawiasie liczbê ofiarowanych obiektów). Byli to: Andrzej Bandkowski (8), Andrzej Boss (4), Janusz Bo¿ek (1), Andrzej Cubrzyñski (1), Ewa Franczak i Piotr Oko³owicz (5), Krzysztof Giñko (1), Stanis³aw Kêdzierski (1), Ma³gorzata Müldner-Nieckowska (1), Mariusz Pajaczkowski (3), Kamilla Rohn (4), Ewa i Jacek Skrzyñscy (1), Magdalena i Tomasz Stajszczakowie (1), Eugeniusz Get-Stankiewicz (1), Bohdan Suchodolski (3), Piotr Szewczyk i Anna Skibska (1), Dariusz Zarañski (1), Hanna i Jacek Zdanowscy (3). Wyra¿amy tak¿e wdziêczno¶æ pozosta³ym artystom, których prace wzbogaci³y kolekcjê, a chc±c okre¶liæ szczegó³owo autorski kszta³t zbioru, przedstawiamy ich nazwiska w kolejno¶ci alfabetycznej: Barbara i Andrzej Bielakowie, Agnieszka Bruzda, Wojciech Brzeziñski, Marek Brzozowski, Jacek Byczewski, Rados³awa i Piotr Cieciurowie, Ewa Czarnota-Zaremska i £ukasz Zaremski, S³awomir Fija³kowski, Maria Fr±ckowiak-Ramach, Seweryna Guga³a-Stolarska, Jerzy Gurgul, Wiktor Gutt, Tadeusz Hernik, Tomasz Jagie³³o, Danuta K±cka, Tadeusz Klimczak, Danuta Kobielska, Jacek Kobielski, Jacek Kobiñski, Wojciech Kochman, Jaros³aw Kolec, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Robert Kulesza, Aleksandra Mamoñ, Bo¿ena Marciniak-Skowron i Wojciech Skowron, Tomasz Mayzel, Marek Milanowski, Adam Mo¿d¿eñ, Andrzej Mroziñski, Andrzej Mroziñski jun., Lucyna i Marek Nieniewscy, £ukasz Pyra, Leszek Kuba Radomski, Micha³ Smyka, Gra¿yna i W³odzimierz Stelmaszczykowie, Jerzy Stolarski, Andrzej Szadkowski, Dariusz Szafrañski, Rados³aw Szczepañski, Jerzy Szymula, Micha³ ¦lusarczyk, Iwona Trela-Mroziuk, Joanna Wajnikonis, Leszek Weiss, Jaros³aw Westermark, Edward Wikenhauser, Marcin Zaremski, Tomasz Zaremski.
     Wystaw± zbiorów krakowskiego kolekcjonera pt. "Srebro art déco z kolekcji Marka Sosenki" w 1993 r. cofnêli¶my siê do korzeni nowoczesnego z³otnictwa. Uda³o nam siê w wiêkszo¶ci zespó³ ten pozyskaæ drog± zakupu i darowizny. Liczy 150 obiektów, s± w¶ród nich srebra sto³owe, bi¿uteria oraz przedmioty dekoracyjne i galanteryjne. Prócz czê¶ci bi¿uterii nie mamy informacji dotycz±cej autorstwa tych prac, gdy¿ wykonywano je masowo w znanych zak³adach metalowych Austrii, Niemiec i Polski. Ich poziom artystyczny wyznacza³y jednak projekty wybitnych twórców wspó³pracuj±cych z przemys³em. Obiekty polskie nie odbiegaj± poziomem od propozycji firm europejskich, niekiedy nawet przewy¿szaj± je oryginalno¶ci± pomys³ów, dobrze ¶wiadcz±c o poziomie naszego wzornictwa artystycznego. Fakt ten nie zaskakuje, poniewa¿ wielu wybitnych artystów tworzy³o obiekty sztuki u¿ytkowej, które nastêpnie powiela³ przemys³. Przyk³adem takiej dzia³alno¶ci by³a wspó³praca Julii Ringel-Keilowej z fabryk± Frageta, Jerzego Warcha³owskiego z zak³adami braci Hempel czy wreszcie Wojciecha Jastrzêbowskiego z Towarzystwem Akcyjnym Fabryk Metalowych Norblin, Br. Buch i T. Werner. Prace z wymienionych wytwórni znajduj± siê w naszej kolekcji, najliczniejsze reprezentuj± nurt kubistyczno-konstruktywistyczny, nieliczne powsta³y w duchu tradycji narodowej inspirowanej sztuk± ludow±. Zbiór ten jest dla nas wa¿nym ogniwem, ³±czy bowiem dawne z³otnictwo w zbiorach Muzeum Miedzi ze wspó³czesnym i dobrze ¶wiadczy o pocz±tkach nowoczesnego my¶lenia w twórczo¶ci z metalu. Jego fragment, odnosz±cy siê do wyposa¿enia sto³u, stanowi tak¿e badawczy materia³ do porównañ z neomodernistycznymi obiektami, nabytymi do muzeum po wystawie tematycznej "Srebra sto³owe... i nie tylko" (1996). Dodatkowym powodem do zadowolenia z posiadanego zespo³u sreber art déco jest wynikaj±cy z mody fakt ich ogromnej popularno¶ci na rynku antykwarycznym. Zbiór ten by³ ju¿ pokazywany w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum ¦l±ska Opolskiego w Opolu i w Muzeum w Koninie.
     W 1996 r. rozpoczêli¶my pertraktacje z Józefem Fajngoldem (1910-1998) w sprawie zorganizowania ekspozycji i zakupu prac. Spotkania i wywiady z najstarszym z³otnikiem przedwojennej Warszawy zaowocowa³y ekspozycj± i katalogiem "Józef Fajngold. Rze¼biarz i z³otnik" w 1997 r. (por. "PJ" nr 1(9), 2000). Na wystawie przedstawiono ca³y dorobek artysty, na który z³o¿y³y siê m.in. prace rze¼biarskie tworzone pod wp³ywem klasycyzuj±cych tendencji obowi±zuj±cych w latach 30. w pracowni prof. Tadeusza Breyera w warszawskiej ASP, bi¿uteryjne - od klasycyzuj±cych w duchu art déco, po ekspresyjne obiekty modelowane ogniem, nawi±zuj±ce do bi¿uterii "ornowskiej" oraz p³askorze¼by, tzw. czekanki, o tematyce ¿ydowskiej i srebra kultowe. Do muzeum trafi³a niemal ca³a spu¶cizna po arty¶cie w liczbie ponad 100 obiektów, dziêki znacz±cym zakupom wymienionych prac i darowi¼nie szkiców i warsztatu z³otniczego ju¿ po jego ¶mierci, która nast±pi³a w niespe³na rok od wystawy. Uzupe³nieniem zbioru obiektów Józefa Fajngolda s± autorskie fotogramy rytualnych sreber, które wcze¶niej opu¶ci³y jego pracowniê.
     Niezwykle wa¿ne dla naszej kolekcji z³otnictwa by³o pozyskanie prac Henryka Grunwalda (1904-1958), z wykszta³cenia malarza, grafika, z³otnika, zajmuj±cego siê równie¿ kowalstwem artystycznym, które podniós³ do rangi sztuki (por. "PJ" nr 2(7), 1999). W³a¶nie trudna sztuka kszta³towania metalu uczyni³a go znanym ju¿ przed wojn± dziêki monumentalnym realizacjom, projektowanym dla gmachów publicznych stolicy. Po 1945 r. zas³yn±³ jako autor projektu odbudowy Grobu Nieznanego ¯o³nierza w Warszawie. Grunwald by³ tak¿e prekursorem bi¿uterii z niekosztownych materia³ów, ale o wyrazistym artystycznym obliczu, odzwierciedlaj±cym aktualne tendencje w sztuce polskiej. Ich tematyka, nawi±zuj±ca do polskich legend czy zakopiañskiego folkloru, wyra¿ana ekspresja wewnêtrzna figuralnych scen zamkniêta uproszczon±, wrêcz graficzn± form± plasuje te prace w rodzimym nurcie stylu art déco. Po wojnie prace te nie straci³y na aktualno¶ci, bowiem tematyka ludowa by³a akceptowana politycznie jako "narodowa w formie". Ze wzglêdu na walory artystyczne by³y nadal cenione i znajdowa³y nabywców indywidualnych i zbiorowych (Cepelia oraz ambasady). Zorganizowana w 1998 r., w 40-lecie ¶mierci artysty, wystawa "Henryk Grunwald. Mistrz kompozycji w metalu" zgromadzi³a prace z³otnicze, projekty rysunkowe prac w metalu i obiekty z zakresu kowalstwa artystycznego. Po zamkniêciu ekspozycji czê¶æ prac bi¿uteryjnych trafi³a do naszych zbiorów, podobnie jak trzy obiekty kute w ¿elazie (¿yrandol, kinkiet i popielnica), ofiarowane nam przez Urz±d Rady Ministrów w Warszawie.
     W 1998 r. zakoñczy³a sw± dzia³alno¶æ znana Spó³dzielnia Pracy Rêkodzie³a Artystycznego ORNO w Warszawie. Przez wiele lat, od momentu swego powstania w 1949 r., kszta³ci³a kadrê artystów rzemie¶lników, którzy projektowali i wykonywali m.in. insygnia wy¿szych uczelni, w³adz miejskich, monumentalne prace dla Politechniki Gdañskiej czy katedry warszawskiej. ORNO ubiera³o tak¿e Polki w masywn± bi¿uteriê bogato zdobion± kamieniami, uwa¿an± przez wiele lat za synonim dobrego smaku i elegancji. Informacja o procesie przekszta³cania spó³dzielni stanowi³a kolejny impuls do przedsiêwziêæ na rzecz powiêkszania legnickiego zbioru. Zakupili¶my g³ównie obiekty korpusowe, galanteriê z³otnicz±, w tym pierwsze modele prac autorstwa Romualda Rochackiego, realizowane zaraz po wojnie. W naszej kolekcji prace ORNO stanowi± pewn± ci±g³o¶æ z pracami Henryka Grunwalda, poprzez jego wp³yw jako wyk³adowcy i jurora na projekty wdra¿ane przez spó³dzielniê do produkcji. Dlatego w³a¶nie motywy zdobnicze prac inspirowanych sztuk± ludow± maj± w sobie ducha tego artysty.
     Ostatnim, jak do tej pory, etapem uzupe³niania kolekcji by³y zakupy obiektów krakowskiej Spó³dzielni Pracy Rêkodzie³a Artystycznego Imago Artis powsta³ej w 1947 r. S± to prace bi¿uteryjne autorstwa Stanis³awa Chojnackiego wykonane filigranem, jedn± z najtrudniejszych i najpiêkniejszych zarazem technik z³otniczych, dzi¶ ju¿ prawie zapomnian±.
     W minionych 20 latach dziêki legnickim pokazom powsta³a znaczna kolekcja wspó³czesnego z³otnictwa, poszerzona o obiekty wykonane w miedzi, mosi±dzu i ¿elazie. Zgromadzono w niej prace 70 artystów z³otników z ca³ej Polski, zarówno nestorów z³otniczego kunsztu, jak i twórców ¶redniego i m³odego pokolenia. Liczy 560 obiektów - 300 bi¿uteryjnych i 260 innych, w tym srebra sto³owe, galanteria bi¿uteryjna, warsztat z³otniczy, projekty i obiekty kowalstwa artystycznego.
     Mamy nadziejê, ¿e kolekcja bêdzie powiêkszana z roku na rok, tak jak stale rozszerza siê kr±g ludzi zafascynowanych z³otniczym kunsztem.

Fotografie:
1. Leszek Weiss: "Krzywik przestrzenny", bransoleta, srebro mosi±dz, mied¼, stal, 1994. fot. J. Malinowski
2. Peter Berens: cukiernica, srebro, lata 30. XX w., Niemcy. fot. J. Zych

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3-14/index.php on line 46