Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY


Na ok³adce: Jacek Byczewski, bransolety, stal, z³oto

fot. J. Malinowski

W NUMERZE

Historia produkcji i charakterystyka gemmologiczna syntetycznych korundów otrzymywanych w Polsce*
     Od najdawniejszych czasów cz³owiek stara³ siê na¶ladowaæ naturê i samemu tworzyæ piêkne, drogocenne kamienie, których posiadanie by³o wyrazem zamo¿no¶ci i pozycji spo³ecznej. Zarówno w przesz³o¶ci, jak i obecnie do najcenniejszych kamieni szlachetnych zaliczane s± barwne odmiany korundu (A12CX): czerwony - rubin, niebieski - szafir, czy ró¿owopomarañczowy - padparad¿a. W 1857 r. francuski chemik M. Gaudin wytworzy³ rubin o masie l kr. By³a to pierwsza udana próba otrzymania syntetycznego monokryszta³u, choæ nie nadawa³ siê on jeszcze ani do celów technicznych ani jubilerskich. Podobnie udane eksperymenty prowadzili w tamtych latach równie¿ Francuzi E. Fremy i C. Feila oraz pionierzy badañ nad syntez± kryszta³ów K. i J. Nassau, którzy otrzymali du¿± liczbê maleñkich rubinów. W 1886 r. na rynkach europejskich pojawi³y siê stosunkowo du¿e i tanie tzw. rubiny genewskie, produkowane przez jedn± z firm szwajcarskich. Nie by³y to jednak kamienie syntetyczne, lecz rekonstruowane, otrzymane z bardzo ma³ych naturalnych korundów. Syntetyczne rubiny przewy¿szaj±ce jako¶ci± i wielko¶ci± rubiny genewskie otrzyma³ w 1891 r. Francuz A. Yerneuil. Jego metoda, mimo up³ywu lat, stanowi w dalszym ci±gu jedn± z podstawowych metod otrzymywania wielu syntetycznych kamieni szlachetnych. Oczywi¶cie w miarê rozwoju nauki doskonalono stare technologie i opracowywano nowe. Du¿e zas³ugi w tym zakresie nale¿y przypisaæ polskiemu uczonemu J. Czochralskiemu, który w 1916 r. opracowa³ metodê wyci±gania monokryszta³ów z cieczy, nazwan± na jego cze¶æ metod± Czochralskiego.
     Osi±gniêcia w syntezie korundów, jakie mia³y miejsce pod koniec XIX w., da³y pocz±tek burzliwemu rozwojowi badañ nad otrzymywaniem innych rodzajów kryszta³ów. Dzisiaj monokryszta³y produkuje siê wieloma sposobami, wykorzystuj±c wszystkie fazy do przeprowadzenia krystalizacji. Stosunkowo ³atwa i tania produkcja syntetycznych korundów, a tak¿e ich atrakcyjne w³a¶ciwo¶ci sprawiaj±, ¿e nadal znajduj± one du¿e zastosowanie w przemy¶le i jubilerstwie. Ocenia siê, ¿e ok. 80% ¶wiatowej produkcji syntetycznych korundów wykorzystuje siê w technice, za¶ pozosta³e w jubilerstwie. O olbrzymim zapotrzebowaniu na korundy ¶wiadczyæ mo¿e fakt, ¿e USA ju¿ w 1950 r. zu¿ywa³y rocznie, tylko do celów technicznych, ponad 100 mln prêtów korundowych. Mo¿na by zatem zaryzykowaæ twierdzenie, ¿e stopieñ uprzemys³owienia gospodarki w danym pañstwie uwidocznia³ siê w ilo¶ci zu¿ywanych kamieni syntetycznych.

Historia produkcji korundów syntetycznych w Polsce
     Pierwsze syntetyczne monokryszta³y korundu otrzymano w Hucie Aluminium w Skawinie w 1957 r. Kilka lat pó¼niej (w 1963 r.) uruchomiono produkcjê leukoszafirów i rubinów. W 1968 r. powo³ano Zak³ad Do¶wiadczalny, którego podstawow± dzia³alno¶ci± by³a produkcja materia³ów wysokiej czysto¶ci dla potrzeb przemys³u elektronicznego oraz, na mniejsz± skalê, produkcja syntetycznych kamieni szlachetnych. W 1986 r. Zak³ad Do¶wiadczalny zosta³ sprzedany Centrum Naukowo-Produkcyjnemu Materia³ów Elektronicznych Unitra-Cemat w Warszawie. Na jego bazie powsta³ zamiejscowy Zak³ad Produkcji Materia³ów Elektronicznych nr 4 w Skawinie. W 1991 r. zak³ad zosta³ przejêty przez J. Persyka (po wykupie maszyn i urz±dzeñ oraz wydzier¿awieniu nieruchomo¶ci), co zaowocowa³o powstaniem firmy Korund-Skawina Jacek Persyk. W po³owie lat 90. firma upad³a. Czê¶æ maj±tku ruchomego zosta³a sprzedana, a budynki i urz±dzenia trwa³e wróci³y do poprzedniego w³a¶ciciela Cemat-70 SA.
     W 1996 r. Cemat-70 SA i inni wspólnicy utworzyli Przedsiêbiorstwo Produkcji Materia³ów Syntetycznych Cemkor. Firma ta ma obecnie trzy wydzia³y: ceramiki, metali oraz monokryszta³ów.
     Wydzia³ Ceramiki zajmuje siê ceramik± korundow±; jest przystosowany do wytwarzania wyrobów z wysokoglinowej ceramiki, produkuje t³oki ceramiczne, uszczelnienia do pomp wodnych i in.
     Wydzia³ Metali, w którym znajduj± siê piece indukcyjne o du¿ej wydajno¶ci oraz piece oporowe, zajmuje siê otrzymywaniem tantalu i innych metali wysokiej czysto¶ci, m.in. srebra w postaci drutów, blach, folii i in.
     Wydzia³ Monokryszta³ów, wykorzystuj±c wcze¶niej opracowane technologie bêd±ce adaptacj± metod Verneuila, Bridgmana i Kyropulosa, od stycznia 1997 r. z powodzeniem produkowa³ korundy barwne i bezbarwne oraz barwne spinele do celów jubilerskich. Od pocz±tku 1998 r. - wobec braku zamówieñ - wytwarzane s± tylko korundy znajduj±ce zastosowanie w przemy¶le, m.in. przy produkcji skalpeli mikrochirurgicznych z ostrzem korundowym, no¿y do wag analitycznych, ci±gade³, dysz, ³o¿ysk oraz szkie³ek zegarowych.
Charakterystyka gemmologiczna korundów polskich
     Charakterystyka gemmologiczna skawiñskich korundów pozwala stwierdziæ, ¿e s± to kamienie dobrej jako¶ci. Wiêkszo¶æ ich w³a¶ciwo¶ci jest taka sama lub bardzo podobna jak korundów naturalnych (tab.); wykazuj± te¿ one w³a¶ciwo¶ci typowe dla syntez otrzymywanych metod± Verneuila produkowanych przez inne firmy. Ciekawe wyniki przynios³y badania dotycz±ce genezy barwy. Wed³ug danych literaturowych zweryfikowanych przez dr. M. Czajê ustalono na podstawie analizy widm absorpcji, ekscytacji i fluorescencji, ¿e g³ównym jonem barwi±cym korund jest chrom, jednak odcieñ barwy kryszta³u zale¿y g³ównie od orientacji krystalograficznej, wzd³u¿ której kryszta³ wzrasta³. I tak, gdy kierunek ten jest prostopad³y do osi krystalograficznej Z, korund ma barwê czerwon± (rubin); barwy niebieska i fioletowa powstaj± wówczas, kiedy kierunek osi wzrostu kryszta³u tworzy z osi± krystalograficzn± Z k±t równy 60°, natomiast barwê ró¿owopomarañczow± maj± kryszta³y wzrastaj±ce równolegle do osi krystalograficznej Z. Oczywi¶cie zmiana odcienia barwy korundów mo¿e byæ powodowana obecno¶ci± domieszek tlenków innych metali, np. dodanie wanadu przesuwa pasmo transmisji w zakres barwy zielonej, natomiast dodanie ¿elaza wzmacnia absorpcjê w zakresie krawêdzi pasm niebieskich. Równocze¶nie wzrost stê¿enia tlenku barwi±cego powoduje tak¿e wzmocnienie barwy. W ¶wietle tych badañ nieprawdziwe okaza³o siê twierdzenie, ¿e barwa szafirów padparad¿a wywo³ana jest obecno¶ci± par magnezu i chromu lub te¿ jonami niklu.
     Poza badaniem ró¿nych czynników kreuj±cych barwê kryszta³ów syntetycznych, innym z³o¿onym zagadnieniem jest jej precyzyjny opis. W warunkach produkcyjnych barwê kamieni okre¶la siê za pomoc± lupy aplanatyczno-achromatycznej o 10x powiêkszeniu. Badania takie maj± oczywi¶cie charakter uproszczony, nawet je¿eli prowadz± je osoby o du¿ym do¶wiadczeniu, a do opisu barwy pos³uguj± siê ró¿nymi zestawami porównawczymi lub atlasami barw. Zestawy porównawcze (wzorcowe), a tak¿e atlasy barwy, poza diamentami, nie znalaz³y jeszcze powszechnego zastosowania w praktyce gemmologicznej. G³ówn± przeszkod± jest mnogo¶æ odcieni barw wystêpuj±cych nawet w obrêbie jednego rodzaju kamieni.
     Ogólnie szacuje siê, ¿e oko ludzkie jest w stanie odró¿niæ ok. 5 x 106 - 5 x 107 odcieni barw; jest wiêc zrozumia³e, ¿e tylko ilo¶ciowy pomiar barwy mo¿e byæ ¼ród³em obiektywnej informacji o badanych obiektach. Tak± obiektywn± metodykê postêpowania daje kolorymetria trójchromatyczna (ustalenia Miêdzynarodowej Komisji O¶wietleniowej CIE z 1931 r.). Do badañ s³u¿± kolorymetry i fotometry. Kolorymetry pozwalaj± na pomiar natê¿enia ¶wiat³a przechodz±cego przez badany kamieñ lub odbitego od niego i porównanie go z wzorcem. Kamienie do tego rodzaju badañ przygotowuje siê w postaci p³asko-równoleg³ych p³ytek o grubo¶ci przynajmniej l mm. P³ytki musz± mieæ co najmniej jedn± dobrze wypolerowan± ¶ciankê.
     Kolorymetry i fotometry s± urz±dzeniami drogimi, a pomiar jest do¶æ czasoch³onny, dlatego te¿ nie znalaz³y one szerszego zastosowania w jubilerstwie, mimo ¿e jest to najbardziej obiektywny sposób ilo¶ciowego okre¶lenia barwy.
     Otrzymane przez autora korundy ze Skawiny by³y badane na spektrokolorymetrze trójchromatycznym typu MiniScan XE firmy HunterLab z USA. Za pomoc± tego urz±dzenia bada siê widmo refleksyjne; zastosowane ¼ród³o ¶wiat³a odpowiada iluminantowi D65.
     Do badañ wykorzystano 11 szlifów (dalej okre¶lonych jako S) o grubo¶ci l mm. Jako wzorzec wykorzystano korund naturalny z pó³wyspu Kola. Na wykresach l i 2 przedstawiono procentow± zale¿no¶æ intensywno¶ci odbicia ¶wiat³a od d³ugo¶ci fali.
     Otrzymane wyniki pomiarów barwy mo¿na przedstawiæ w ró¿nych uk³adach Pomiary barwy w uk³adzie CIELAB, który jest zmodyfikowanym uk³adem CIE, przedstawiono na wykresie 3. Taka forma przedstawiania danych w przejrzysty sposób informuje o otrzymanych wynikach i daje mo¿liwo¶æ szybkiego opisania i porównania ich ze sob±. Jak widaæ, jedynie szlify Sl i S2 maj± wyra¼n± barwê czerwon± z odcieniem niebieskim. Obie próbki maj± tak¿e mniejsz± jasno¶æ od przyjêtego wzorca S11 (rubin naturalny). Pozosta³e szlify s± ja¶niejsze od wybranego standardu oraz nie maj± wyra¼nej barwy. Przy podobnych interpretacjach nale¿y jednak uwzglêdniaæ barwê wzorca.
     Wyniki przedstawione na wykresach l i 2 mog± w przysz³o¶ci pos³u¿yæ do opracowania bardziej obiektywnego modelu oceny barwy ni¿ za pomoc± lupy aplanatyczno-achromatycznej. Pomiary wykonane za pomoc± spektrokolorymetru mo¿liwo¶æ analizowania cech barwy (jasno¶ci, nasycenia) oraz pozwalaj± okre¶liæ odchylenia od wybranego wzorca. Wa¿ne jest tak¿e to, ¿e sposób wykonania pomiaru nie jest skomplikowany. W ¶wietle uzyskanych wyników mo¿na przyj±æ, ¿e stosowana technika pomiaru mo¿e staæ siê ilo¶ciow± i nieniszcz±c± metod± badania barwy kryszta³ów, pod warunkiem ujednolicenia standardów przy sporz±dzaniu wzorców.

*Artyku³ zosta³ napisany na podstawie pracy magisterskiej autora wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Micha³a Sachanbiñskiego.

Literatura:
A. Bartecki: Barwa zwi±zków metali. Wyd. Politechniki Wroc³awskiej, Wroc³aw 1993.
M. Czaja, D. Kus: Co wiemy o polskich syntetycznych kamieniach ozdobnych? I Konferencja "Barwa w przyrodzie, nauce i technice". Wroc³aw 1998.
D. Elwell: Man-made gemstones. Ellis Harwood Ltd., New York 1979.
K. Ma¶lankiewicz: Kamienie szlachetne. Wyd. Geologiczne, Warszawa 1987.
M. P³aszyñska: Kamienie szlachetne - nie niszcz±ce metody badania. PWN, Warszawa 1988.
K. Schmetzer: Naturliche und synthetische Rubine. Stuttgart 1986.
M. Wo¼niak, Cz. Janusz: Syntetyczne monokryszta³y korundu. "Rudy i Metale Nie¿elazne" 1962 nr 10.
M. Wo¼niaki in.: 10 lat pracy huty aluminium w Skawinie. "Rudy i Metale Nie¿elazne" 1964 nr 9.
J. ¯mija: Otrzymywanie monokryszta³ów. PWN, Warszawa 1988.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3-14/index.php on line 46