Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY

Polski Jubiler Nr 3 (17) 2002

Na ok³adce:
Ewa Rudowska, naszyjnik, kolczyki, z³oty medal "Gold Virtuosi 2002" www.ewarudowska.pl

fot. Archiwum

W NUMERZE
Wywiad z prezesem CIBJO Gaetano Cavalieri
Ewa Rachoñ rozmawia z Gaetano Cavalierim    Gaetano Cavalieri pochodzi z Sycylii i w CIBJO*, delegowany przez Federacjê Narodow± Hurtowników Z³otej i Srebrnej Bi¿uterii, reprezentowa³ przemys³ w³oski. W styczniu 2001 r. zast±pi³ dotychczasowego prezesa Jose Hessa. W czasie targów "Vicenzaoro 2" znalaz³ czas na chwilê rozmowy. Spotkali¶my siê w towarzystwie pana Claudia Paganiego, konsultanta odpowiedzialnego za organizacjê komunikacji internetowej, oraz Ulricha Korndoerfera, znanego polskim jubilerom z opracowania konsumenckiego rynku z³ota w Polsce, Czechach i na Wêgrzech wykonanego na zlecenie Rady Z³ota w 1997 roku.
    Ewa Rachoñ: Jak pan widzi swoj± rolê w kierowaniu federacj± i jak chce j± realizowaæ?
    Gaetano Cavalieri: Jestem dumny, ¿e mogê reprezentowaæ jubilerstwo na miêdzynarodowym forum. Dziesiêæ lat temu mia³o miejsca szalone rozdrobnienie i walka o rynki, a po upadku berliñskiego muru ¶wiat niemal w ci±gu jednej nocy sta³ siê otwarty dla wszystkich. Dzi¶ poszukujemy wspólnych problemów i staramy siê je rozwi±zywaæ w trosce o zaufanie konsumenta. Wszêdzie tam, gdzie odnajdziemy wspólne interesy, staramy siê dzia³aæ razem i taka polityka doprowadzi³a do tego, ¿e w bardzo krótkim czasie jubilerstwo zaczêto postrzegaæ jako wa¿n± dziedzinê gospodarki ¶wiatowej. Nasz g³os jest s³yszany przez inne gremia gospodarcze, szczególnie w sytuacjach wymagaj±cych okre¶lenia stanowiska bran¿y - jak to mia³o miejsce podczas spo³ecznej kampanii przeciw "krwawym" diamentom.
    Mamy szansê wykreowania centrum decyzyjnego i centrum wiedzy specjalistycznej.
    G³ównym bogactwem takiej jak nasza organizacji s± ludzie i na ich wiedzy chcemy budowaæ globalne widzenie rynku oraz rodzaj jubilerskiej rodziny w oparciu o integracjê, wzajemne referencje i fachowo¶æ. Najskuteczniejszym ¶rodkiem komunikacji jest dzi¶ Internet i to on pozwoli skonstruowaæ autostradê informacji dla przemys³u jubilerskiego poprzez komunikacjê miêdzy organizacjami cz³onkowskimi i handlowcami, zak³adaj±c, ¿e baz± s± poszczególni ludzie tworz±cy organizacje krajowe. Dziêki nim ³atwo uzyskaæ informacjê, w jakim kraju z jak± spraw± do kogo siê zwróciæ.
    ER: Podczas kongresu w Monachium jednym z omawianych tematów by³ wp³yw mody i przemys³u odzie¿owego na kszta³towanie siê rynku jubilerskiego. Jak pan ocenia te wp³ywy?
    GC: Jubilerstwo jest niezale¿ne od innych dziedzin i samo w sobie jest mod±. Polega g³ównie na ewolucji tradycji i klasycznego projektowania. Czasem po³±czenie z aktualnymi trendami jest dobre, a czasem niekorzystne. Bi¿uteria projektowana indywidualnie jest wra¿liwsza na wskazania mody, przemys³ kieruje siê czêsto innymi czynnikami. Jednak kontakt z innymi dziedzinami wspó³czesnego ¿ycia, w tym mod±, mo¿e byæ inspiruj±cy, gdy¿ dostarcza u¿ytecznych narzêdzi promocji i rozbudzania konsumenckich potrzeb.

    Na zakoñczenie rozmowy pan Cavalieri zadeklarowa³ mo¿liwo¶æ spotkania siê z szefami polskich organizacji jubilerskich i szczegó³owego wyja¶nienia zasad oraz warunków uczestnictwa w CIBJO. Mo¿e wiêc wart przed kolejnym forum przypomnieæ najwa¿niejsze cele i sposoby dzia³ania tej organizacji:
    CIBJO liczy sobie 76 lat i jest miêdzynarodow± konfederacj± narodowych organizacji jubilerskich. Obecnie do organizacji nale¿y 35 krajów: Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Brazylia, Kanada, Chiny, Republika Czeska, Dania, Egipt, Francja, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Izrael, W³ochy, Japonia, Liban, Litwa, Holandia, Norwegia, Pakistan, Peru, Portugalia, Rosja, Arabia Saudyjska, Korea P³d., Hiszpania, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.
    W¶ród organizacji stowarzyszonych jest ¦wiatowa Rada Z³ota WGC, Wysoka Rada Diamentów HRD, de Beers, Amerykañski Instytut Gemmologiczny GIA, Miêdzynarodowa Gildia Platyny PGI, Miêdzynarodowy Instytut Gemmologiczny IGI oraz Miêdzynarodowe Stowarzyszenie Kamieni Kolorowych ICA.
    Cz³onkostwo jest otwarte dla zawodowych organizacji, najbardziej reprezentatywnych dla przemys³u jubilerskiego w kandyduj±cym kraju. Prace odbywaj± siê w czterech g³ównych sektorach: produkcja, handel hurtowy, kamienie jubilerskie i sprzeda¿ detaliczna. Osobn± strukturê stanowi± zarejestrowane przez CIBJO laboratoria wskazane przez organizacje narodowe i pracuj±ce zgodnie z opublikowany± Ksiêg± Diamentów, Ksiêg± Kamieni Jubilerskich i Ksiêg± Pere³, przestrzegaj±c norm i nazewnictwa opracowanego przez CIBJO.
    Federacja wypowiedzia³a siê na kongresie w Monachium przeciw handlowi kamieniami finansuj±cymi wojny w Afryce, w tym diamentami i tanzanitem, równocze¶nie wspar³a program certyfikacji pochodzenia diamentów Kimberly Process, jednoznacznie formu³uj±c przekaz o powstrzymywaniu dostêpu do legalnego rynku diamentów z terenów ogarniêtych konfliktami.
    G³ównym zadaniem jest wspieranie dzia³añ promuj±cych harmonijn± wspó³pracê miêdzynarodow± i wymianê handlow± w globalnym widzeniu rynku jubilerskiego, przede wszystkim za¶ budowanie zaufania konsumentów do przemys³u jubilerskiego.

* CBIJO - Miêdzynarodowa Konfederacja Bi¿uterii, Srebrnej Zastawy, Diamentów, Pere³ i Kamieni (Confederation Internationale de la Bijouterie, Joaillerie, Orfevrerie, des Diamands, Perles et Pierres).

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3_17_2002/index.php on line 43