|
Na ok³adce: Ewa Rudowska, naszyjnik,
kolczyki, z³oty medal "Gold Virtuosi 2002" www.ewarudowska.pl
|
fot. Archiwum
|
W NUMERZE |
|
Mêska bi¿uteria bursztynowa sprzed 4000 lat |
Bursztyn jako surowiec do wytwarzania ozdób i amuletów opisywany jest w literaturze archeologicznej od XIX w. Najstarsze, niezwykle rzadkie przedmioty pochodz± z Europy i datowane s± na schy³kowy paleolit oraz mezolit (tj. na okres ok. 13000-7000 lat temu). Wzrost znaczenia wytwórczo¶ci bursztyniarskiej nast±pi³ w nastêpnym okresie epoki kamienia, czyli w neolicie. Z tego te¿ czasu, a dok³adniej z jego pó¼nej fazy (5000-4000 lat temu), znane s± pracownie ówczesnych wytwórców ozdób z osad nadmorskich (od nasady Pó³wyspu Helskiego przez Zatokê Gdañsk±, Zalew Wi¶lany, Pó³wysep Sambijski, koñcz±c na Mierzei Kuroñskiej) oraz wyspecjalizowanych osad produkcyjnych na ¯u³awach Wi¶lanych1. Wytwarzaniem ozdób bursztynowych, a tak¿e, jak siê wydaje, ich dystrybucj± zajmowa³a siê ludno¶æ kultury rzucewskiej. O rozmiarach wymiany mog± ¶wiadczyæ znaleziska paciorków bursztynowych z po³udniowej Polski, gdzie w grobach szkieletowych ludno¶ci kultury z³ockiej znajdowane s± ca³e ich kolie2. Ozdoby bursztynowe, choæ nie tak liczne, odkrywane s± tak¿e na terenie Czech, Moraw, S³owacji, Ukrainy, W³och i Grecji.
W bezpo¶rednim s±siedztwie zag³êbia bursztynowego, tj. na terenie Warmii i Mazur, znaleziska ozdób bursztynowych nale¿± do rzadko¶ci i wzbudzaj± sensacjê3. Nie dziwi zatem fakt, ¿e podczas badañ archeologicznych prowadzonych przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w Z±biu nad Jeziorem £añskim wielkie zaskoczenie wywo³a³o odkrycie nienaruszonego grobu mê¿czyzny pochowanego z "garniturem" ozdób bursztynowych4 (fot. 1). Sk³ada³o siê na niego ³±cznie 50 paciorków bursztynowych stanowi±cych aplikacje naszyjnika, pasa oraz dwóch bransolet, po jednej na rêce i na nodze. Z typologicznego punktu widzenia tego rodzajutypu przedmioty okre¶lane s± jako paciorki guzkowate z otworem V-kszta³tnym i W-kszta³tnym.
Niestety ze wzglêdu na rodzaj zasypiska komory grobowej, a by³a ni± kreda, bursztyn by³ silnie zwietrza³y i tylko dziêki pomocy Katarzyny Kwiatkowskiej, pracownika Dzia³u Bursztynu Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, uda³o siê je zabezpieczyæ i wydobyæ w mo¿liwie dobrym stanie. W trakcie opracowania ozdób stwierdzono, ¿e zosta³y wykonane z jednej odmiany bursztynu nieprzezroczystego zapewne o tej samej ¿ó³tej barwie (byæ mo¿e w ró¿nych jej odcieniach)6. Proporcje paciorków ¶wiadcz± wyra¼nie o wykonaniu ich na konkretne zamówienie. O tym, i¿ by³y u¿ywane, ¶wiadcz± dobitnie nieudolne zabiegi naprawcze uszkodzonych okazów, dokonywane prawdopodobnie przez w³a¶ciciela (fot. 2), co wskazuje na ogromn± warto¶æ ozdób. Ciekawostk± techniczn± jest niespotykany dotychczas sposób nawiercania otworów w kszta³cie litery W. Zabieg ten nale¿y t³umaczyæ rozmiarami u¿ytego surowca, tzn. stosunkowo du¿ymi, lecz cienkimi p³ytkami bursztynu (najwiêksze o d³ugo¶ci 35 mm, szeroko¶ci 28 mm, grubo¶ci 7 mm; najmniejsze za¶ okr±g³e o ¶rednicy 12 mm i grubo¶ci 3 mm) (fot. 3). Zarówno nawiercanie V-kszta³tne, jak te¿ W-kszta³tne mia³o na celu ukrycie otworu i sposobu przewlekania nici, tak aby od strony widocznej wydawa³o siê, ¿e jest to lity bursztyn (fot. 4 i 5). Spo¶ród 50 paciorków 42 to formy prostok±tne, 3 koliste, 2 kwadratowe, a 3 naprawiane (przerabiane). Rozmieszczenie poszczególnych form we wszystkich ozdobach ukazywa³o okazy najwiêksze centralnie a najmniejsze i naprawiane z ty³u (rys. 1). Powierzchnia widoczna by³a opracowywana dok³adniej i dodatkowo wyszlifowana, wewnêtrzna za¶ mniej starannie z widocznym niemal we wszystkich przypadkach jedynie grubym szlifem. Podobnie jak w innych ozdobach z tego okresu, nie stwierdzono zabiegu polerowania. Strony wierzchnie, jak i spodnie mia³y zarys "koperty" zwi±zany ze sposobem szlifowania, co w przekroju pod³u¿nym dawa³o kszta³t trójk±ta lub rombu. Zatêpianie (¶cinanie) krawêdzi mia³o zapobiec wykruszaniu siê ich w trakcie u¿ytkowania. Otwory nawiercano ró¿nej grubo¶ci wiert³ami, ale zawsze w ten sposób, ¿e ¶rednica otworu zmniejsza³a siê w g³±b paciorka, daj±c w przekroju zarys lejka. W zale¿no¶ci od wielko¶ci ozdoby, ¶rednice nawierceñ wynosz± od 6 do 2 mm (rys. 2). Dla uzmys³owienia sobie perfekcji, jak± osi±gnêli ówcze¶ni "jubilerzy", nale¿y dodaæ, ¿e wszystkie czynno¶ci wykonywane by³y jedynie przy u¿yciu narzêdzi kamiennych (p³yty szlifierskie), krzemiennych i ko¶cianych (wiert³a).
Odkrycie z Z±bia, ze wzglêdu na brak znanych analogii w¶ród podobnych znalezisk, nale¿y do unikatowych w skali europejskiej. Ró¿nice przejawiaj± siê przede wszystkim w odmienno¶ci niektórych typów paciorków, jak te¿ w zestawie samych ozdób - to jest garnituru sk³adaj±cego siê z naszyjnika, bransolet i pasa. Taki zestaw ozdób bursztynowych zosta³ odkryty po raz pierwszy. Nie nale¿y siê dziwiæ p³ci osobnika odkrytego w grobie; czasy w których ¿y³, to w tej czê¶ci Europy okres dominacji mê¿czyzn, czego dowodem s± licznie odkrywane groby osobników wyposa¿onych w broñ, a tak¿e ozdoby, przy jednoczesnym braku pochówków kobiecych. W takich przypadkach mówi siê o dualizmie obrz±dku pogrzebowego i pochówkach archeologiczne nieuchwytnych. Nasz mê¿czyzna (rys. 3) rasy bia³ej typu czuchoñskiego, w wieku oko³o 40-50 lat, nie posiada³ broni, lecz o tym, ¿e by³ wojownikiem i jednocze¶nie zajmowa³ bardzo wysok± pozycjê w spo³eczeñstwie, ¶wiadcz± z jednej strony obra¿enia zadane kamienn± siekier±, z drugiej za¶ bogactwo ozdób5.
Na zakoñczenie, dla porównania chronologicznego okresu funkcjonowania pracowni bursztyniarskich na po³udniowo-wschodnim pobrze¿u Ba³tyku oraz odkrycia z Z±bia z wydarzeniami w innych czê¶ciach ¶wiata, nale¿y wspomnieæ, ¿e by³ to czas formowania siê pierwszych pañstw: w Egipcie, Mezopotamii, Indiach, oraz pierwszych rozwiniêtych kultur epoki br±zu (tzw. protocywilizacji) w po³udniowej Europie.
* D. Manasterski jest asystentem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
1 R. F. Mazurowski: Badania ¿u³awskiego regionu bursztyniarskiego ludno¶ci kultury rzucewskiej. Nied¼wiedziówka, stanowisko 1-3. W: Badania archeologiczne w woj. elbl±skim w latach 1980-1983. Malbork 1987, s. 79-119.
2 Z. Krzak: The Z³ota Culture. Wroc³aw 1976.
3 J. Okulicz: Pradzieje ziem pruskich od pó¼nego paleolitu do VII w. n.e. Wroc³aw 1973: A. Walu¶, D. Manasterski: "Bursztynowy" wojownik sprzed czterech tysi±cleci. "Archeologia ¯ywa" 2001 nr 2 (17), s. 24-25; D. Manasterski, K. Piasecki, A. Walu¶: Schy³kowoneolityczny grób szkieletowy z ozdobami bursztynowymi ze stanowiska X w Z±biu, woj. warmiñsko-mazurskie "¦wiatowit" Tom 3 Fasc. B (w druku).
4 Badaniami kieruje dr A. Walu¶ z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
5 Okre¶leñ odmian bursztynu dokona³a mgr K. Kwiatkowska z Muzeum Ziemi PAN.
6 Okre¶leñ antropologicznych dokona³ dr hab. K. Piasecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
|
|
Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3_17_2002/index.php on line 43
|