Polski Jubiler

 NUMER ARCHIWALNY

Polski Jubiler Nr 3 (17) 2002

Na ok³adce:
Ewa Rudowska, naszyjnik, kolczyki, z³oty medal "Gold Virtuosi 2002" www.ewarudowska.pl

fot. Archiwum

W NUMERZE
"Vicenzaoro 2" 8-13 czerwca 2002 r.
    W³oski przemys³ jubilerski zajmuje pierwsze miejsce na ¶wiecie w eksporcie wyrobów ze z³ota (7,3%), a drugie miejsce po Indiach pod wzglêdem wielko¶ci produkcji. Zgodnie z danymi podawanymi przez w³osk± rz±dow± agencjê statystyczn±, 4/5 produkcji kupuj± odbiorcy zagraniczni. Warto¶æ eksportu oszacowano w roku 2001 na 5,3 miliarda euro1. G³ównym nabywc± s± Stany Zjednoczone (33%), nastêpnie Szwajcaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Anglia (ka¿dy z wymienionych krajów ponad 6%). Polska kupi³a wed³ug tych statystyk bi¿uteriê z³ot± i srebrn± za ponad 24 miliony euro, co stanowi 0,5% warto¶ci w³oskiego eksportu jubilerskiego. Jest jednak najwyra¼niej traktowana jako rynek perspektywiczny oraz ³±cznikowy z Rosj±, st±d od kilku lat W³oski Instytut Handlu Zagranicznego w Warszawie zaprasza grupê handlowców i dziennikarzy na targi do Vicenzy. Pozwólcie Pañstwo, ¿e przeka¿ê relacjê z tych odwiedzin.

Jedna z alejek hali targowej.

    "Vicenzaoro 2" jest drug± z trzech imprez jubilerskich organizowanych corocznie przez targi "Vicenza Fiera" w Vicenzie, jednym z g³ównych o¶rodków z³otniczych we W³oszech. Targi zgromadzi³y 1575 firm, w tym wystawców zagranicznych z 28 krajów i krajowych z 37 prowincji w³oskich. Targi odwiedzi³o 20 000 kupców, w tym 6500 osób z 101 krajów poza W³ochami, nieco (o 6%) mniej ni¿ w ubieg³ym roku. Styczniowa edycja odnotowa³a spadek liczby kupuj±cych o 25%; mo¿na wiêc powiedzieæ, ze dane czerwcowe sygnalizuj± pewn± stabilizacjê rynku.
    Prezes targów "Vicenza Fiera" Giovanni Lasagna oceni³, ¿e firmy, które zainwestowa³y w innowacje, osi±gnê³y rezultaty odpowiadaj±ce w³o¿onej pracy. Andrea Turkato, dyrektor targów, zauwa¿y³, ¿e imprezê, mimo spadku warto¶ci transakcji w liczbach bezwzglêdnych, odwiedzi³a rekordowa liczba dziennikarzy - ponad 200 osób z magazynów mody i najlepszych wydawnictw konsumenckich, a to równie¿ za spraw± konkursu "Gold Virtuosi" i uroczysto¶ci towarzysz±cej wrêczeniu nagród nazywanej Jubilerskimi Oskarami.
    Podstawow± czê¶ci± targów by³ Pawilon Gemmologiczny, zawieraj±cy ofertê firm z³otniczych, kamienie kolorowe, per³y, korale, instrumenty gemmologiczne, stoiska wystawców zagranicznych i prasê specjalistyczn±. W osobnym pawilonie pod nazw± "Orogemma" mia³a miejsce prezentacja technologii i wyposa¿enia do produkcji bi¿uterii i obróbki metali szlachetnych. Oba obiekty by³y skomunikowane lini± mikrobusów, kursuj±cych co 10 minut.
Stoisko polskiej firmy Arti-Ambra.    Zwiedzanie targów rozpoczê³am od przywitania siê z polskimi wystawcami - firm± Arti Ambra, Jubilex i Berkwiat z Gdañska oraz firm± Sivon z Zabrza. Byæ mo¿e ju¿ w przysz³ym roku we wrze¶niu na targach "Orogemma", bêdzie zorganizowane stoisko narodowe pod patronatem Stowarzyszenia Bursztynników, a bursztyn zyska lepsz± widoczno¶æ we W³oszek, w kraju, którego mieszkanki lubi± go nosiæ. Poszukiwa³am te¿ innych bursztynowych ¶ladów. Otó¿ bursztyn pojawia³ siê w naszyjnikach ³±cznie z turkusem, oprawiany w 24-karatowe z³oto. By³ równie¿ bursztyn dominikañski oraz gdañskie wyroby prezentowane przez w³oskie firmy handlowe.
    Centralne miejsce w g³ównym pawilonie zajmowa³a wystawa prac nagrodzonych w konkursie "Gold Virtuosi 2002". Tu równie¿ rodzimy akcent - w jednej z witryn prace podpisane nazwiskiem Ewy Rudowskiej z Warszawy - jednej z 34 z³otych medalistek konkursu.
Plakat Calgaro.    W halach dominowa³o z³oto w ¿ó³tym kolorze i najlepsze marki w³oskie - Calgaro, Roberto Coin, Damiani, Fope, Versace. Królowa³y diamenty, ale te¿ by³o wiele kamieni barwnych, w tym i pomarañczowych. To kolor tego lata. W¶ród pere³ - nowo¶æ - naszyjniki komponowane w wielobarwnych uk³adach, ³±cz±cych per³y z ró¿nych miejsc pochodzenia. Tak wiêc i hodowcy pere³ ulegli wszechogarniaj±cemu szaleñstwu kolorów.
    Na wiadomo¶æ o przyje¼dzie grupy z Polski zaprosi³a nas na spotkanie firma Ponte Vecchio Gioielli. Jak sugeruje nazwa firmy, rozpoczê³a ona dzia³alno¶æ na s³ynnym mo¶cie z³otników we Florencji, produkuj±c i sprzedaj±c seryjn± bi¿uteriê. W 1994 r. postanowiono wprowadziæ bi¿uteriê markow±, w tym Damiani i Cartier, oraz rozbudowaæ sieæ sklepów. Dzisiaj firma zatrudnia 21 osób, a projektant Ugo Cala kreuje w³asn± liniê firmy w relacji ze wspó³czesnymi trendami. Jej charakterystyczne wyroby to bi¿uteria wykonywana technik± sgriffatura - koronkowe ³±czenia nawi±zuj±ce do kszta³tu s³ynnego mostu. Na targach prezentowano seriê Saturno z diamentami, cytrynami lub ametystami oraz linie nazwane Wydmy i Motyle. Firma daje gwarancjê na produkt finalny i poszukuje nowych kontaktów handlowych z najlepszymi sklepami za granic±. Równie¿ w Polsce.
    Pawilon Gemmologiczny skupia³ renomowane marki, takie jak: La novelle Brague, Fope i znan± ze wspierania nowoczesnego wzornictwa (sponsor dwóch medalowych prac w³oskich projektantów) oraz ¶wietnych kampanii promocyjnych Calgaro Group. Tym razem z pod¶wietlonej ¶ciany zaprasza³a na stoisko Eva Nowhere - etniczna modelka wykreowana przez fotografika Fabia Santagiuliana. Zapyta³am, czy ogromne nak³ady na wypracowanie wizerunku firmy op³acaj± siê. Bardzo - pad³a odpowied¼. S±dz±c z pozajmowanych stolików do rozmów, pewnie by³a to relacja prawdziwa.
Fope, kolekcja Abbracci    Odby³a siê równie¿ prezentacja ksi±¿ki Sukces w³oskiej bi¿uterii na ¶wiecie2 napisanej przez dwóch ekonomistów: Franca Marchesiniego i Giustina Giustiego. Jest ona prób± nadrobienia braku danych koniecznych do analiz przysz³o¶ciowych i prawid³owego procesu zarz±dzania bran¿±. Poza analiz± rynku rozwa¿ane s± metody dzia³ania w warunkach narastaj±cej konkurencji, kiedy nie wystarczy samo unowocze¶nianie produktów i nowe wzornictwo. Konieczne jest wprowadzanie renomowanych marek, budowanie zaufania i wyczuwanie potrzeb konsumenta. Podstawowym za¶ problemem jest brak wykszta³conych artystycznie i technicznie kadr, bez których trudno bêdzie stan±æ do konfrontacji z dynamicznymi transformacjami otoczenia. Te problemy brzmi± znajomo. Czy my my¶limy o krótkoterminowych i d³ugofalowych dzia³aniach, buduj±cych solidne podstawy naszej bran¿y jubilerskiej?
    Oromachine to linie produkcyjne, galwaniczne, maszyny i urz±dzenia, oprogramowanie do komputerowego zarz±dzania procesem projektowania i produkcji, o których najlepiej opowiedzieæ mo¿e Pawe³ Markowski z Czêstochowy. Jego relacjê zamieszcza ten numer "Polskiego Jubilera".
Ewa Rudowska, naszyjnik, kolczyki, pier¶cionek, z³oty medal Gold Virtuosi 2002.    Ja zatrzyma³am siê na stoisku znanej szko³y Le Arti Orafe z Florencji. Zaprasza ona studentów z ró¿nych krajów, oferuj±c kursy projektowania i technik jubilerskich, sprawno¶ci manualnej i technologii jubilerskich pod kierownictwem Gio Carbone. Szko³a oferuje trzyletnie studia akademickie, ale równie¿ dwuletnie i roczne kursy jubilerskie, intensywne kursy wakacyjne, pó³roczne i miesiêczne kursy oprawiania kamieni czy projektowania bi¿uterii.
    Najwa¿niejszym wydarzeniem targów "Vicenzaoro 2" by³a druga edycja miêdzynarodowego konkursu "Gold Virtuosi 2002", który s³u¿yæ ma kreowaniu trendów dla z³otej bi¿uterii, promocji wzornictwa w po³±czeniu z trendami mody i przekszta³caniu u¿ytkowników z³otej bi¿uterii w koneserów sztuki z³otniczej. St±d niezwyk³e zabiegi organizatorów skoncentrowa³y siê na pozyskaniu dziennikarzy ze wszystkich znacz±cych redakcji magazynów mody na ¶wiecie. Do grona jurorów zaproszono projektantów mody i wydawców. Po¶ród nich - Krystynê Kaszubê z Polski. Zapyta³am pana Kita Inagakiego, dyrektora departamentu bi¿uterii w ¦wiatowej Radzie Z³ota, jak to siê sta³o. Odpowiedzia³, ¿e za³o¿eniem konkursu jest trafienie do konsumentów na ca³ym ¶wiecie. Rynek polski, szacowany na 15 t zu¿ycia surowca (wg pani Ireny Podleskiej - wspó³pracuj±cej z Rad±) jest ma³o rozpoznany przez Radê Z³ota, wiêc po konsultacjach z agencj± public relations wybrano kobietê kojarzon± z sukcesem medialnym i ¶wietnie zorientowan± w ¶wiecie mody. Pani Krystyna przyjê³a chêtnie zaproszenie i bra³a udzia³ w dwuetapowych pracach jury, które rozdziela³o nieliczne nagrody po¶ród 2000 prac nades³anych z 50 krajów. Jej równie¿ sprawi³o wielk± satysfakcjê, gdy po odkodowaniu prac jedn± z medalistek okaza³a siê Polka.
Ewa Rudowska uhonorowana z³otym medalem Gold Virtuosi 2002.    Nagrodzone prace sprawiaj± wra¿enie ruchu, traktuj± bi¿uteriê jako akcesorium mody, s± ekspresj± wspó³czesnego sposobu noszenia siê. Czêsto jest to body jewellery - bi¿uteria cia³a, a wiêc element stroju, jak bluzka utkana ze z³ota czy czapeczka autorstwa Roberto Coina. Wiêkszo¶æ tego typu projektów mia³a znaczne rozmiary, co sprowokowa³o nawet pytanie jednej z dziennikarek, czy jest jaki¶ limit ilo¶ci zu¿ywanego z³ota. Có¿, takim limitem jest z pewno¶ci± mo¿liwo¶æ wykonania projektu - ka¿dy z projektantów musia³ znale¼æ sponsora i ewentualnie wykonawcê pracy. W przypadku Ewy Rudowskiej, laureatki z Polski, by³a to firma Galvano-Aurum z Warszawy.
    Andrea Turcato, dyrektor targów w Vicenzie, powiedzia³, ¿e konkurs spe³ni³ oczekiwanie organizatorów, staj±c siê dodatkowym motywem dla kupców, by odwiedziæ targi, szans± na spotkanie trendów ze Wschodu i z Zachodu, a dla nagrodzonych wsparciem ich osobistej kariery. Zachêca³ równie¿ do organizowania regionalnych konkursów pobudzaj±cych kreatywno¶æ rodzimych twórców. Zapowiedzia³, ¿e wystawa pokonkursowa bêdzie w ci±gu najbli¿szego roku prezentowana na targach w Nowym Jorku, Szanghaju, Hongkongu, Meksyku, Pary¿u, Londynie i Dubaju.
    Gala nazywana Jubilerskimi Oskarami zorganizowana na zamku Colleoni pod Vicenz± by³a prawdziwym wydarzeniem, a nastêpne takie bêdzie dopiero za dwa lata. W¶ród laureatów tegorocznej edycji "Gold Virtuosi" jest Minchong Kim, pewnie to najlepsza rekomendacja. Mo¿e wiêc warto odwiedziæ internetow± stronê: www artiorafe.it
    A na pewno warto poznaæ twórczo¶æ polskiej laureatki konkursu "Gold Virtuosi 2002" pani Ewy Rudowskiej, cz³onkini ZPAP - Polska Sztuka U¿ytkowa i mistrza fotografii w jednej osobie. Ma ona wiele pasji, w trudnych chwilach pisze poezje. Jej m±¿ Staszek twierdzi, ¿e wszystko, co robi, robi cudownie. ¯yje w zgodzie z przyrod±, a obserwacja otaczaj±cego ¶wiata spowodowa³a szczególne zainteresowanie li¶æmi jako tworzywem artystycznym. Tworzy³a z nich tkaniny, projektowa³a sukienki. S±dzi³a, ¿e to pasja na pó³ roku, tymczasem przygoda trwa ju¿ 7 lat. Oswoi³a je - nie gniot± siê i nie ³ami±, s± pos³uszne. Najlepsze s± takie czteroletnie, dobrze wysuszone. Nie boi siê chemii po do¶wiadczeniach wyniesionych z fotografii, wiêc nauczy³a siê je preparowaæ. Najpierw oczyszcza blaszki, pozo i tak przygotowany a¿ur metalizuje galwanicznie, nadaj±c swym li¶ciom wszystkie barwy jesieni i zachowuj±c równocze¶nie ich niezwyk³± lekko¶æ.
    Tak stopniowo jej li¶cie sta³y siê bi¿uteri±. Upiête w naszyjnik, zwiniête w pier¶cionek, zawieszone jako kolczyki - zwróci³y uwagê jurorów 2 edycji konkursu "Gold Virtuosi" i znalaz³y siê w gronie 34 prac nagrodzonych przez ¦wiatow± Radê Z³ota i Targi w Vicenzie z³otymi medalami.

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../../config/right.inc' (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/pj/public_html/archiwum/jubiler_3_17_2002/index.php on line 43